Newsletter Hírlevél Events Események Podcasts Videók Africanews
Loader
Hirdetés

A spanyol király és a mexikói elnök lezárják a több éves diplomáciai fagyot

Találkozó VI. Fülöp spanyol király és Mexikó elnökasszonya között, Mexikó, 2026. június 25.
Találkozó VI. Fülöp spanyol király és Mexikó elnöke között, Mexikóváros, 2026. június 25. Szerzői jogok  Copyright 2026 The Associated Press. All rights reserved.
Szerzői jogok Copyright 2026 The Associated Press. All rights reserved.
Írta: Jesús Maturana & Ferenc Szekely
Közzétéve:
Megosztás Kommentek Kövesse az Euronewst a Google-on
Megosztás Close Button

VI. Fülöp és Claudia Sheinbaum Mexikóváros Nemzeti Palotájában tartotta első kétoldalú találkozóját, amely csaknem egy évtizedes diplomáciai feszültség után az enyhülést jelzi a két ország között.

A spanyol uralkodó úgy érkezett meg Mexikóvárosba, hogy programjában nem szerepelt egyetlen kiemelt jelentőségű politikai találkozó sem. A fővárosi megálló azonban - mielőtt Fülöp tovább indult volna Guadalajarába a Spanyolország és Uruguay közötti világbajnoki mérkőzésre - aligha puszta formalitás. Ez volt az első alkalom, hogy a két vezető személyesen találkozott, betetőzve azokat a diplomáciai lépéseket, amelyeket a két ország a kapcsolatok rendezése érdekében tett.

HIRDETÉS
HIRDETÉS

A Nemzeti Palotában Sheinbaum és VI. Fülöp együtt álltak a kamerák elé, mielőtt leültek volna a megbeszélést lefolytatni.

Az elnökasszony kevés díszítéssel foglalta össze a találkozót a közösségi médiában: az őslakos népekről, a két ország történelmi kapcsolatairól és a kétoldalú viszony erősítésének fontosságáról esett szó. José Manuel Albares spanyol külügyminiszter „testvéri kötelékekről” beszélt, és arról, hogy lökést kívánnak adni a novemberre Madridba tervezett Ibero–amerikai csúcstalálkozónak.

Ami alig két éve még elképzelhetetlen lett volna, most egy közös fotóban és egy kézfogásban öltött testet. Sheinbaum ugyanis nem hívta meg a királyt saját beiktatására 2024 októberében, válaszul arra, hogy a spanyol monarchia soha nem reagált arra a levélre, amelyben Andrés Manuel López Obrador akkori elnök 2019-ben bocsánatkérést kért a gyarmatosítás során elkövetett visszaélésekért.

Az olvadás útja: a diplomáciai sértéstől a kulturális diplomáciáig

A jóvátétel nem egyik napról a másikra érkezett. Apró gesztusok halmozódtak egymásra, míg a mennyiség végül megtette a hatását. 2026 márciusában VI. Fülöp egy, a Nemzeti Régészeti Múzeumban rendezett, „L_a mitad del mundo. La mujer en el México indígena'_” című kiállítás megnyitóján elismerte, hogy Amerika meghódítása idején „sok visszaélés” történt, és akadtak olyan epizódok, amelyekre „nem lehetünk büszkék”. A király hozzátette, hogy ezt a korszakot nem érdemes „túlzottan mai erkölcsi mércével” vizsgálni, de a jelzés így is egyértelmű volt.

Sheinbaum jelentős lépésként értékelte a király szavait. „Mondhatjuk, hogy nem volt minden, amit szerettünk volna, de az igazság az, hogy ez mégis a közeledés gesztusa” – fogalmazott az államfő. Néhány héttel később az elnök Barcelonába utazott, hogy részt vegyen a Demokrácia Védelméért tartott csúcstalálkozón, ahol leszögezte: szerinte a két ország között soha nem állt fenn „diplomáciai válság”.

Ezt követte Albares mexikói látogatása, amely már egyértelműen a mostani találkozó felé mutatott. A miniszter a Nemzeti Palotában találkozott Sheinbaummal egy olyan megbeszélésen, amely nem szerepelt a hivatalos napirenden, aláírta a Spanyol–Mexikói Kétoldalú Bizottság jegyzőkönyvét, és személyesen adta át a király meghívását a novemberi, madridi Ibero–amerikai Csúcstalálkozóra.

