MotoGP: Lorenzo drámai végjátékban lehajrázta Rossit

A büntetésből az utolsó rajtkockába száműzött olasz szupersztár mindent megpróbált, de csak a negyedik helyig tudott feljönni.

A spanyol Jorge Lorenzo nyerte a gyorsaságimotoros-világbajnokság, a Moto GP 2015-ös szezonját, miután az első helyen végzett a Valenciai Nagydíjon.

Pedig az összetettben 7 ponttal vezető, büntetésből az utolsó rajtkockába száműzött Valentino Rossi mindent megpróbált. A 30 körös, összesen több mint 120 kilométeres versenyben az olasz szupersztár sorra előzte le az előle startolókat. Egészen a negyedik helyig jött föl, de addigra már túlságosan tetemes volt a hátránya az élen motorozó spanyol trió, Lorenzo, Marc Márquez és Dani Pedrosa mögött.

Csak akkor őrizhette volna meg előnyét az összetettben, ha közvetlenül yamahás csapattársa mögött ér a célba, vagy a spanyol kiesik. Lorenzo azonban nem tette meg ezt a szívességet a MotoGP élő legendájának, és biztosan tartotta vezető pozícióját.

Ezzel az utolsó futamon végül mégiscsak megelőzte Rossit, pedig néhány héttel ezelőtt sokan már kész tényként kezelték az olasz újabb világbajnoki címét. A tavalyi győztes spanyol Marc Márquez Hondája nyergében a harmadik helyen végzett a pontversenyben.

Moto 3: Kent végül mégsem szórakozta el

A Moto 3 géposztályban a brit Danny Kent már a zsebében érezhette a világbajnoki címet. 24 ponttal vezetett az összetettben, a valenciai futam győztese viszont még 25 pontot szerezhetett.

Ezúttal nem történt drámai meglepetés, a hondás brit nem szórakozta el jelentős előnyét a zárófutamon. Kent már jóval korábban biztosíthatta volna a világbajnoki címet, de 110 pontos vezetése könnyelműségre csábította.

Most viszont elkerült minden kockázatot, és megelégedett a 9. helyezéssel – ennyi éppen elég is volt az összetett győzelemhez.

A futamot a portugál Miguel Oliveira nyerte, aki ezzel ezüstérmes lett a pontversenyben. Érdekesség, hogy jövőre ők ketten csapattársak lesznek egy géposztállyal feljebb, a Moto2-ben.

A királykategória és a király

A MotoGP nem volna ugyanaz a Valenciai Nagydíj nélkül. Nem hiába nevezik királykategóriának, a valenciai versenypályát maga a spanyol uralkodó, János Károly avatta fel 1999-ben.

Azóta rendeznek világbajnoki futamokat ezen az aszfalton, ráadásul 2002-től a szezon utolsó versenyét tartják Valenciában. Már akkor rendkívüli izgalmakat tartogatott a nagydíj. A spanyol Alex Criville röviddel a cél előtt hatalmasat bukott, de nemcsak hogy megúszta ép bőrrel, hanem még az összetett világbajnoki címet is megszerezte.