Több bejelentést is tett a kormány a csütörtöki sajtószóvivői sajtótájékoztatón. Szóba került az alaptörvény-módosítás, az aranykonvojjal kapcsolatos vizsgálat, és hosszasan beszéltek a hőségriadóról, valamint az ezzel kapcsolatos intézkedésekről is.
Átfogó vizsgálatot rendelt el a kormány több állami szervnél - jelentette ki Magyar Péter, majd rátért a legfőbb ügyészre. Az aranykonyvojjal kapcsolatban jelenleg két ügy vizsgálata van folyamatban.
"Az Alkotmányvédelmi Hivatal, az Információs Hivatal, a NAV, a TEK, a Legfőbb Ügyészség egymásra mutogat az ügyben. A végső felelősség azonban nem az övéké. A végső felhatalmazást nem ők hozták meg ugyanis, hanem sokkal magasabb szinten" - magyarázta Magyar Péter.
"Ígért a legfőbb ügyész tájékoztatást arról, hogy zajlanak a gyanúsítotti kihallgatások. Ideje lenne erről tájékoztatni a nyilvánosságot" - vélekedett a kormányfő, aki szerint súlyos belső konfliktusok vannak az ügyészségen belül.
"A magyar olasz maffia bizonyos tagjai befolyással rendelkeznek, vagy rendelkeztek a nyomozati hatóságoknál" - tette hozzá, egyúttal felszólította az illetékes vezetőket, hogy szabaduljanak meg ettől a befolyástól.
Az Alaptörvény módosításáról
13 ezer lakossági hozzászólás érkezett be az Alaptörvény 17. módosításával kapcsolatosan - közölte Magyar Péter. Ezek 95%-a támogatja a módosításokat - ismertette az új magyar miniszterelnök.
A képviselői mandátum 12 évben történő korlátozása kérdés az embereket leginkább foglalkoztató ügy, ezt követően jócskán lemaradva jön a Sulyok Tamás leváltását célzó módosítás - magyarázta a kormányfő.
Elsöprő többség támogatja a vagyonvisszaszerzési hivatal létrejöttét a beérkezett jelzések alapján - mondta Magyar Péter. Egyes lakossági vélemények kiterjesztenék a hivatal munkásságát, a politikusok, és érintettek rokonaira, barátaira - ismertette.
"Halljuk a kritikákat. Egyesek túl sarkosnak tartják" - ismerte el Magyar Péter, aki ezen a ponton felidézte a korábbi alkotmány-alkotások folyamatát. Megvédte a kormány álláspontját: szerinte teljesen transzparens az alkotmány módosításának folyamata, ellenben az 1990-es és 2011-es folyamatokkal.
Gyors, rövid, önkorlátozó és pontos - így jellemezte az Alaptörvény-módosítást. "Én jogász vagyok, de nem szeretem azt, amikor valaki 10 oldalban írja le azt, amit egy mondatban is le lehet írni, azért, hogy a lényeg elsikkadjon" - érvelt.
A hőségriadóról - már nem Mészáros Lőrinc vizét osztják
A hőség miatt a kormány összehangolt védelmi tevékenységet rendelt el kormányrendeletben - mondta Magyar Péter miniszterelnök csütörtökön Budapesten, a kormányszóvivői tájékoztatón.
A kormányfő kiemelte: a védekezést ő irányítja, és egy koordinációs testület segíti a munkáját, ebben részt vesz a belügyminiszter, az egészségügyi miniszter, a gazdasági és energetikai miniszter, a honvédelmi miniszter, a közlekedési és beruházási miniszter, valamint a nemzetbiztonsági főtanácsadó. Magyar Péter arra kért mindenkit, hogy folyamatosan kövesse a hőséggel kapcsolatos híradásokat, ha teheti, maradjon otthon és figyeljen oda különösen a környezetében élő idősekre.
Az energiaellátásban jelenleg nincs rendkívüli beavatkozást igénylő krízishelyzet, a valaha mért csúcsidőszakhoz képest 95 százalékos az energiafelhasználás Magyarországon - közölte Kádár Pál, a Védelmi Igazgatási Hivatal főigazgatója csütörtökön Budapesten, a kormányszóvivői tájékoztatón.
Kádár Pál beszámolt arról, hogy számos helyen már most működnek vízosztó pontok, párakapuk. Szerdán 346 helyszínen szervezett a hivatal, illetve a vele együttműködő szervezetek és szolgáltatók vízosztást. A feladatokban 2001 ember vett részt, akik több mint 25 250 liter vizet osztottak ki. Felhívta a figyelemét a hétvégi rendezvények szervezőinek, hogy kötelességük gondoskodni ezek biztonságos lebonyolításról, és arra kérte a szervezőket, hogy nézzék át a korábban megírt terveket a jelenlegi hőmérsékleti viszonyokra tekintettel. Jelezte: a vasúti közlekedésben már szükség volt bizonyos pálya- és sebességkorlátozásokra, ezek folyamatosan elérhetők az ismert információs csatornákon. A Magyar Államvasutak is folytatja a vízosztási programját, szerdán 15 ezer félliteres palack vizet osztottak ki - mondta.
