Tragédia az ultramaratonon: a kínai szervezők felelősségét vizsgálják

euronews Szerzői jogok euronews
Szerzői jogok euronews
Írta: Horváth Ferenc

21 futó meghalt, 151-et sikerült kimenteni. A 8 kórházban ápolt állapota javul.

Javul annak a nyolc kínai atlétának az állapota, akiket kórházban kezelnek, miután ítéletidő csapott le egy ultramaratoni (100 km-es) futóverseny résztvevőire a Kína északi részén fekvő Kanszu tartományban.

A hirtelen zuhanó hőmérséklet, a viharos szél és a jeges eső hipotermiát okozott a futóknál. 21 sportoló számára későn érkezett a segítség, nem élték túl az éjszakát a szabadban.

Az egyik kórházban ápolt futó felidézte, hogy nem érezte veszélyesnek a helyzetet, jó állapotban volt, így folytatta a versenyt. Mire érzékelte a bajt, a kihűlést, már késő volt; a homályos látás után rövidesen elveszítette az eszméletét.

Egy másik, még megviseltebb állapotban fekvő futó arról beszélt; eleinte még volt némi erő a kezében. Csipkedte ütögette magát, de aztán a végtagjai érzéketlenné váltak. Harapdálta a szája szélét, a nyelvét, még akkor is, amikor már a földre esett. Mindent megtett, hogy elkerülje az eszméletvesztést. Végig azt hajtogatta magában; „újra látnom kell a családom, újra látnom kell a családom!”

A kínai közvéleményt megdöbbentette és felháborította a szervezők felelőtlensége, mivel a meteorológiai szolgálat előre jelezte az extrém időjárás érkezését a területre. Mégsem állították le a versenyt.

A helyszínre 700 fős mentőalakulatot vezényeltek, akik hőkamerás drónokkal kutattak az emberek után. Végül 151-et sikerült biztonságos helyre vinniük.

A hatóságok vizsgálatot indítottak az ügyben.

A 21 halálos áldozatot országszerte gyászolják. Különösen megrázta a közvéleményt két kiemelkedő bajnok, Liang Jing és Huang Guan-jun halála.

A 31 éves kínai ultramaratoni bajnok, Liang már számos hosszútávú versenyt nyert meg. 2018-ban a 400 kilométeres Ultra Góbit is, a Góbi sivatagon át. Hazájában „Liang Tábornok”, és „Liang az Isten” becenevekkel tisztelték meg. A kínai médiában megjelent képek tanúsága szerint csupán egy rövidnadrágot, és egy széldzsekit, meg egy baseball-sapkát viselt szombaton, így érte az ítéletidő. Mire a mentőcsapat rábukkant, már nem mutatott életjelet.

A 34 éves, süketnéma Huang rengeteg akadályt legyőzött életében, míg a 2019-es nemzeti paralimpiai játékok maratoni bajnoka, és a kínai sportrajongók hőse lett. „Fogyatékossága miatt még segítséget sem volt képes kérni, hívni” - siratta őt egyik barátja.