Jelentésében az ENSZ azt írja, hogy főként nőket, de gyerekeket és férfiakat is megerőszakoltak.
Legkevesebb 838-an, nők és férfiak egyaránt szexuális erőszak áldozatai lettek a több mint három éve tartó szudáni polgárháború során, írja jelentésében az ENSZ Emberi Jogi Főbiztossága (OHCHR). A jelentésben hangsúlyozzák, hogy ez az adat "csak a jéghegy csúcsa" és a valós számok vélhetően sokkal magasabbak.
Az OHCHR által összegyűjtött adatok alapján az áldozatok között 539 nő, további 284 kislány, illetve nyolc férfi és hét kisfiú van. A tanúvallomások szerint az erőszaktevők többsége a szudáni hadsereggel szemben álló Gyorsreagálású Támogató Erők (RSF), illetve a vele szövetséges arab milíciák egyenruháját viselte, de feljegyeztek olyan eseteket is, amelyek során a támadók katonai uniformist hordtak. "A szexuális erőszakot háborús fegyverként használják, ez pedig háborús bűncselekménynek minősül" - figyelmeztetett Volker Türk, a világszervezet emberi jogi főbiztosa.
A jelentésben feljegyzett bűncselekmények csaknem negyedét csoportosan követték el, a dokumentumban pedig megemlítik egy alig 10 éves lány esetét, akit legkevesebb tíz férfi erőszakolt meg - írja összefoglalójában az MTI. A szervezet emellett dokumentált 13, a csoportos nemi erőszakkal összefüggő halálesetet is, valamint 59 terhességet, hozzátéve, hogy az erőszak számos esetben súlyos egészségügyi szövődményeket okozott.
A jelentésben kiemelik, hogy a szexuális erőszakot a harcok 2023-as kezdete óta más erőszakformákkal együtt szisztematikusan vetik be a civilek ellen. A jelentésben a nemi erőszak mellett 85 esetben példaként említik a szexuális rabszolgaságot, illetve a kényszerházasságot, a prostitúcióra kényszerítést és a szexuális jellegű kínzást és az emberkereskedelmet is. A szudáni polgárháborúban már legkevesebb 40 ezer ember halt meg és mintegy 11 millióan kényszerültek otthonaik elhagyására.
Drónokkal támadnak
Májusban az ENSZ egy másik jelentésében azt írta, hogy idén január és április között legalább 880 civil halt meg dróntámadásokban Szudánban. A világszervezet szerint ezek a támadások a három éve tartó konfliktust „egy új, még halálosabb szakasz” felé sodorják. A dróntámadásokért a szudáni kormányerők és a félkatonai Gyorsreagálású Támogató Erők (RSF) egyaránt felelősekk. A két fél már 2023 áprilisa óta áll háborúban, de az elmúlt hónapokban fokozódtak igazán a harcok.
Az ENSZ emberi jogi hivatalának szudáni szervezete szerint az idei halálesetek több mint 80 százalékét drónok okozták. Volker Türk, az ENSZ emberi jogi főbiztosa úgy fogalmazott: „A fegyverré alakított drónok Afrikában is egyértelműen átalakították a hadviselést.” Szerinte a drónok egyre szélesebb körű használata lehetővé teszi, hogy a harcok az esős évszakban is megszakítás nélkül folytatódjanak, miközben korábban ilyenkor általában csökkent az összecsapások intenzitása. Türk arra figyelmeztetett, hogy a következő hetekben a harcok várhatóan a közép- és kelet-szudáni tartományokra is át fognak terjedni, ami több millió civilt is veszélybe sodorhat. Hozzátette: ha nem történik sürgős beavatkozás, akkor a konfliktus, amely már tízezrek életét követelte és több mint 11 millió embert kényszerített lakóhelye elhagyására, még súlyosabb humanitárius katsztrófához vezet. Kiemelte, hogy a harcok a segélyszállítmányok célba érését is akadályozzák.