Magyar Péter hozzátette: már nem Mészáros Lőrinc vizét osztják.
Harmadfokú hőségriasztást rendeltek el
A várható extrém meleg miatt harmadfokú hőségriasztást rendelt el a tisztifőorvos szombattól; Oroszi Beatrix a csütörtöki kormányszóvivői tájékoztatón arra kért mindenkit, hogy a következő napokban fokozottan figyeljen oda saját magára, családjára és a környezetében élő emberekre is. A Védelmi Igazgatási Hivatal főigazgatója azt mondta, az energiaellátásban jelenleg nincs rendkívüli beavatkozást igénylő krízishelyzet.
A tisztifőorvos elmondta: jelenleg másodfokú hőségriasztás van érvényben, de szombaton 0 órától harmadfokú hőségriasztást rendelt el Magyarország teljes területére. Jelezte: extrém meleg időre számíthatunk legalább 4 napon keresztül, a napi középhőmérséklet eléri vagy meghaladja a 29 Celsius-fokot, több térségben a nappali csúcshőmérséklet tartósan 38 vagy 40 fok körül alakulhat.
Kiemelte: a meteorológiai előrejelzések alapján ez az idei év eddigi legintenzívebb és legveszélyesebb hőhulláma lehet, az elmúlt 20 évben sem igazán láttak ehhez hasonlót. Hangsúlyozta: a hőség nemcsak kellemetlenséggel jár, de jelentős terhelést is jelent a szervezetnek. A hőség miatt a legnagyobb veszélyben a legidősebbek és a legfiatalabbak - a csecsemők és kisgyerekek - vannak, de ezen kívül a várandós nők, a szív-érrendszeri betegek, a légzőszervi betegek, a cukorbetegek, a mozgásukban korlátozott emberek, a hajléktalanok, valamint mindazok, akik a szabadban fizikai munkát végeznek vagy sportolnak. A hőség senkit nem kímél, életkortól függetlenül bárki kimerülhet a hőségtől és bárki lehet rosszul - figyelmeztetett. Ilyenkor sokkal többet izzadunk, folyadékot veszítünk, nagy a kockázata a kiszáradásnak, a szívnek sokkal többet kell dolgoznia, a hőmérséklet, a testhőmérséklet fenntartása is sokkal nagyobb energiát igényel, és ezért főleg, ha több napon keresztül tart a hőség, a szervezet kimerülhet - tette hozzá.
A tisztifőorvos azt tanácsolta mindenkinek, hogy a hőség ideje alatt igyon a megszokottnál többet, lehetőleg vizet, kerülje az alkoholos és koffeintartalmú italok fogyasztását, lehetőség szerint 11 és 16 óra körül ne tartózkodjon a szabadban napon, és viseljen könnyű, világos ruhát, ami lehetővé teszi az izzadást. A lakásokat hajnali, illetve a késő esti órákban szellőztessék, napközben árnyékolják, és ha lehet, használjanak ventilátort, vagy bármilyen más hűtési lehetőséget - folytatta. Külön felhívta a figyelmet arra, hogy a melegben még pár percre se hagyjanak gyermeket, idős személyt és kisállatokat gépkocsiban, továbbá csak kijelölt fürdőhelyeken fürödjenek, és felhevült testtel soha ne ugorjanak vízbe.
Arra kért mindenkit, hogy a következő napokban fokozottan figyeljen oda saját magára, családjára, illetve a környezetében élő emberekre is. Egy telefonhívás, egy pohár víz is életet menthet, hívjuk fel szüleinket, családtagjainkat, kopogjunk át a szomszédhoz, kérdezzük meg, hogy jól vannak-e, kell-e segítség - hangsúlyozta. A közösségi összefogás életeket menthet - figyelmeztetett, hangsúlyozva, meg lehet nyitni az emberek előtt a klimatizált közösségi tereket, múzeumokat, művelődési házakat, irodákat.
Arra is kitért: a hőség jelentős terhet ró az egészségügyi ellátórendszerre, akár 400-450 plusz bejelentés is érkezhet naponta a mentőszolgálathoz, növekszik a sürgősségi betegellátást végző osztályok forgalma, és megduplázódhatnak a balesetek miatti mentőhívások, és egyértelműen nő a halálozások száma is. Fontosnak nevezte, hogy a szociális ellátórendszer fordítson figyelmet az idősekre és azokra, akik a leginkább ki vannak téve a kockázatnak, és arra is figyelmeztetett: minden munkáltatónak dolga, hogy figyeljen a hőségben munkát végző munkavállalóira, biztosítson számukra védőitalt és pihenőidőt árnyékban.