Newsletter Hírlevél Events Események Podcasts Videók Africanews
Loader
Hirdetés

A miniszter Kapu Tibort bízta meg a magyar űrprogram átalakításával

Kapu Tibor kilövésének első évfordulóján
Kapu Tibor kilövésének első évfordulóján Szerzői jogok  Euronews
Szerzői jogok Euronews
Írta: Zoltan Siposhegyi
Közzétéve: A legfrissebb fejlemények
Megosztás Kommentek Kövesse az Euronewst a Google-on
Megosztás Close Button

Nem kell drága politikusi hobbinak lennie az űriparnak, akár még a magyar gazdaságot is segítheti - ebben egyetértett a technológiáért felelős miniszter és a magyar űrhajós.

Kapu Tibor, Magyarország második kutató űrhajósa fogja vezetni a Tisza-kormány által újjászervezett Magyar Űrügynökséget - erről Tanács Zoltán tudományos és technológiai miniszter számolt be, az űrhajós kilövésének első évfordulója alkalmából rendezett ünnepségen.

HIRDETÉS
HIRDETÉS

A tárcavezető a budapesti Millenárison tartott rendezvényen elmondta: a kormányváltás után sokakban felmerült a kérdés, hogy mi a fontosabb: tízmilliárdokat elkölteni arra, hogy egy-egy ember eljusson az űrbe, vagy az, hogy megfelelően működjön az egészségügy, a közlekedés, és a közalkalmazottak emberhez méltó fizetéseket kapjanak? Tanács szerint azonban megfelelő gazdálkodás mellett egy kormánynak nem kell döntenie a jó projektek között, juthat pénz a szociális szférára és az űriparra is.

Az űrtevékenység az egyik legfontosabb feladat, befektetés a jövőbe.

A miniszter emlékeztetett: 626 milliárd dollárt tesz ki manapság az űripar volumene világszerte, és a leggyorsabb gazdasági növekedést produkálja. Vannak évek, amikor a 12 százalékot is meghaladja a bővülés.

Az űrfejlesztéseknek hatalmas jelentőségük van háborúban és békeidőben egyaránt - mondta Tanács, aki szerint ez az ágazat bevonja a tudást és a tőkét, valamint rendkívül ellenálló, ami fontos a mai turbulens gazdasági környezetben.

Az utóbbi években pedig Magyarország is felkerült a térképre, és egyre több magyar cég, illetve egyetem kap űripari megbízásokat. Ebben pedig kétségtelenül nagy szerepe van Kapu Tibornak, az Axiom missziónak és a Hunor programnak.

A miniszter előnyös trendnek nevezte, hogy Magyarország visszatért a high-tech iparba, hiszen a Tisza-vezetés azt szeretné, hogy hazánk ne váljon az akkumulátorgyárak összeszerelő-üzemévé.

A dicséreteket követően a miniszter azt is elismerte, hogy a magyar űrprogram az Orbán-kormány alatt nem működött elég hatékonyan, és inkább kirakat szervezet volt, ezért meg kell reformálni.

A Hunor megbízatása év végén lejár. Ez idő alatt Kapu Tibor fogja vezetni a szervezetet. Ő azt a feladatot kapta, hogy fél év alatt szervezze át annyira a működést, hogy az űrügynökséget ne legyen érdemes bezárni. Ehhez új űrstratégiára és űrtörvényre is szükség lesz. Bár az EU is dolgozik közös szabályozáson, a Tisza megelőzné Brüsszelt. Tanács azt szeretné, ha a magyar iroda szorosabb kapcsolatot alakítana ki az Európai Űrügynökséggel, de amit ennél is egyértelműbben leszögezett: Magyarországnak olyan űrügynökségre van szüksége, amely az egész magyar gazdaság számára előnyös munkát végez, például megbízásokhoz juttatja a kis- és középvállalkozásokat.

Ugrás az akadálymentességi billentyűparancsokhoz
Megosztás Kommentek Kövesse az Euronewst a Google-on

kapcsolódó cikkek

Farkas Bertalant és Kapu Tibort Magyar Szent István Renddel tüntették ki

,,Magyarország felett jobban megdobbant a szívem, mint az űrben" - hazatért Kapu Tibor

Sikeresen vizet értek Kapu Tibor és társai