A dealerek Ausztráliában terjesztik a legdrágábban a kokaint és más kábítószereket a világon.
A rendőrség 2,7 tonna kokaint talált egy ingatlanon Sydney peremén, Ausztrália történetének eddigi legnagyobb kokainfogásában – közölték hivatalos szervek hétfőn.
A kábítószert június 19-én találták műanyag ládákban, föld alatti bunkerekben elásva, három teherszállító konténer alatt elrejtve, egy részben vidéki jellegű, a nyugat-sydney-i Londonderry külvárosában fekvő ingatlanon – közölte a Queenslandi Egyesített Szervezett Bűnözés Elleni Munkacsoport.
A konténerekben álpadlót alakítottak ki, amely hozzáférést biztosított a kokainhoz, amelynek utcai értékét a rendőrség 816 millió ausztrál dollárra (499 millió euróra) becsüli.
Két sydney-i lakost, egy 21 és egy 25 éves férfit letartóztattak az ingatlanon, és kereskedelmi mennyiségű tiltott kábítószer birtoklásával vádolták meg. Vádemelésük esetén akár életfogytiglani börtönbüntetésre is számíthatnak.
Ausztrália korábbi rekordkokain-fogása 2,34 tonna volt, amelyet 2024-ben egy halászhajóról foglaltak le K’gari (korábbi nevén Fraser-sziget) közelében, Queensland állam partjainál.
A rendőrség közölte, hogy a Sydneyben – Új-Dél-Wales állam fővárosában és Ausztrália legnépesebb városában – talált kokain hajóval érkezett Midge Pointnál, a ritkán lakott queenslandi trópusi övezetben.
A rendőrség hozzátette, hogy egy sydney-i szervezett bűnözői csoport közúton szállíttatta a drogot a városba, mintegy 1800 kilométeres távolságot megtéve.
A hatóságok közölték, hogy gyanújuk szerint a szállítmány ugyanarról az anyahajóról származik, amelyről korábban 178 kilogramm kokaint foglaltak le Queenslandben.
Az akkori fogás miatt hat embert vádoltak meg, miután a nyomozás során további 142 kilogramm metamfetamint – egy másik A kategóriás kábítószert – is találtak.
Úgy vélik, az anyahajó az MV Wealth nevű, belize-i zászló alatt hajózó teherszállító, amelyet a Salamon-szigeteken foglaltak le a hatóságok, nemzetközi szervezett bűnözésben való részvétel gyanújával. A Salamon-szigetek Queenslandtől mintegy 2000 kilométerre északkeletre találhatók.
Stephen Jay, az Ausztrál Szövetségi Rendőrség parancsnoka elmondta, hogy a szervezett bűnözői csoportok egyre gyakrabban veszik célba Queensland 13 ezer kilométeres partvonalát, hogy riasztó mennyiségű kábítószert csempésszenek az országba.
Az ausztrálok a világon az egyik legmagasabb árat fizetik a kokainért és más drogokért, így az ország a kábítószer-kereskedők egyik legjövedelmezőbb piaca.