A katari gázlétesítmény újraindítása közben történt a baleset, 18 embert még keresnek. Az LNG üzemet márciusban iráni dróntámadás érte és súlyosan megrongálódott.
Vasárnap éjszaka robbanás rázta meg Katar egyik kulcsfontosságú földgáz-exportterminálját, miközben a munkások azon dolgoztak, hogy újraindítsák az Irán által lebombázott létesítmény működését; a detonáció tüzet okozott, amelynek következtében legalább 54-en megsérültek, további 18 embert pedig órákkal később is eltűntként tartottak nyilván.
A Ras Laffan ipari övezetben történt robbanás tovább fokozhatja a káoszt a globális energiapiacokon, különösen mivel Katar a világ egyik legnagyobb földgáztermelője.
Katar leállította a termelést, miután Irán gyakorlatilag blokád alá vonta a Hormuzi-szorost, így az ország nem tudta eljuttatni szállítmányait ügyfeleihez. Amint azonban Teherán enyhítette a blokádot és megkezdődtek a tárgyalások a háború lezárásáról, Katar megkezdte az exportterminál újraindításának előkészítését.
Vasárnap éjszaka a technikai munkálatok közben történt a robbanás. A Barzan gázellátó létesítményben tűz keletkezett – közölte a katari állami tulajdonú QatarEnergy.
A robbanást követően továbbra sem ismert a károk pontos mértéke: a hatóságok kezdetben csak néhány sérültről beszéltek, órákkal később azonban a katari belügyminisztérium ennél jóval súlyosabb áldozati mérleget közölt.
A Barzan üzem napi csaknem 1,4 milliárd standard köblábnyi értékesítési gáz előállítására volt képes, amelyet Katar elsősorban a belföldi áramtermeléshez és az Arab-félsziget sivatagos vidékein működő, létfontosságú tengervíz-sótalanító telepek ellátására használt.
A létesítmény szinte teljes egészében katari tulajdonban van, egy kisebbségi részesedéssel az ExxonMobil is rendelkezik.
Márciusban iráni rakéta csapódott a Ras Laffan-i üzembe, tüzet okozva, amely a hatóságok szerint „jelentős” károkat okozott, mielőtt sikerült eloltani. Doha már a rakétatámadások miatt is leállította ott a termelést.
Katar a Perzsa-öbölben fekvő hatalmas tengeri földgázmezőjét Iránnal közösen használja. A földgázkitermelés Katart a világ egyik leggazdagabb országává tette.
Az ebből származó bevételekből az ország világszerte erősítette befektetői jelenlétét: kulcsfontosságú vagyonelemeket vásárolt nagyvárosokban, például Londonban és Párizsban, megrendezte a 2022-es labdarúgó-világbajnokságot, létrehozta az Al Jazeera hírtelevíziót, és finanszírozza nemzetközi közvetítői szerepét is, beleértve az Irán és az Egyesült Államok közötti, Svájcban zajló tárgyalásokat.