Szülőfalujában is gyászolják Gorbacsovot

Access to the comments Kommentek
Írta: Zoltan Siposhegyi
Gorbacsov a ravatalon
Gorbacsov a ravatalon   -  Szerzői jogok  Alexander Zemlianichenko/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved

Privolnoje egy álmos, 3000-es orosz település a grúz határtól nem messze, amely egyetlen dologról híres: itt született a Szovjetunió utolsó vezetője, Mihail Gorbacsov.

Bár élete nagyobbik részében Moszkvában élt, a sztavropoli régióban lett országos ismertségű politikus a földművesfiúból.

,,Kilencedikig jártunk egy osztályba. Az iskolánk később ki is tüntette. Keményen dolgozó, okos, olvasott és aktív gyerek volt, aki minden iskolai programban és színházi előadásban részt vett. És ő volt a Komszomol helyi titkára is" - emlékezett vissza Maria Ignatova.

Gorbacsov megítélése megosztja az oroszokat. Valaki szerint ő verte szét a dicső szovjet birodalmat, más viszont hálás a reformer politikusnak a vértelen átmenetért. Szülőhelyén mind kedvesen gondolnak rá.

,,Sokat segített a falunknak. Az előző polgármesterek is bármikor kérhettek kisebb szívességeket Tőle. Segített megépíteni a templomot, aztán amikor a kupolája megrongálódott újra küldött rá pénzt" - mesélte Privolnoje első embere. Szergej Buktojarov azt is elmondta, hogy Gorbacsov gyakran hazalátogatott és ilyenkor az egész falu az utcákra tódult.

A temetőben bárki felkeresheti Gorbacsov szüleinek a sírját. A helyiek gyakran visznek rá friss virágot. Sőt még az a ház is áll, ahol a későbbi Nobel-békedíjas politikus gyermekéveit töltötte. A tervek szerint az épületet felújítják, és egy aprócska emlékmúzeummal emlékeznek majd a 91 éves korában, kedden elhunyt Mihail Gorbacsovra.