Június 25-én a Buckingham-palota a modern brit monarchia történetében először fogja nyilvánosságra hozni a király és a trónörökös személyes adóbevallását.
Az uralkodó azt közölte, hogy bevételeinek a nyilvánosság elé tárása "a helyes dolog". A király „egyértelmű kívánsága és utasítása”, hogy a bonyolult monarchikus pénzügyeket tegyék átláthatóbbá – mondta egy forrás a Buckingham-palotából.
Károllyal egy időben a trönörökös walesi herceg is közzéteszi saját személyes adóügyi adatait, amelyek a Cornwalli Hercegség birtokára vonatkoznak.
Az uralkodóház pénzügyi tanácsadói remélik, hogy a bejelentés fontos előrelépés lesz a nyilvánosság segítésében, hogy jobban értsék az uralkodó birtokainak működését, valamint a magánjövedelmi forrásokat, mint a befektetésekből vagy kereskedelmi nyereségből származó pénzt, a Balmoral és Sandringham magánbirtokok által generált forrásokat és a személyes megtakarításokat.
A Lancasteri Hercegség birtoka, amely földekből, befektetésekből, iroda-, kiskereskedelmi és ipari ingatlanokból álló magánportfólió, éves jövedelmet biztosít a királynak, amely 2024-25-ben 26,8 millió fontot tett ki.
Az uralkodó adót fizet minden magánjövedelme után, és tőkenyereség-adót vagyonának releváns elemei után, összhangban a kormány által 2023-ban elfogadott egyetértési megállapodással. A 2024-25-ös pénzügyi évre vonatkozó személyes adózási adatait a királyi pénzügyekről szóló egyéb jelentésekkel együtt fogják közzétenni.
A 2025-26-os adózási adatait jövőre hozzák nyilvánosságra. A királyi család 1993 óta önként vállalja egyes adók befizetését, de az összeg titok maradt. Még II. Erzsébet sem tette közzé soha saját adóbevallását.
A walesi herceg jövedelmet húz a Cornwalli Hercegségből, egy örökletes birtokból, amely magában foglalja az Oval krikettpályát és a Dartmoor börtönt. Ezek a források a trónörököst az uralkodótól független bevétellel látják el. A herceg közel 23 millió fontot kapott a hercegségtől a múlt pénzügyi évben, és önként fizeti a legmagasabb jövedelemadót.
A monarchia modernizálása több okból is sürgető
Károly régóta híve annak, hogy a királyi család átláthatóbb legyen. Wales hercegeként korábban már közzétett adóadatokat. A folyamatot generálhatja a botrány is, amely András, a király öccse körül bontakozott ki - a tavaly októberben királyi és yorki hercegi címétől is megfosztott, az Epstein-féle pedofilbotrányba keveredett családtag ingatlanhasználata miatt ugyanis hónapokig cikkezett a brit sajtó.
András ugyanis nagymamája, Erzsébet anyakirályné egykori, 30 szobás palotájában, a Royal Lodge-ban élt a windsori királyi birtokon, amiért rendkívül előnyös bérleti díjat fizetett, miközben az épület állagát hagyta súlyosan leromlani.
Erősödik a politikai nyomás a parlament felől is, amely vizsgálta a királyi ingatlanok és támogatások rendszerét, miközben a monarchia finanszírozása egyre több kritikát kap.
Károly most azt akarja demonstrálni, hogy a monarchia nem egy érinthetetlen, kiváltságos intézmény, hanem elszámoltatható közszereplő. Ez különösen fontos akkor, amikor a fiatalabb brit generációk körében a monarchia támogatottsága már jóval gyengébb, mint II. Erzsébet uralkodása idején.
A királyi háztartás új jelentéséről szólva a Buckingham-palota szóvivője elmondta: „Célunk, hogy a királyi pénzügyek minden elemét olyan módon magyarázzuk el, amely tovább növeli az érthetőséget és a hozzáférhetőséget, miközben történelmi és alkotmányos kontextusba helyezi azokat. Egyszerűen fogalmazva: folyamatosan modernizálunk és fejlődünk.”