Mongol és japán uralom a Mesterek Tornáján

Hét magyar cselgáncsozó harcolta ki, hogy tatamira léphessen Szentpéterváron az év utolsó Mesterek Tornáján, amelyre súlycsoportonként a világranglista legjobb tizenhat versenyzője kap…

Hét magyar cselgáncsozó harcolta ki, hogy tatamira léphessen Szentpéterváron az év utolsó Mesterek Tornáján, amelyre súlycsoportonként a világranglista legjobb tizenhat versenyzője kap meghívást.

Az első nap férfi dzsúdósa Hasimoto Szoicsi, japán világbajnoki címvédő volt. A 73 kilós kategóriában fantasztikus ipponnal verte az orosz Gyenyisz Jarcevet.
Ezután waza-arival győzte le az Európa-bajnok azeri Hidajat Hejdarovot.

A döntőben a 2012-es olimpiai bajnok grúz Lasa Savdatuahvili volt az ellenfele. Egy waza-arival győzte le, ezzel Hasimoto visszatért a csúcsra azután, hogy a tokiói Grand Slamen veszített, több mint 2 év után először.

- Megnyertem a világbajnokságot, azután viszont veszítettem Tokióban, igaz, ott kicsit sérült voltam. Most ismét sikerült bajnoki címet szereznem, ez önbizalmat ad nekem a következő évre, és ez nagy megkönnyebbülés nekem – mondta Hasimoto Szoicsi.

A nap női versenyzője szintén világbajnoki címvédő. A mongol Dorjszuren Szumija nagyszerű formát mutatott az 57 kilós súlycsoportban. Két óriási válldobással jutott el a fináléig.

Ott a japán Josida Cukasza volt az ellenfele, csakúgy, mint a vb-döntőben. Most aranyponttal győzte le.

- Sok minden változott, amióta világbajnok lettem, de megpróbáltam hű lenni magamhoz. Legbelül ugyanaz az ember vagyok, aki mindig voltam – mondta Dorjszuren Szumija.

A 60 kilósoknál egy fiatal japán cselgáncsozó, Nagajama Rjudzsu állhatott föl a dobogó legfelső fokára, miután
pazar válldobást mutatott be a spanyol Francisco Garrigos ellen.

Nagajamának Adrian Brody, Oscar-díjas színész adta át az aranyérmet.

A házigazdáknak egy aranyérem jutott: Natalija Kuzjutyina nyerte az 52 kilós súlycsoportban.

A 48 kilósoknál Arkagyij Rotenberg, az IJF végrehajtó bizottságának tagja, a Nemzetközi Cselgáncsalap elnöke adta át az aranyérmet a japán Tonaki Funának.

Két japán dzsudoka jutott be a 63 kilós súlycsoport döntőjébe. A Mesterek Torna címvédője, Tasiro Miku ipponnal győzött. Harmadik Masters-érmét az IJF elnökétől, Marius Vizertől vehette át.

A 66 kilósok fináléja drámai csatát hozott. A mongol Kherlen Ganbold úgy győzte le a kazah Jeldosz Zsumakanovot egy látványos ipponnal, hogy már csak néhány másodperc volt hátra a meccsből. Ez már a 2. mongol arany volt a tornán.

A nap mozdulata a világbajnoki címvédő Clarisse Agbegnenou nevéhez fűződik, aki egy remek lábsöpréssel dobta meg a holland Juul Franssent.