Gravitáció - Csökkent Vonn előnye

Szerzői jogok

A Gravitációban, az Euronews alpesi-síperceiben a hét eseményeit foglaljuk össze. A vasárnap a svájci síelőké volt: Carlo Janka Dél-Koreában, Lara

A Gravitációban, az Euronews alpesi-síperceiben a hét eseményeit foglaljuk össze.

A vasárnap a svájci síelőké volt: Carlo Janka Dél-Koreában, Lara Gut Németországban győzött.

Gut már szuper-G-ben is nyert

Garmisch-Partenkirchenben a nőknek szuper-G futamot rendeztek az alpesisí-világkupában. Gut szoros versenyben győzött.

A 24 éves versenyző más szakágakban nyert már világkupa-futamot ebben a szezonban, szuper-G-ben viszont még nem: Lake Louise-ban 7., Altenmarkt-Zauchenseeben 2., Cortina d’Ampezzóban 5. volt. Most azonban senki sem tudta megelőzni!

A második helyet Viktoria Rebensburg szerezte meg. A német síelő 15 századmásodperccel maradt el a győztes idejétől.

A szombati lesiklást megnyerő Lindsey Vonn ezúttal harmadik lett. Az amerikai versenyző előnye 85 pontra csökkent Gut előtt az összetett világkupában.

Újabb két világkupa pontot szerzett Miklós Edit, aki a pályát utolsóként, 56-os rajtszámmal teljesítve a 29. helyen végzett.

Jégember a nyugodt reggelek országából

A nyugodt reggelek országának jégembere. Ez nem a legújabb hollywoodi kasszasiker címe, hanem, a csöngszuni férfi szuper-g viadal győztesének jellemzése. Carlo Janka először győzött a szezonban.

Janka volt már olimpiai- és világbajnok is óriás-műlesiklásban, ebben a szezonban azonban csak egyszer, a kitzbüheli lesiklás után állt dobogón (3. volt). A 29 éves versenyző most magabiztosan versenyzett, így meglehetősen nagy fölénnyel nyert.

A két év múlva megrendezésre kerülő téli olimpia pályáján lebonyolított versenyen Christof Innerhofer végzett másodikként. Az olasz versenyző több mint nyolc tizedmásodperccel (0,82 mp) kapott ki Jankától.

A harmadik helyen az osztrák Vincent Kriechmayr végzett, az összetett világkupában vezető osztrák Marcel Hirscher hetedik lett.

A helyszíni szemle előnyei

A legjobbak 2018-ban visszatérnek Dél-Koreába, hogy olimpiai érmekért versenyezzenek. Éppen ezért volt fontos számukra, hogy megismerjék a körülményeket és a versenypályát. De mit gondol erről az olimpiai bajnok, Franck Piccard?

- Egy ilyen – úgy is mondhatnám – tesztverseny rendkívül fontos, ha tudjuk, hogy a helyszínre majd vissza kell térnünk. Érdemes mindenre, minden apró jelzésre odafigyelni. Memorizálni lehet a lejtőt, így fejben már jó előre felkészülhetünk. A vizuális tapasztalat nagyon hasznos az olimpiai szereplés szempontjából. Pótolhatatlan az is, hogy a versenyző már tudja, milyen hőmérsékletre, milyen időjárási körülményekre számíthat. Ezek a dolgok mind-mind segíthetnek abban, hogy a lehető legjobban teljesíthessünk majd akkor, amikor kell – véli Piccard.

Csoda az olimpián

Dél-Korea után a következő férfi világkupaverseny színhelye Japán lesz. Éppen a felkelő nap országában született az olimpiák történetének egyik legnagyobb meglepetése. 18 évvel ezelőtt, Naganóban Jean-Luc Crétier nyerte a férfi lesiklást.

1998 február 13-án jött el az akkor már 32 éves versenyző nagy napja. Crétier sem azelőtt, sem azután semmilyen nemzetközi versenyen nem győzött, mégis megnyerte a naganói lesiklást.

A francia síelő négy tizedmásodperccel előzte meg a második helyezett, norvég Lasse Kjust, a bronzérmes osztráknál, Hannes Trinklnél pedig 52 századmásodperccel volt gyorsabb.

Crétier győzelme után tíz hónappal versenyzett utoljára a világkupában, melyben búcsúszezonját lesiklásban a második helyen zárta.

Snowtime

A szabadstílusú síelőknek Chamonix-ban rendeztek világkupafutamot. A francia Loic Colomb-Patton és az osztrák Eva Walkner győzött. Ennek a versenynek a képeivel búcsúzunk.