Megvan a vizes vébé első magyar aranyérme, Rasovszky Kristóf nyert nyíltvízi úszásban

Rasovszky a győzelem után
Rasovszky a győzelem után Szerzői jogok Fotó: MTI / Derencsényi István
Szerzői jogok Fotó: MTI / Derencsényi István

Rasovszky Kristóf aranyérmet, Betlehem Dávid pedig hatodik helyével olimpiai kvótát szerzett a nyíltvízi úszók 10 kilométeres vasárnapi versenyében a dohai világbajnokságon.

A 26 éves Rasovszky karrierje második világbajnoki címét szerezte meg, korábban 2019-ben Kvangdzsuban, 5 kilométeren állt a dobogó felső fokára. A 20 éves Betlehem felnőtt pályafutása egyik legjobb egyéni vb-eredményét elérve biztosította olimpiai indulását.

Beszámolójában az MTI azt írja, hogy a dohai öbölben gyakorlatilag ugyanolyan körülmények várták az úszókat, mint egy nappal korábban a nőket, a kellemes hőmérséklet mellett az erős szél ezúttal is jelentős hullámokat kavart a vízben.

Rasovszky a 6-os, Betlehem a 77-es rajtszámmal vágott neki a hat 1660 méteres körből álló viadalnak. Rögtön a rajt után az európai "nagymenők" - köztük a két magyar - "megrántották" a mezőnyt, és komoly iramot diktáltak, az első kört Rasovszky zárta az élen.

Rasovszky az éremmel
Rasovszky az éremmelFotó: MTI / Derencsényi István

A táv feléhez érkezve is ő tempózott elől, de a mezőny nagyon együtt volt, az első tíz úszót (köztük a negyedik helyen álló Betlehemet) mindössze négy másodperc választotta el egymástól. Az élmezőny a folytatásban is együtt tempózott, az utolsó kört a francia Logan Fontaine kezdte meg az élről, de a többiek szorosan ott voltak a lábvízén. Ezer méterrel a cél előtt még mindig kevesebb mint két másodperc volt a különbség az első és a hetedik között, óriási helyezkedés indult meg, Rasovszky pedig az élre tört. A magyar klasszis az utolsó kanyart követően két testhossznyi előnyt szerzett, és így már magabiztosan diadalmaskodott. Betlehemnek a hajrában még a bronzéremre is volt esélye, azonban az óriási fizikai csata után végül hatodikként csapott célba.

Rasovszky a magyarok első érmét szerezte a dohaivizes vébén.