A világ legnagyobb kriptotőzsdéje több uniós piacról vonul ki, miután június 30-i határidő előtt visszavonta görög engedélykérelmét.
A Binance bejelentette, hogy a jövő héttől felfüggeszti kriptovaluta-szolgáltatásait az Európai Unió több tagállamában, miután a kereskedési volumen alapján legnagyobb kriptotőzsde nem szerezte meg a működés folytatásához szükséges szabályozói engedélyt az EU-ban.
A vállalat megerősítette, hogy engedélyért folyamodott Görögországban az EU Markets in Crypto-Assets (MiCA) szabályozása alapján, ám azóta visszavonta a kérelmet, és közölte: szándéka szerint egy másik uniós tagállamon keresztül nyújt be új igénylést.
Szerdán a francia ügyfeleknek küldött e-mailben a Binance közölte, hogy francia leányvállalata „már nem képes új ügyfeleket fogadni, és 2026. július 1-jétől nem nyújt többé kriptoeszköz-szolgáltatásokat Franciaországban”. Később egyértelművé tette, hogy a lépés nem csak Franciaországra korlátozódik. „Hasonló tájékoztatást küldtünk az érintett felhasználóknak más uniós piacokon is” – közölte a cég csütörtökön.
Az ügyfeleket arról is megnyugtatták, hogy a pénzük nincs veszélyben: „Az Önök eszközei továbbra is biztonságban vannak, és mindvégig hozzáférhetőek maradnak” – közölte a vállalat.
Egy szabályozói határidő, amelyet a legtöbb tőzsde elmulasztott
A 2024-ben hatályba lépett MiCA egységes, egész EU-ra kiterjedő keretet teremtett a kriptoeszköz-kereskedelem szabályozására, beleértve a befektetővédelmet és a pénzmosás elleni kötelezettségeket. A tőzsdéknek 2026. június 30-ig kellett engedélyt szerezniük az unió valamely nemzeti felügyeletétől – ezt a határidőt a túlnyomó többség nem tudta tartani.
A Binance közölte, hogy görögországi kérelmét „a görögországi eljárás állásának és ütemezésének alapos mérlegelése után, felhasználóink érdekeit a középpontba állítva” vonta vissza. A cég szerint „építő jelleggel és jóhiszeműen” egyeztetett a görög hatóságokkal, ám mivel az átmeneti időszak lezárulta előtt nem várható hivatalos döntés, úgy döntött, máshol próbál engedélyt szerezni. „Megfontolt döntést hoztunk, hogy olyan módon lépjünk tovább, amely nagyobb egyértelműséget ad a felhasználóknak, és lehetővé teszi, hogy Európában továbbra is egy szabálykövető, hosszú távú utat járjunk” – közölte a vállalat.
A görög Értékpapírpiaci Felügyelet (Hellenic Capital Market Commission) csütörtök este megkeresésre nem kívánt kommentárt fűzni az ügyhöz.
Néhány viharos év a kriptóóriás számára
A 2017-ben alapított Binance gyorsan a globális kriptokereskedelem meghatározó szereplőjévé vált, társalapítóját és korábbi vezérigazgatóját, Changpeng Zhaót pedig milliárdossá tette. A céget eredetileg Kínában hozták létre, ám a pekingi, a kriptószektort érintő átfogó fellépés után nemzetközi színtérre helyezte át működését.
Azóta pályáját komoly jogi és szabályozói viharok kísérik. A kriptopiac 2022-es összeomlása után világszerte felerősödött a felügyeleti vizsgálódás. A Binance-et több országban azzal vádolták, hogy bűnszervezetek pénzmosását segítette elő; Franciaországban a cég ellen indított vizsgálat továbbra is tart.
2023 végén Zhao bűnösnek vallotta magát az amerikai pénzmosás elleni törvények megsértésében. 2024-ben négy hónap börtönbüntetést töltött le.