Speed, Forma 1 - Hamiltoné az Ausztrál Nagydíj

Szerzői jogok

Ismét jelentkezik a Speed, az Euronews autó-, és motorsport magazinja, amelyet hétről-hétre kísérhetnek figyelemmel. Megkezdődött az új világbajnoki

Megkezdődött az új világbajnoki sorozat a Forma 1-ben. Ilyen kevés autót utoljára 10 évvel ezelőtt láttunk a rajtrácson, Indianapolis-ban. Az maga volt a tragikomédia, hogy a szezonnyitó Ausztrál Nagydíjon – írd és mondd – mindössze 15-en vágtak neki a versenynek, amely egyébként teljes Mercedes- sikert hozott.

Hamilton-iskola Melbourne-ben

A brit világbajnoki címvédő Lewis Hamilton – rajt-cél győzelmet aratva – nyerte meg az idei Forma 1-es idény első versenyét. A brit pilóta mögött szűk nyolc másodperccel a mercedeses csapattárs, a német Nico Rosberg végzett a második helyen, míg a harmadik pozíciót Sebastian Vettel csípte el a Ferrarival. Őt Felipe Massa követte a sorban. A futam 15 indulója közül mindössze 11 ért célba. A finn Bottas hátfájdalmai, Magnussen és Kvjat az autója meghibásodása miatt nem tudott rajthoz állni. Raikkönen, Verstappen, Grosjean és Maldonado feladta a versenyt.
Az esemény fényét emelte a Terminátor, azaz Arnold Schwarzenegger is. A dobogón állva Hamiltonnal egyszerre mondták ki a legendás mondatot: “ I’ll be back! Visszatérek!” Lewis azért odaszúrt egyet Schwarzinak, mondván: “Azt hittem, magasabb vagy!”

Lidércnyomás a McLarennél

A Mercedes csapaton kívül a többieknek nem sok okuk volt az örömre. A McLarennek igazi rémálmai lehettek Melbourne-ben. Az időmérőn Jenson Button és Kevin Magnussen volt a két leglassúbb versenyző, és a dolgok a futam napján sem fordultak jóra.

Baljós előjelnek lehetett tekinteni a csapat első számú emberének, a spanyol Fernando Alonsónak a balesetét, amely a barcelonai tesztelés zárónapján történt. Nem lehet tudni, hogy a pilóta mikor versenyezhet újra . A kétszeres világbajnok az ütközéskor agyrázkódást szenvedett, és orvosi tanácsra nem indult Ausztráliában, mert nem telt még el a balesetet követő kritikus 21 nap.

A McLaren -csapat egyelőre nem tudja megmondani, hogy Alonso mikor kap zöldet , mindenesetre elszántan készül a második futamra, a Maláj Nagydíjra. Adddig is vizsgálják a baleset körülményeit.

31. AUSZTRÁL NAGYDÍJ (68 KÖR, 308.574 KM)

1.Lewis Hamilton (brit, Mercedes)1:31:54.067 óra
2. Nico Rosberg német Mercedes 7.640 mp h.
3. Sebastian Vettel német Ferrari 25.523 mp h.
4. Felipe Massa brazil Williams-Mercedes 29.196 mp h.
5. Felipe Nasr brazil Sauber-Ferrari 1:26.149 p h.
6. Daniel Ricciardo ausztrál Red Bull-Renault 1 kör h.
7. Nico Hülkenberg német Force India-Mercedes 1 kör h.
8. Marcus Ericsson svéd Sauber-Ferrari 1 kör h.
9. Carlos Sainz Jr. spanyol Toro Rosso-Renault 1 kör h.
10. Sergio Pérez mexikói Force India-Mercedes 1 kör h.
11. Jenson Button brit McLaren-Honda 2 kör h.

Jack Brabham, minden idők legjobb ausztrálja

Fernando Alonsóhoz hasonlóan az ausztrál Jack Brabham is kétszer nyert világbajnoki címet egymás után, az ausztrál pilóta 1959 és 60 után 1966-ban is felért a csúcsra, de számára nem adatott meg, hogy hazai közönség előtt versenyezzen a Forma 1-ben.

Jack Brabham 1955-ben indult el az első nagydíj futamán, és négy évet kellett várnia az első nagydíj-sikerig, akkor Monacóban intették le az ausztrál legendát. Ezután a Brit Nagydíjon is győzött, és végül 1959-ben először lett világbajnok. 1960-ban egyenesen tarolt: a tíz futamból ötöt nyert meg, és újra megkoronázták. Hat évet kellett várni az újabb, és egyben utolsó bajnoki címére. Ő eleddig az egyetlen, aki saját építésű autójával tudott az élre törni.

1970-ben fejezte be Formula 1-es karrierjét, továbbra is versenyzett, és ’76-ban iszonyú balesetet szenvedett Ausztráliában, de Brabham életben maradt.

A Nemzetközi Motorsport Szövetség a halhatatlanjai közé választotta. Jack Brabham tavaly ősszel hunyt el 88 éves korában.

Alain Prost lett a világbajnok 1986-ban – Ausztráliában, a zárófutamon dőlt el minden

Minden idők legnagyobb izgalmait hozta a második Ausztrál Nagydíj 1986-ban. Hárman is megnyerhették volna a világbajnoki címet. Nigel Mansell, Nelson Piquet és Alain Prost harcolt az elsőségért Adelaide-ben.

A brit Nigel Mansell egy negyedik hellyel már révbe ért volna, de az egyes rajhelyről induló Williams-Honda pilóta gumiabroncs problémák miatt kénytelen volt feladni a versenyt. 19 köre maradt a francia Prostnak és a brazil Piquet-nek, hogy döntsenek: aki megnyeri a futamot, mindent visz. Gyűrték is egymást keményen, amíg Mansell bosszankodott, végül a négyszeres világbajnok Prost megszerezte második világelsőségét , miután a McLarennel 4 másodperccel előzte meg a Williams-Hondával vitézkedő Piquet-t az Ausztrál Nagydíjon.

Nicolas Alain nyomdokain…

Azt mondják, nem esik messze az alma a fájától, a négyszeres világbajnok Alain Prost fia is jeleskedik az autósportban. A 33 éves Nicolas Prost megszerezte első futamgyőzelmét a Formula E-.ben, Miami-ban. Egyébként Nelson Piquet fia is ott volt a mezőnyben, az ötödik helyen végzett. Mindenesetre Nicolas és Piquet junior az elektromos autók világában képzeli el a boldogulását.