A program részeként koszorút helyeztek el Lázaro Cárdenas sírjánál is, annál az elnöknél, aki a spanyol polgárháború menekültjeit befogadta – olyan gesztus ez, amelynek történelmi súlya senki előtt nem maradt rejtve.

A foci az ürügy, a diplomácia háttérben

VI. Fülöp mexikói útjának hivatalos indoka világos: a király részt vesz a spanyol és az uruguayi válogatott pénteki, Guadalajarában rendezett világbajnoki mérkőzésén. A Zarzuela-palota és a külügyminisztérium ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a látogatás „a kétoldalú kapcsolatok élénkülésének összefüggésében értelmezendő”, és célja a két nép közötti kötelékek erősítése.

Ami hét éve a Mexikó és Spanyolország közötti egyik legélesebb diplomáciai feszültségként indult, most úgy tűnik, a legváratlanabb helyen talált fegyverszünetre, gyakorlatilag a futballpályán. Most a Mexikó társrendezésében zajló világbajnokság szolgál keretül az efféle találkozókhoz. A diplomácia ritkán működik légüres térben, és a megfelelő pillanat, egy globális figyelemmel követett esemény megkönnyíti, hogy a felek közeledjenek egymáshoz. Ráadásul anélkül, hogy bármelyiküknek túl sokat kellene engednie.

Az továbbra is kérdés, hogy Sheinbaum megerősíti-e részvételét a novemberi Ibero–amerikai Csúcstalálkozón, amelyre a venezuelai ügyvivő elnököt is meghívták. A csütörtöki találkozó azonban önmagában is a leglátványosabb jele annak, hogy Spanyolország és Mexikó kapcsolata maga mögött hagyta a legrosszabb időszakát.

Erős elnöki hatalom Mexikóban - ideje lenne használni

Sheinbaum és szövetségesei megszerezték az alsóházi helyek kétharmadát, és hasonló sikert arattak a szenátusban is. Egy ilyen "szupertöbbség", vagyis a törvényhozás mindkét házának megszerzése lehetővé teszi Sheinbaumnak, hogy viszonylag gyorsan végrehajtsa a programjában megígért alkotmányos változásokat.

A választási eredmény egyben az elnöki pártnak, a MORENA-nak az elsöprő sikere is, amire még nem volt példa Mexikó történetében. Miként arra sem, hogy egy zsidó indetitását hangúlyozó politikus, a "Zsidó Büszkeség" nevű mozgalom egyik alapítója ülhessen az államfői székbe.

A politikusnő a tekintélyes előző elnök, Andrés Manuel López Obrador (Amlo) első számú favoritja és védence volt, aki pályája kezdete óta segítette Sheimbaum karrierjét, akit "digitális zseniként" jellemzett. Obrador szerint Sheinbaum megválasztása azt jelképezi, hogy ez hatalmas csapás azokra nézve, akik a vallási felsőbbrendűséget, a rasszizmust és a nőellenességet képviselik.

Védencének győzelmekor Obrador azt mondta, hogy ezzel Mexikó immár egy minden irányba nyitott modern demokrácia, ahol nem a származást, a nemet vagy a vallást, hanem a teljesítményt díjazzák. Kivált akkor, ha a jelölt a modern digitális rendszerek fő tervezője, és nem mellesleg rendszeres munkakapcsolatban Elon Musk-kal.

Az új elnök erős kapcsolatokat ígér az Egyesült Államokkal, költségvetési fegyelmet kíván meghonosítani, és törekedni fog Mexikó energiaszuverenitására, amihez több megújuló energiaforrást tervez feltárni.

Ugrás az akadálymentességi billentyűparancsokhoz
Megosztás Kommentek Kövesse az Euronewst a Google-on

kapcsolódó cikkek

Futball-vb: spanyol hengerelés, újabb óriási bravúr a Zöld-foki Köztársaságtól

Javier Bardem csatlakozik a hollywoodi legendákhoz egy mérföldkőnek számító ceremónián

Spanyolország: XIV. Leó pápa megáldotta a Sagrada Famíliát, a világ legmagasabb templomát