Izrael külügyminisztere, Gideon Sa'ar kijelentette, hogy Izrael „erkölcsi kötelességét teljesítette” azzal, hogy elismerte a történelmi igazságot, és elutasította annak tagadására irányuló kísérleteket.
Izrael egyhangúlag népirtásnak minősítette az első világháború idején elkövetett örmény tömeggyilkosságokat.
A kezdeményezést Gideon Sa’ar izraeli külügyminiszter terjesztette elő, az izraeli kormány pedig vasárnap hagyta jóvá.
Az X-en közzétett bejegyzésében Sa’ar megköszönte Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök támogatását az ügyben, és úgy fogalmazott, Izrael „erkölcsi kötelességét teljesítette azzal, hogy elismerte a történelmi igazságot, és elutasította annak tagadására irányuló kísérleteket”.
Az örmény „népirtás” a Török Oszmán Birodalom területén élő örmény keresztények módszeres megsemmisítésére és deportálására utal, amely 1915 tavaszától 1916 őszéig zajlott. Az Egyesült Államok Holokauszt Emlékmúzeuma becslése szerint ennek következtében 664 ezer és 1,2 millió közötti örmény vesztette életét.
Izrael döntése, hogy népirtásnak ismeri el a történteket, a Törökországgal fennálló egyre romló viszony közepette született; a két ország kapcsolatai a 2023 októberében kirobbant gázai háború óta feszültek.
Törökország mindeddig ellenállt annak, hogy az örmények elleni mészárlásokat népirtásként ismerje el.
Az Egyesült Államok, Franciaország, Németország és Olaszország azok közé az országok közé tartoznak, amelyek népirtásként ismerték el az örmények elleni vérengzést.
„Az örmény népirtás mind a mai napig egy intézményesített tagadási és relativizálási kampány célpontja, amelynek része a történelem manipulatív átírása is, elsősorban a török kormány részéről” – mondta Sa’ar a kormány ülésén, hivatala közleménye szerint. „Úgy vélem, eljött az ideje, hogy Izrael mint zsidó állam hivatalosan is ezt az álláspontot képviselje.”
A döntést még a parlamentnek is ratifikálnia kell.