Az utolsó nagy verseny a budapesti vébé előtt

A hétvégén rendezik a cselgáncs Grand Prix idei kínai versenyét. Az első nap a nagy dzsúdónemzeteké volt.

Pénteken kezdődött és vasárnap estig tart a cselgáncs Grand Prix idei kínai versenye Hohhotban. Ez az utolsó nagy verseny az augusztusi budapesti világbajnokság előtt.

A férfiaknál az első nap embere a 66 kilós aranyérmes orosz Jakub Shamilov lett. A legszebb pillanata alighanem az volt, amikor az első fordulóban lábsöpréssel ippont ért el hongkongi ellenfelével szemben.

A döntőben az ukrán Georgij Zantaraia volt az ellenfele. Nagy csatára volt kilátás, hiszen az ukrán versenyző 2009-ben világbajnok is volt a 60 kilósok között.

A döntőben Jakub Shamilov waza arit ért el kétkezes válldobással, ezzel nyert. Okos taktika és jó kivitelezés volt, hiszen így semlegesíteni tudta ellenfele legerősebb oldalát.

A döntő után Shamilov arról beszélt, hogy rendkívül boldog, hiszen nagy csatában sikerült nyernie, mindent ki kellett adnia magából. „Nem ez volt az első meccsem Zantaraia ellen, azzal mentem fel a tatamira, hogy egy balos dobással nyerek, és ez működött is” – fogalmazott.

A nőknél az 52 kilósok közt győztes észak-koreai Szong Szim Rim lett a nap versenyzője.

A döntőben a kanadai Ecaterina Guica volt az ellenfele

A fináléban Szong Szim Rim egy klasszikus oldalsó fejen átdobással ért el ippont. A kínai városban egyébként 2009 óta rendeznek Grand Prix-viadalt, a magyarok közül a legjobb eredményt még 2014-ben Ungvári Miklós érte el, aki akkor harmadik lett.

A nap ipponja minden bizonnyal a nők 57 kilós versenyének bronzmérkőzésén született, és a német Viola Waechter szerezte a holland Margriet Bergstra ellen. A német versenyező egy nagyszerű belső combdobással győzött.

„Ez a kedvenc technikám, nagyon szeretem. Szerintem kicsit hajlékonyabb vagyok a többieknél, szuper érzés, ilyet dobni” – mondta a finálét követően.

Az 57 kilósok között a japán Tamaoki Momo lett a legjobb. A döntőben a mongol Sumiya Dorjsuren volt az ellenfél, a két dzsúdós meglehetősen különös finálét vívott. Először Tamaoki ért el waza arit, majd mongol ellenfele egyenlített, így következhetett a hosszabbítás. Ebben mindkét versenyzőt megintették, ám mivel a mongolnak ez már a harmadik büntetése volt, véget is ért a döntő.

A nőknél a 48 kilósok között a koreai Kang Jujeong nyert, az orosz Irina Dolgovát győzve le waza arival.

A waza ariról annyit érdemes tudni, hogy egy nagy értékű akció, amikor az ellenfél nem esik teljesen a hátára, vagy ha igen, akkor nem elég nagy lendülettel. Egy 15-19 másodpercig megtartott leszorításról van szó, ami nem ér ippont.

A férfiak 60 kilós versenyét a japán Shishime Toru nyerte. A döntőben a mongol Dashdavaa Amartuvshin volt az ellenfele, a japán végül ipponnal nyert.

Ami a magyarokat illeti, a 26 ország 252 dzsudósa között öt férfi és négy női versenyző szerepel. A magyaroknak azért fontos ez a Grand Prix, mert az augusztusi hazai világbajnokság hivatalos csapathirdetése ezt követően lesz.

Az első nap öt aranyérmén a sportág legerősebb nemzetei, Japán, Oroszország, Dél-Korea, és Észak-Korea osztoztak.