Véget ért az olimpia, Magyarország 20 érmet szerzett

A nyári olimpia záróünnepsége az Olimpiai Stadionban
A nyári olimpia záróünnepsége az Olimpiai Stadionban Szerzői jogok MTI/Czeglédi Zsolt

Három világcsúcs és 12 olimpiai rekord született a tokiói olimpia atlétikai versenyein, amelyen 83 ország ért el döntős helyezést.

Nagyszabású záróünnepséggel érnek véget a japán fővárosban a tavalyról elhalasztottXXXII. nyári olimpiai játékok.

A nemzetközi szövetség (WA) összegzése szerint 43 nemzet atlétái állhattak dobogóra és 23 ország szerzett aranyérmet. A csúcsok száma, beleértve a 28 kontinentális, valamint 151 nemzeti rekordot, történelmi az ötkarikás játékokat tekintve.

Tizenötödikek lettünk az éremversenyben

Magyarország hat arannyal, hét ezüsttel és hét bronzzal a 15. helyen zárt a tokiói olimpia éremtáblázatán, melyen az Egyesült Államok küldöttsége végzett az élen 39 éremmel. A második helyen Kína áll 38 éremmel. A házigazda Japán a harmadik helyen végzett.

Egy helyen a magyar olimpiai csapat tokiói sikerei

Tizenkét országnál több csak atlétikában szerzett olimpiai medált Tokióban, Burkina Faso és India belépésével pedig már 100 fölött van az érmet nyert nemzetek száma.

Az új generáció megjelenését mutatja, hogy 14 atléta állhatott dobogóra a 23 éven aluli korosztályból, közülük hat diadalmaskodott.

A 19 fős magyar csapatból a hétpróbázó Krizsán Xénia és a 110 gátas Szűcs Valdó érte el a legjobb eredményt, 13. helyükkel.

A zárónap eredményei

Megvédte címét a kenyai Eliud Kipchoge férfi maratonfutásban a tokiói olimpia zárónapján, vasárnap. A 36 éves atléta a harmadik versenyző az ötkarikás játékok történetében, aki két egymást követő olimpián győzött a 42,195 kilométeres távon.

A brit pályakerékpáros Jason Kenny hetedik olimpiai aranyérmét nyerte a tokiói ötkarikás játékok zárónapján, vasárnap. Ez a sportoló kilencedik olimpiai medálja összességében.

A francia válogatott szerezte meg az aranyérmet a női kézilabdatornán, miután a zárónapi fináléban 30-25-re legyőzte a címvédő orosz csapatot. Franciaország először szerzett érmet olimpián kézilabdában.

A címvédő amerikai válogatott nyerte meg a tokiói olimpia női kosárlabdatornáját, mivel a vasárnapi fináléban könnyedén legyőzte a házigazda japán csapatot. Ez már a hetedik olimpiai arany, amelyet elhoz az amerikai női kosárlabda-válogatott.

A szerb férfi vízilabda-válogatott megvédte olimpia címét Tokióban, ahol a torna döntőjében 13-10-re jobbnak bizonyult Görögországnál. Szerbia az első ország Magyarországon kívül, amely másodjára is aranyat tudott nyerni két egymás utáni olimpián.