Európa hőhullámai egyre inkább megviselik az emberek egészségét, ezért a WHO főigazgatója, Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz arra kérte a világ vezetőit, hogy a klímareziliens egészségügyi rendszerekbe való beruházást helyezzék előtérbe.
Miután az elmúlt napokban Európában több tucat ember halt meg a hőséghez köthető okok miatt, a WHO főigazgatója kijelentette, hogy az éghajlatvédelmi intézkedéseket illetően nincs lehetőség „további késlekedésre”.
„A vezetőknek elsőbbséget kell biztosítaniuk a klímaálló egészségügyi rendszerekbe történő beruházásoknak, miközben fel kell gyorsítaniuk az éghajlatvédelmi intézkedéseket és mérsékelniük kell az éghajlati válság hajtóerőit” - mondta Tedros (forrás: angol)az X (forrás: angol)-en.
Az emberek védelme érdekében a WHO arra ösztönzi a hatóságokat, hogy hűvösebben tartsák a városokat, biztosítsák a vízhez és az árnyékhoz való hozzáférést, odafigyeljenek a leginkább veszélyeztetettekre, és még a hőmérséklet csúcsra emelkedése előtt készítsék fel az egészségügyi rendszereket.
Az európai régió melegszik a leggyorsabban a világon. Csak az elmúlt négy évben több mint 200 000 emberéletet követelt a hőség, miközben az elmúlt húsz évben 30 százalékkal nőtt a hőséggel összefüggő halálozás.
„Európa-szerte a hőmérsékletek körülbelül kétszer olyan gyorsan emelkednek, mint a globális átlag, ami növeli a jövőbeli szélsőséges hőhullámok valószínűségét és súlyosságát” - tette hozzá Tedros (forrás: angol).
Mivel a hőség fokozott terhelést ró az emberi szervezetre, „a hőség már nem pusztán időjárási történet” - közölte a WHO egy Instagram-bejegyzésben (forrás: angol). „Ez egészségügyi vészhelyzet.”