EventsEseményekPodcasts
Loader

Find Us

HIRDETÉS

New Yorkban és Los Angelesben is megáll az élet

Virus Outbreak New York
Virus Outbreak New York Szerzői jogok Wong Maye-E/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.
Szerzői jogok Wong Maye-E/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.
Írta: Ács Gábor/MTI
A cikk megosztásaKommentek
A cikk megosztásaClose Button

New York polgármestere háborús fegyelemre kéri a város lakóit, Donald Trump pedig azt üzeni az amerikaiaknak, hogy kevesebbet vásároljanak.

HIRDETÉS

New Yorkban is bezárják az iskolákat, éttermeket, bárokat, szórakozóhelyeket, mozikat, színházakat, gyakorlatilag megáll az élet. Az új koronavírus terjedését próbálja megfékezni a polgármester, Bill de Blasio rendelete, ami keddtől hatályos.

A városvezető vonakodva hozta meg a döntést, mert New Yorkban található az ország legnagyobb állami iskolarendszere, de Andrew Cuomo, New York állam kormányzójának nyomására úgy nyilatkozott, "belátta, hogy nincs más választás".

"Ezek a helyek városunk szíve és lelke. Részei annak, amikor New York-inak nevezzük magunkat, de városunk példátlan fenyegetéssel néz szembe, és úgy kell cselekednünk, mint hogyha háborúban állnánk" - emelte ki a demokrata párti Bill de Blasio.

Kedden 9 órakor 50 ezer étterem kénytelen lehúzni a rolót. Csak elvitelre vagy házhoz szállítással szolgálhatják ki vendégeiket. A New York-i életérzés mellett a gazdasági szerepe is jelentős az ágazatnak. A város éttermei 51 milliárd dollár (csaknem 15,5 ezer milliárd forint) adóbevételt termelnek az államnak, és 800 ezer embernek adnak munkát.

Los Angeles polgármestere, Eric Garcetti is hasonló intézkedéseket jelentett be, de a nyugati parti nagyvárosban az edzőtermeknek is be kell zárniuk.

Los Angelesben hétfő reggeltől érvényesek a korlátozások, és legkorábban március 31-én oldhatják fel azokat. A polgármester már most azt nyilatkozta, hogy ha szükséges lesz, meg fogják hosszabbítani a rendelet hatályát.

Az új koronavírus terjedésének veszélyét kezdetben alábecsülő amerikai elnök vasárnap már úgy fogalmazott, hogy „nagyon fertőző vírusról van szó, mi is tanulunk más országok tapasztalataiból”. Donald Trump azt üzente az amerikaiaknak, hogy „kicsit kevesebbet vásároljanak”.

A legnagyobb áruházláncok jelezték, hogy a forgalom országszerte már most nagyobb, mint a karácsonyi vásárlási szezon idején volt.

Az Egyesült Államokban már mintegy 3 ezer embert fertőzött meg az új koronavírus. A tesztvizsgálatok bővítéséről Donald Trump hétfőn egyeztet a tagállamok kormányzóival.

Hétfőn életbe lép a beutazási tilalom az Egyesült Királyságból és Írországból is, az amerikai repterek csakis hazatérő amerikaiakat fogadnak.

A hétvégén csaknem negyvenezer amerikai tért haza. Sok hazatérőn tesztet kell végezni, és karanténba kell küldeni őket, mondta Chad Wolf ügyvezető belbiztonsági miniszter, türelmet kérve a repülőtereken kialakult sorok miatt.

Anthony Fauci, a fertőző betegségekkel foglalkozó országos intézet vezetője kifejezetten jó döntésnek nevezte az Európából történő beutazások felfüggesztését is. Fauci arról tájékoztatta az elnököt, hogy ha az Egyesült Államok már nem szüntette volna be korábban a beutazást Kínából, ott tartana, ahol ma Európa, ami jelenleg a járvány új góca.

A cikk megosztásaKommentek

kapcsolódó cikkek

USA: gesztus egy évszázad után

No comment: Kiállítják a cápát

Börtönbe kell vonulnia Donald Trump volt főtanácsadójának, a Breitbart társalapítójának