Speed - Moto GP: Valentino Rossié az utolsó szombati vb-futam

Itt a Speed, az Euronews autó-, és motorsport magazinja, amely most kivételesen szombaton jelentkezett, ám ennek is megvan az oka.

A motorkerékpározás katedrálisának nevezett asseni pályán mindig június utolsó szombatján rendezik meg a világbajnoki futamot, de ezen jövőre változtatni fognak. A királykategóriában Valentino Rossi ismét történelmet írt.

Rossi koccant és nyert!

A hatszoros világbajnok Valentino Rossi hatalmas csatában győzött a Yamahával a Holland Nagydíjon, ebben a kategóriában nyolcadszor diadalmaskodott Assenben. A Doktor óriási harcot vívott a címvédő Marc Márquezzel, és a hajrában koccant is a spanyollal, de a célegyenesbe fordító kanyart levágva megnyerte a világbajnoki futamot.
Rossi több, mint 1.2 másodperccel előzte meg a Hondával versenyző Márquezt.

A harmadik helyet az olasz csapattársa, a spanyol Jorge Lorenzo szerezte meg.

Hagyomány ide, hagyomány oda, ez volt az utolsó alkalom, hogy a sorozat történetében szombaton tartottak versenyt. A továbbiakban a Holland Nagydíj sem lesz kivétel.

Gyorsaságimotoros -vb, Holland Nagydíj, Assen
Moto GP (26 KÖR)

1. Valentino Rossi (olasz, Yamaha) 40.54.037 perc
2. Marc Márquez (spanyol, Honda) 1.242 mp h.
3. Jorge Lorenzo (spanyol, Yamaha) 14.576 mp h.

Az összetett állása (élcsoport)

1. Valentino Rossi (Yamaha) 163 pont
2. Jorge Lornezo ( Yamaha) 153 pont
3. Andrea Iannone (olasz, Ducati) 107 pont
4. Marc Márquez ( Honda) 89 pont

Egy kis történelem: 28 éves böjt után holland siker a Holland Nagydíjon

A Holland Nagydíjat először 1925-ben rendezték meg, és 1949 óta szerepel a világbajnoki sorozatban. Azzal, hogy megnyílt a lehetőség a földkerekség legjobb versenyzői előtt, rendkívül nehézzé vált a hazai tehetségek útja. A szurkolóknak 1977-is kellett várniuk, hogy végre holland motoros nyerje meg a futamot.

A Holland Nagydíj világbajnoki történetében a királykategóriában Wil Hartog volt az első hazai versenyző, aki futamot nyert Assenben.

Pályafutása során még négy Grand Prix-versenyen tudott győzni.

Az asseni nagy siker egyben azt is jelentette az 29 éves holland számára, hogy a Suzuki meghívta őt a gyári csapatába, ahol Barry Sheene társa lehetett.

Hartog nem volt ideális motorversenyző alkat, 184 centiméteres magassága hátrányt jelentett a zsoké termetű vetélytársaival szemben, és mégis fantasztikus eredményeket ért el.

Szerelése színéről kapta a becenevét: ő volt a Fehér Óriás.

Hollandiában 1998-ban, Wil Hartog ötvenedik születésnapja alkalmából megnyitották a nagy motoros tiszteletére létrehozott múzeumot, amelynek legbecsesebb darabja az a Suzuki RG 500-as versenymotor, amellyel a legendás sportoló győzött 1977-ben.

Euro Formula 3000 – felfüggesztve

Az Auto GP, amely korábban Euro Formula 3000 nevet viselte, soha nem tartozott a legnépszerűbb versenyek közé annak ellenére, hogy olyan pilóták indultak el onnan, mint Felipe Massa vagy Romain Grosjean. Sajnos, új tehetségek talán már soha többé nem tűnnek fel ebben a kategóriában.

Érdeklődés hiányában a Nemzetközi Autómobil Szövetség szünetelteti az Euro Formula 3000 versenyeket. Sem a versenyzőket, sem a szurkolókat nem vonzza eléggé a sorozat.

2010-ben megpróbáltak életet lehelni a bajnokságba, az új neve Auto GP lett, amelyben futamonként 200 ezer eurós pénzdíjat osztottak szét a versenyzők között.

Az idei szezonban az Auto GP világsorozat egy holland céggel kötött szerződést, de az együttműködés nem sokáig tartott, és az első forduló előtt be is jelentette a sorozatot képviselő szervezet (Auto GP Organisation), hogy útjaik szétválnak.

Az Auto GP egyelőre nem tervez további versenyeket, mert sem a versenyzők, sem a nézők, sem a szponzorok nem mutatnak elég érdeklődést.

Egy baleset, és más semmi?

Az Európa Forma 3-ban már félbeszakítottak egy futamot ebben a szezonban a versenyek elégtelen feltételei miatt. A brazil Gustavo Menezes múlt heti, Spa-ban elszenvedett balesetét vizsgálva az látszik, hogy a dolgok alapvetően semmit sem változtak. Szerencsére a dél-amerikai pilóta ép bőrrel megúszta.

A Speed a jövő héten ismét jelentkezik. Tartsanak velünk!