A télen felhalmozódott összes hó és jég várhatóan hétfőre elolvad. Az elmúlt száz évben ez az állapot átlagosan csak augusztus közepén következett be.
A Svájci Gleccsermegfigyelő Szolgálat (GLAMOS) szerint a télen a svájci gleccsereken felhalmozódott hó és jég hétfőre várhatóan teljesen elolvad. A drasztikus veszteség oka az Európán végigsöprő hőhullám.
Attól a naptól kezdve minden további olvadási nap mostantól októberig tovább csökkenti a gleccserek méretét.
A fordulópont, az úgynevezett „gleccserveszteség napja” a szokásosnál jóval korábban következett be. Amióta több mint két évtizede megkezdődött az adatgyűjtés, mindössze egyszer jött el még ennél is korábban: 2022-ben, június 26-án.
Ebben az évszázadban a fordulópont átlagosan augusztus közepére esik.
„Óriási mértékű tömegvesztést, jégolvadást és hóolvadást látunk az Alpokban mindenütt” – mondta pénteken Matthias Huss, a GLAMOS vezetője.
Huss arra figyelmeztetett, hogy az ország gleccserei rossz állapotban vannak, és példátlan ütemben zsugorodnak, amit a jelenlegi hőhullám tovább gyorsít.
„Három hónappal az egészséges állapot előtt járunk” – fogalmazott.
Habár a Svájci-Alpok gleccserei mintegy 170 éve kezdtek visszahúzódni, az olvadás egészen a közelmúltig viszonylag mérsékelt volt.
A felgyorsult jég- és hóveszteség az emelkedő európai hőmérsékletek, valamint a téli hóhiány következménye.
Felgyorsult a gleccserek olvadása az Európát sújtó hőségben
Idén a svájci gleccserek körülbelül 25 százalékkal kevesebb friss havat kaptak, mint a 2010 és 2020 közötti átlag – mondta Huss.
Ráadásul a májusi és júniusi, az átlagnál melegebb hőmérsékletek – köztük egy rendkívüli hőhullám – a szokottnál korábban eltüntették a havat, így szabaddá vált az alatta lévő, sötétebb gleccserjég.
Amint a gleccser felszínéről eltűnik a fényvisszaverő fehér hótakaró, felszínre kerül az alatta lévő szürke jég. Ez a jég gyorsabban nyeli el a napsugárzást, ami tovább gyorsítja az olvadási folyamatot.
„Ha a felmelegedés úgy folytatódik, mint az elmúlt évtizedekben, 2100-ra csak néhány apró jégmaradvány marad majd” – mondta Huss.
A héten Európa egyes részein rekordmagas hőmérsékletek, 40 °C feletti értékek mérhetők, amelyek felforgatják az életet a kontinensen, hatalmas terhet rónak a kórházakra és a mentőszolgálatokra, és több halálesetet is okoztak.
A most Európát perzselő szélsőséges hőség néhány évtizeddel ezelőtt szinte elképzelhetetlen lett volna, miközben a tudósok arra figyelmeztetnek, hogy az éghajlatváltozás „elszabadult”, ahogy azt elszabadultnak nevezik.