Lezárult Svájcban az amerikai-iráni tárgyalások első fordulója. A héten technikai egyeztetésekkel folytatódik a diplomáciai munka. Az Egyesült Államok egyelőre nem értékelte a hétvégi egyeztetést. Irán szerint figyelemre méltó áttörés történt. A közvetítők komoly előrelépésről beszélnek.
Hétfőre virradóra lezárult a Közép-Svájcban zajló, amerikai-iráni háború végleges lezárására törekvő béketárgyalások első fordulója. A tárgyalások Katar és Pakisztán közvetítésével a héten technikai egyeztetésekkel folytatódnak. A tárgyalások több forrás szerint konstruktívan, ugyanakkor puskaporos hangulatban zajlottak az amerikai és iráni vezetők közösségi média posztjai miatt.
Az Egyesült Államok egyelőre nem kommentálta a kezdeti keretmegállapodás tartalmát, Irán viszont dicsérte a közvetítők munkáját. A tárgyalások eredményét az iráni állami média és Abbász Aragcsi iráni külügyminiszter is figyelemre méltó áttörésnek nevezte.
A felek megállapodtak egy, a libanoni harcok kezelésére szolgáló „összeütközés-elhárító csoport” létrehozásáról is, amely tervébe egyebek közt egy forródrót felállítása is beletartozhat. A közlemények alapján a folyamatokban a libanoni kormány is szerepet kapna. A testület feladata az lesz, hogy betartassa a libanoni katonai műveletek befejezésére vonatkozó megállapodásokat. Az kérdéses, hogy ez elegendő lesz-e az Irán által támogatott Hezbollah terrorszervezet és az Izrael közötti harcok leállításához.
Jelenleg a legfontosabb előrelépés a libanoni helyzettel kapcsolatban, hogy a felek megegyeztek a kommunikáció irányáról.
Abbász Aragcsi iráni külügyminiszter az X-en azt írta: „A fáradhatatlan pakisztáni és katari közvetítés jelentős előrelépést hozott a libanoni háború lezárása felé.” Szerinte a tárgyalások első „igazi próbája” az lesz, hogy az összeütközés-elhárító csoportnak sikerül-e megállítani a harcokat Libanonban.
Az iráni egyeztetések egy 60 napos diplomáciai folyamat első lépései. A libanoni harcok továbbra is az egyik fő vitapontja a tárgyalásoknak, hiszsen Irán a libanoni műveleteket az egyezség egyik kulcselemeként kezeli.
A tárgyalások alatt - megnyitása után pár nappal - Irán visszazárta a Hormuzi-szorost. Az Egyesült Államok szerint a hajóforgalom továbbra is folyamatosan halad.
A két fél vezetőinek közösségi média-posztokban és sajtónyilatkozatokban tett megjegyzései megnehezítették a közvetítő Pakisztán és Katar munkáját. Végül képesek voltak Iránt a tárgyalóasztalnál tartani.
Miután Donald Trump amerikai elnök a szoros újbóli lezárása miatt támadásokkal fenyegetőzött, az iráni főtárgyaló, Mohammed Bagher Ghalibaf óvatosságra intette az elnököt, hozzátéve, hogy „fegyveres erőink készen állnak arra, hogy egészen más módon válaszoljanak nekik. Ők csak beszélnek, mi cselekszünk.”
A tárgyalásokban részt vevő egyik magas rangú amerikai diplomata, elmondta: a vasárnapi egyeztetések egyik fő témája az volt, pontosan mit ért Irán a Hormuzi-szorossal kapcsolatos legutóbbi állásfoglalásai alatt. A tárgyalófelek emellett olyan „mechanizmusokról” egyeztettek, amelyek biztosítanák, hogy nyitva is maradjon Hormuz, hogy betartsák a dél-libanoni tűzszünetet, és megbeszéléseket folytattak a nukleáris kérdésről is.