A román parlament hétfő este elutasította az Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt által javasolt kormány támogatását, minek köszönhetően tovább mélyült a belpolitikai krízis az országban.
Veștea a második politikus, akit Nicușor Dan elnök kormányalakításra kért fel azóta, hogy Ilie Bolojan miniszterelnök tavaly májusban elvesztette az ellene kiírt bizalmatlansági szavazást. Mindössze 189 törvényhozó szavazott a jobbközép politikus által javasolt kabinetre, ami messze elmarad az új kormány megalakításához szükséges 233 szavazattól. Az újabb elutasítás néhány héttel azután történt, hogy Dannak a kormányalakításra kiválasztott jelöltje, Eugen Tomac hasonlóképpen nem szerezte meg az ország parlamentjének többségi támogatását. „A mai szavazás nem az volt, amiben Románia reménykedett, de az eredményt tiszteletben tartom” – írta Veștea a Facebookon, hozzátáve, hogy 47 napja vannak kormány nélkül, aminek meg kell fizetni az árát.
A Politico emlékeztet, hogy Veștea jelölését saját pártja, a parlamemt harmadik legnagyobb pártjának számító Nemzeti Liberális Párt politikai drámája is ékesítette. Ilie Bolojan korábbi miniszterelnök és pártelnök felháborodott Veștea döntésén, hogy elfogadta Dan felhívását a kormányalakításra, és utasította a párttagokat, hogy ne támogassák őt. Miután a szavazás kudarcot vallott, Bolojan a Facebookon azt írta, hogy az „árulás megmutatta a határait”.
Veștea elutasítását követően Dannak döntenie kell, hogy kit indít harmadik jelöltként a kormányalakításhoz. Az elnök kedd délután várhatóan találkozik Románia nagy pártjainak vezetőivel, hogy megvitassák az új jelölt személyét.
Ha Dan a következő 60 napban nem nevez meg új miniszterelnök-jelöltet, akkor új választásokat írhatnak ki. Az euroszkeptikus Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) az ország legnépszerűbb pártja a közvélemény-kutatásokon, épp ezért az elnök várhatóan mindent megtesz majd azért, hogy elkerülje az előrehozott választást, célja ugyanis Románia nyugatbarát útjának további egyengetése.