EventsEseményekPodcasts

Egyedül a franciák hozták a papírformát a foci Eb hétfői játéknapján

Kylian Mbappe és Kevin Danso küzd a labdáért a Franciaország-Ausztria mérkőzésen Szerzői jogok Martin Meissner/AP
Szerzői jogok Martin Meissner/AP
Írta: Gábor Tanács
Közzétéve: A legfrissebb fejlemények

Szlovákia az Európa-bajnokság eddigi legnagyobb meglepetését okozta azzal, hogy 1-0-ra nyert Belgium ellen, Románia pedig 3-0-ra kiütötte az előzetesen esélyesebbnek tartott Ukrajnát. Franciaország 1-0-ra nyert, de megszenvedett Ausztria ellen.

Románia-Ukrajna

Hétfő délután, a nap első meccsén Románia Ukrajnával játszott. Már a találkozó előtt is történtek érdekes dolgok: a német rendőrség lekapcsolt és kitoloncolt több román fociultrát, akik szerint ehhez a román rendőrség adta a tippet.

Az ukrán csapat körül pedig folyamatosak voltak a zászlómizériák: a meccs előtt közölt képeken úgy tűnt, hogy a román helyett a belga zászlót nyomták az ukrán mezre, ez azonban vaklármának bizonyult. Azt viszont hivatalosan is megerősítették, hogy a nézőtérre a rendezők nem engedték be az orosz zászlókat. Elgondolkodtató, hogy kinek jutna egyáltalán eszébe orosz zászlót vinni egy olyan meccsre, aminek szinte semmi köze Oroszországhoz. Igaz, a szerb szurkolóknak eszükbe jutott orosz zászlót vinni a szerb-angol meccsre vasárnap este.

A románok elleni csoportmeccset Ukrajna kezdte erősebben, sokáig 70% fölött volt a labdabirtoklási arányuk. Románia fokozatosan átvette a meccs irányítását, és a 29. percben Nicolae Stanciu bombagóljával megszerezték a vezetést.

Innentől kezdve a románok domináltak, ami a szünet után sem változott. Az 53. percben Razvan Marin, négy perccel később pedig Denis Dragus szerzett gólt. A román fölényen az ukrán cserék sem segítettek. Mindent elmond az ukránok veszélyességéről, hogy két kapura lövésük között 76 perc telt el. A volt ferencvárosi edző, Szerhij Rebrov csapata meglepetésre, 3-0-ás vereséggel kezdte az Európa-bajnokságot.

Belgium-Szlovákia

A nem várt eredmények folytatódtak később is. A szlovák válogatott már a 7. percben megszerezte a vezetést, Ivan Schranz lesgyanús góljával, de a videózás után a játékvezető megadta a találatot.

A belgák többet birtokolták a labdát, de a mezőnyfölényüket sokáig nem tudták kamatoztatni. A második félidőben Romelu Lukaku kétszer is bevette Martin Dúbravka kapuját, de mind a két gólt érvénytelenítették. Előbb Lukaku volt lesen, a második találatnál pedig Loïs Openda vitte el kézzel a labdát.

A szlovák válogatott meg tudta tartani egygólos előnyét, ezzel az Európa-bajnokság eddigi legnagyobb meglepetését okozta.

Ausztria-Franciaország

A nap zárómérkőzését Ausztria és Franciaország játszotta Düsseldorfban, gyakorlatilag teltház előtt. Az 54 ezer férőhelyes arénában jóval több osztrák drukker volt, de azért a francia B-közép is kitett magáért a meccsen.

Az első félidő kiegyenlített játékot hozott, az osztrákok egyáltalán nem játszottak alárendelt szerepet, sőt, a legnagyobb helyzet is előttük adódott: Baumgartner nagyjából 11 méterről, szinte teljesen középről lőhetett a 36. percben Sabitzer szép lekészítése után, de Maignan óriási védett (majd aztán ő jöhetett kirúgással, de hogy miért, azt csak a bíró tudja).

A franciák nem tudták dominálni a játékot, de a gyors szélsőik rendre gondot okoztak az osztrák védelemnek. Többször is csak sárga lap árán tudták megállítani a villámgyors támadásokat az osztrákok, máskor néhány passzból a kapuig jutottak a franciák, de igazán nagy helyzetbe talán csak Mbappé került a nyolcadik percben.

A harmincnyolcadikban aztán teljesen váratlanul megszerezték a franciák a vezetést: Mbappé cselezgetett a tizenhatoson belül az alapvonalnál, majd beadta a labdát, amit Wöber a saját kapujába fejelt egy rendkívül szerencsétlen mozdulattal.

Mbappé megsérült, le kellett cserélni

A félidőből hátra lévő időt már lehozta nagyobb gond nélkül a francia válogatott, amely a második játékrész első negyedórájában eléggé beszorult a saját kapuja elé. Az osztrákok küzdöttek, próbálkoztak, de nem tudták feltörni a stabil francia védelmet, hiányzott a játékukból a kreativitás. A franciák eközben a kontrákra rendezkedtek be, Maignan pedig már a hatvanadik perc könyékén elkezdte húzni az időt egy kirúgásnál, amit füttykoncert kísért a stadionban.

Ezután egy időre átvette az irányítást a francia válogatott, elkezdték megtartani a labdát az ellenfél térfelén, és több helyzetet is kialakítottak. A legnagyobb ezek közül talán Giroud előtt adódott, aki a tizenegyespont környékén nem találta el a labdát egy visszapassz után. Egy alkalommal Mbappé is egyedül vezethette rá a labdát a kapusra, de a lövése nem talált kaput.

A játékvezető kilenc percet hosszabbított, ami abszolút jogosnak tűnt, sokat állt a játék, főleg a franciák voltak sokat a földön. Mbappét le is kellett cserélni, ömlött a vér az orrából. A csatár a pályán kívülről még visszasétált a gyepre, és leült, hogy húzza az időt, amiért a bírótól egy sárgát kapott, legalább húszezer osztrák drukkertől pedig elképesztő füttykoncertet.

Mbappé ezzel a húzzással eléggé feltüzelte a hangulatot, az utolsó percek feszült légkörben teltek, és egészen a végéig megvolt az esély arra, hogy az osztrákok kiegyenlítenek - valamint arra is, hogy egy kontrából a franciák lőnek még egy gólt. Egyik sem történt meg, úgyhogy a végeredmény 1-0 Franciaország javára. A D csoportban így Hollandia és Franciaország is három ponttal áll, Lengyelországnak és Ausztriának pedig egyelőre nincs pontja.