Folytatódik Maze és Fenninger párviadala a világkupában

A férfiaknál Jansrud már megnyerte a szuper-G-t.

Jansrud ünnepelt, Reichelt bukott

Hazai közönség előtt, a norvégiai Kvitfjellben ünnepelhette világkupa-győzelmét Kjetil Jansrud. A norvég olimpiai bajnok szülőföldjén magabiztosan nyert a szuper-óriásműlesiklásban vasárnap. 24 századmásodperccel előzte meg a második helyen célba érő osztrák Vincent Kriechmayrt.

Ezzel már 123 ponttal vezet a szakági összetettben üldözője, az olasz Dominik Paris előtt, aki ezúttal csak negyedik lett. Jansrud előnye tehát behozhatatlan: a franciaországi szezonzáró verseny eredményétől függetlenül ő a szuper-G világkupa-győztese, pályafutása során először.

Nagy reményekkel vágott neki a futamnak Hannes Reichelt, a szám világbajnoka, aki szombaton ugyanott megnyerte a lesiklást. Ezúttal azonban nem volt szerencséje az osztráknak, bukás lett a vége. A jó hír az, hogy nem esett nagyobb baja.

A szakági összetett harmadik helyén az osztrák Matthias Mayer áll.

Lesiklásban csak a szezon utolsó versenye dönt majd a világkupa sorsáról, Jansrud és Reichelt között.

Lindsay Vonn győzött, Miklós Edit újra pontszerző

Január óta nem nyert versenyt, és a hazai havon, Beaver Creekben is meg kellett elégednie egy világbajnoki bronzéremmel. Most viszont újra a dobogó legfelső fokára állhatott Lindsay Vonn.

A nők szuper-óriásműlesikló világkupa-versenyét a németországi Garmisch-Partenkirchenben rendezték. A rendkívül izgalmas futamban végül az amerikai Lindsey Vonn végzett az élen, 2 tizedmásodperces előnnyel.

Másodikként az összetett világkupában vezető szlovén Tina Maze ért célba, és ezzel húsz ponttal, 44-re növelte az előnyét. Pedig az osztrák Anna Fenninger akár meg is előzhette volna a pontversenyben, de 16 századdal a harmadik helyre csúszott.

A magyar Miklós Edit a 29. lett, ezzel újabb két világkupa-pontot szerzett, összesen már száz pont fölött jár.

A bukás 36 oka

Idő előtt ért véget a szezonja a német Viktoria Rebensburgnak, a szuper-G világbajnoki ezüstérmesének. Nála is rosszabbul járt Marrion Rolland, a lesiklás korábbi világbajnoka, akinek végleg be kell fejeznie a versenyzést. Az ok mindkettejük esetében térdsérülés.

Állandó szakértőnk, Franck Pickard így kommentált: – Az alpesi sízés rendkívül gyors sportág. A versenyzőket nem védi egyéb, csupán a háló a pálya két oldalán. Így hát hatalmas a terhelés a sportolókon, amikor nagy sebességgel csúsznak lefelé. Senki sincs tökéletes biztonságban, gyakorlatilag bárki, bármikor bukhat. Borzasztóan nehéz megtartani az egyensúlyt, miközben az ember 120, 130, 160 kilométer per órás sebességgel száguld két lécen, és esetleg még kockáztat is. Gondot okozhatnak a látási viszonyok is, akárcsak a hó minősége. A másodperc töredéke alatt összesen 36 különféle tényező vezethet bukáshoz.

Sítörténelem: egy élő legenda utolsó diadala

A helyszín Colorado, az időpont 1989. február 19-e. Ingemar Stenmark már a harmincharmadik születésnapjához közelít, és egyre nehezebben bírja a tempót az ifjabb nemzedékkel, különösen annak legtehetségesebb képviselőjével, Alberto Tombával.

A svéd már két éve nem nyert komoly versenyt. Sokan azt javasolják neki, hogy vonuljon vissza. Néhány héttel később meg is fogadja a tanácsot, és befejezi pályafutását – de előbb még egyszer, utoljára győz, méghozzá óriás-műlesiklásban. Ez a lappföldi születésű Stenmark 88. sikere világkupa-versenyen. Elképesztő rekord, amelyet azóta sem sikerült megdöntenie senkinek.