„Talán teszek valamit, aminek örülni fognak” – mondta az amerikai elnök a NATO-főtitkárral tartott találkozó margóján, keményen bírálva a szövetséget és európai tagjait az iráni háborúban tanúsított magatartásuk miatt.
Nyitva hagyta annak a lehetőségét Donald Trump, hogy védelmi felszerelést adjanak át Törökországnak. Az amerikai elnök egy sajtótájékoztatón beszélt erről, miután megbeszélést tartott az Ovális Irodában a NATO főtitkárával, Mark Ruttével szerda este.
Az amerikai elnök meleg szavakkal méltatta Recep Tayyip Erdogant és Ankara szerepért a katonai szövetségben.
Amint arról a ciprusi RIK rádió beszámolt, arra a kérdésre, hogy minek kell teljesülnie ahhoz, hogy előreléphessen az F–35-ös vadászgépek esetleges ankarai eladása, Donald Trump az alelnököt, J. D. Vance-et kérte fel válaszadásra. Vance közölte, hogy a kérdést jelenleg vizsgálja az amerikai kormány.
_„_Az egész csapat jelenleg ezt a kérdést vizsgálja, mert vannak bizonyos dolgok, amelyekről igazolnunk kell, hogy megtörténtek, hogy megfeleljünk az amerikai jogszabályoknak. Az elnök megkért bennünket, hogy ezt tegyük meg, és éppen annak ellenőrzési folyamatában vagyunk, hogy ezek a feltételek teljesültek-e” – közölte Vance.
Érdemes megjegyezni, hogy ezek a nyilatkozatok különös jelentőséget kapnak, mivel ugyanazon a napon hangzottak el, amikor a Reuters hírügynökség arról számolt be: a Trump-kormányzat több tucat, amerikai gyártmányú hajtómű eladását fontolgatja Törökországnak, több százmillió dollár értékben, a kongresszusban továbbra is megfogalmazott fenntartások ellenére.
Trump meleg szavakkal szólt Törökországról és Erdoganról
Az amerikai elnök ismét rendkívül elismerően beszélt Recep Tayyip Erdoganról és Ankara szerepéről a szövetségben. Az ERT görög közmédia washingtoni tudósítója, Lena Argiri beszámolója szerint az újságírók megkérdezték Donald Trumpot, vajon a törökországi NATO-csúcsra valamilyen „ajándékkal” érkezik-e (a kérdés a Törökország által megszerezni kívánt F–35-ös vadászgépekre és F–110-es hajtóművekre vonatkozott), és Trump úgy válaszolt: „Úgy gondolom, igen.”
„Törökország a NATO tagja. Vannak, akik nem annak tekintik, de az. A NATO egyik erős tagja, és valószínűleg teszek majd valamit, aminek nagyon fognak örülni” – tette hozzá Trump. „Az emberek nem értik, Törökország milyen fontos katonai szempontból” – hangsúlyozta. „Nagyon erős hadserege van. Rengeteg amerikai felszereléssel rendelkezik, és hatalmas védelmi ipari bázissal” – folytatta, majd Recep Tayyip Erdogant „jó embernek” nevezte.
Trump csalódott a NATO-ban és tagjaiban
Ezzel párhuzamosan Trump elnök Mark Ruttével tartott megbeszélése után arról is beszélt, hogy csalódott a transzatlanti szövetség azon tagjaiban, amelyek nem támogatták Irán elleni háborúját.
„Ha valaki más töltené be ezt a pozíciót (a NATO főtitkáráét), őszintén szólva nem is lenne ez a találkozó, mert csalódást okoztak nekünk” – mondta az amerikai elnök, aki ezt követően külön is bírálta Spanyolországot, valamint Olaszországot, az Egyesült Királyságot, Németországot és Franciaországot.
„Csalódottak voltunk. Egyáltalán nem volt szükségünk segítségre ebben. Gyakorlatilag az első héten megsemmisítettük Iránt, de jólesett volna, ha azt mondják: ‘Szeretnénk segíteni’” – fogalmazott Trump. Rutte viszont megvédte a NATO-országok magatartását, mondván, hogy a háború során „4–5 ezer amerikai repülőgép szállt fel európai bázisokról”.
A NATO vezetője a találkozó után újságíróknak azt mondta, hogy Trump „teljes mértékben elkötelezett a NATO-szövetség iránt”, és kijelentette, hogy Washington egy esetleges támadás esetén „teljes mértékben” meg fogja „védeni” Európát. Emlékeztetett arra is, hogy alig két hét múlva a NATO 32 tagállamának vezetői csúcstalálkozóra gyűlnek össze július 7–8-án a török fővárosban, Ankarában.