Míg a nappali maximumok alig változnak, az éjszakai minimumok továbbra is emelkednek.
Történelmi hőhullám fojtogatja továbbra is Franciaországot. Június 24-én, szerdán a franciák ismét rekordmelegre ébredtek: hajnal 5 órakor La Rochelle-ben 29, Dieppe-ben 26, Párizsban 27 °C-ot mértek. 58 megye vörös, 31 pedig narancssárga riasztás alatt áll.
A maximumhőmérsékletek az ország nyugati felében továbbra is nagyon magasak. „Újabb rekordokra kell számítani, hónaptól függetlenül.” – figyelmeztet a Météo France. Miközben a maximumok alig változnak, a minimumhőmérsékletek tovább emelkednek.
Erdőtűzriasztás
A magas hőmérséklet és az alacsony páratartalom kedvező táptalajt teremt az erdőtüzeknek. 35 megyében rendeltek el fokozott készültséget.
A meteorológiai viszonyok „jelentősen növelik az erdő- és vegetációtüzek keletkezésének és terjedésének kockázatát az átlagos nyári helyzethez képest” – magyarázza a Météo-France, hozzátéve, hogy „a tűzveszély helyenként rendkívül magas lehet”.
Lot-et-Garonne megye már most megérzi a következményeket: két tűzgóc is kialakult egymástól néhány kilométerre. A Sdis 47 egyik tűzoltóautója a lángok martalékává vált, egy tűzoltó pedig könnyebben megsérült – közölte a prefektúra, amely szerint 180 tűzoltó és 80 jármű vonult ki a helyszínre, két Canadair és három Dash repülőgép támogatásával.
68 000 háztartás maradt áram nélkül
A hőség az infrastruktúrát is megviseli. A prefektúra közlése szerint kedden este incidens történt az RTE hálózatának egyik transzformátorán, a Quimper melletti Ergué-Gabéric településen, ami a meghibásodás csúcspontján mintegy 106 000 fogyasztót vágott el az áramszolgáltatástól.
Két robbanás is hallatszott a településen, a transzformátor környékét ki kellett üríteni.
„Az incidens véletlenszerű okra vezethető vissza, és az éppen tapasztalható nagy hőséghez köthető. Az esetben senki sem sérült meg” – áll a prefektúra közleményében.
A műszaki szolgálatok dolgoznak – közölte a régió elnöke a közösségi oldalakon –, az áramszünet azonban továbbra is fennáll.
„Műszaki okokból az RTE a mai nap folyamán nem tudja visszakapcsolni az érintett háztartásokat; a csatlakoztatásukra legkorábban június 24-e késő délutánján kerülhet sor. Elsőbbséget élvez az áramellátás helyreállítása az egészségügyi intézményekben és az érzékeny létesítményekben.”