Jules Bianchit gyászolja a Forma-1 világa

Itt a Speed, az Euronews autó- és motorsport-magazinja. A német MotoGP-nagydíjjal a félidejéhez érkezett a 2015-ös szezon, és a motorsport versenyzői

Itt a Speed, az Euronews autó- és motorsport-magazinja.

A német MotoGP-nagydíjjal a félidejéhez érkezett a 2015-ös szezon, és a motorsport versenyzői jól megérdemelt pihenőjükre tértek. A brit Lewis Hamilton továbbra is uralja a Formula-1-et, a Mercedes pedig a konstruktőrök versenyében dominál: 18-szor állhattak dobogóra pilótái 9 futamon. Nézzük, milyen volt eddig az idény!

Mercedes-dominancia

A Forma-1-et a Mercedes uralja. Versenyzői, a brit Lewis Hamilton és a német Nico Rosberg imponálóan vezetnek: 9 futamból nyolcat ők nyertek idén. Az összetett versenyben csak a Ferrari pilótája, Sebastian Vettel tartja velük a lépést. A Mercedes 160 pontos előnnyel vezeti a csapatversenyt.

A Ferrari kezd magára találni. Az olasz istálló tavaly a negyedik helyen zárt a konstruktőrök versenyében, most másodikként várja a folytatást.

A Red Bull-Renault számára egyelőre csalódás a mostani idény. Csak a negyedik a csapat, és csaknem 100 ponttal lemaradt a harmadik Williamstől.

Bianchit siratja a világ

A motorsport világa Jules Bianchit gyászolja. A francia Forma-1-es pilóta belehalt fejsérülésébe, 9 hónappal a Japán Nagydíjon szenvedett balesete után. Két pontot szerzett 34 futamon a Marussiával, de karrierje még csak most kezdett beindulni.

Bianchi 2013-ban mutatkozott be a Forma–1-ben a Marussia csapatában. Ő volt az egyik legtehetségesebb versenyzője az új Forma-1-es nemzedéknek, teljesítményével fölulmúlta a várakozásokat. 9. lett tavaly májusban a Monacói Grand Prix-n. Ezzel megszerezte a Marussia első és egyetlen pontjait.

A 25 éves francia versenyző tavaly októberben a szuzukai Japán Nagydíjon szenvedett balesetet. Pályamunkások akartak elszállítani egy kisodródott autót, és Bianchi egy kanyarban nekiütközött darus kocsijuknak. Azóta kómában volt.

A Marussia csődbe ment a múlt szezon végén. Úgy tűnt, hogy befejezi az F1-ben, de végül felvásárolták. A monacói siker és az azzal járó pénz arra ösztönözte a befektetőket, hogy folytassák: az istálló Manor Marussia néven indult az idei bajnokságban.

Harmadik vb-győzelemre hajt Ogier

A közösségi médiában sokan meleg szavakkal emlékeztek meg Jules Bianchiról, köztük a motorsport olyan nagyságai is, mint Sébastien Ogier rali-világbajnok. Bármennnyi biztonsági újítással állnak is elő ebben a sportban, az mindig tartogat veszélyforrásokat. Ezzel a francia ralis is tisztában van, de hajt, hogy megszerezze harmadik világbajnoki címét.

Sébastien Ogier idén nem sok esélyt adott ellenfeleinek: hét futamból ötöt megnyert. A Lengyel Ralin a Volkswagen versenyzője óriási csatát vívott a hőségben csapattársával, Andreas Mikkelsennel: 11,9 másodperccel nyert csaknem 300 kilométeres verseny után.

Csak Kris Meeke-nek és Jari Matti Latvalának sikerült egy-egy futamot megnyernie ebben az idényben, Argentínában, illetve Portugáliában.

A következő versenyt Finnországban rendezik július 30-tól augusztus 2-ig. Az összetett versenyben Ogier 78 ponttal vezet Andreas Mikkelsen előtt.

Valentino Rossi feltámadása

Hét MotoGP-világbajnoki címmel a tarsolyában Valentino Rossi ismét megmutatja oroszlánkörmeit. A 36 éves olasz motoros dacol az idővel, és reméli, hogy tapasztalata újabb vb-elsőséghez vezeti. Jorge Lorenzo 13 ponttal áll mögötte a következő futam előtt.

Nem Valentino Rossié a leggyorsabb motor, de senkinek nincs akkora rutinja, mint neki. 1996-ban mutatkozott be a 125 köbcentis kategóriában, azóta 9 vb-győzelmet szerzett, ebből hetet a MotoGP-ben.

Yamahás csapattársa, Jorge Lorenzo jelenheti a legnagyobb kihívást Rossinak. A spanyol versenyző csökkentette hátrányát az olasz éllovassal szemben, miután egymás után négyszer győzött (a spanyol, a francia, az olasz és a katalán nagydíjon).

Honfitársa, Marc Márquez kockázatokat vállalt, de eddig nem járt szerencsével. Egyelőre a negyedik helyen áll az összetett versenyben, legutóbb a Német Nagydíjat viszont megnyerte, így bizakodva várhatja a következő versenyt Indianapolisban, augusztus 9-én.

Jövő héten a Speed adásában a Forma 1-es Magyar Nagydíjról számolunk be. Mára a Red Bull Romaniacs motorkerékpár-verseny legjobb képeivel búcsúzunk.