Newsletter Hírlevél Events Események Podcasts Videók Africanews
Loader
Hirdetés

Irán erősebb lett a háború alatt, figyelmeztet Wendy Sherman

Wendy Sherman, az Amerikai Egyesült Államok 21. helyettes külügyminisztere
Wendy Sherman, az Egyesült Államok 21. helyettes külügyminisztere Szerzői jogok  Euronews
Szerzői jogok Euronews
Írta: Méabh Mc Mahon
Közzétéve:
Megosztás Kommentek Kövesse az Euronewst a Google-on
Megosztás Close Button
Másolja a cikk videójának embed-kódját Copy to clipboard Hivatkozás másolva!

Az Euronews Europe Today című műsorának adott interjút az USA volt külügyminiszter-helyettese.

Wendy Sherman, az Egyesült Államok korábbi helyettes külügyminisztere szerint Teherán a háborúból sokkal erősebb pozícióban került ki, mint Washington. A konfliktust az Egyesült Államok indította el február 28-án az iráni katonai és kormányzati létesítmények ellen végrehajtott amerikai–izraeli légicsapásokkal, amelyek iráni tisztségviselők, valamint a legfőbb vezető, Ali Hamenei meggyilkolásához vezettek.

HIRDETÉS
HIRDETÉS

A tapasztalt diplomata, aki az Iránnal kötött 2015-ös nukleáris megállapodást előkészítő tárgyalódelegációt vezette, az Euronewsnak nyilatkozva üdvözölte a jelenlegi washingtoni–teheráni egyeztetéseket, ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy egy esetleges megállapodás körül továbbra is komoly bizonytalanságok vannak.

„Nem világos, valójában mi történik” – mondta. „Az Egyesült Államok egy dolgot állít, Irán pedig mást.”

Sherman bírálta a Hormuzi-szoros újranyitásához kapcsolódó keretmegállapodás feltételezett költségeit is, utalva arra, hogy szerinte ez „elég sokat ad Iránnak, cserébe nem túl sokért”.

Hangsúlyozta, hogy egy tartós megállapodás kulcsa az ellenőrzés lesz: a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség ellenőreinek vissza kell térniük a helyszínre. „A tárgyalásokon semmit sem lehet tenni anélkül, hogy tudnánk, mi a valóság” – fogalmazott. Egyelőre azonban az Egyesült Államok és Irán között vita folyik arról, hogy Teherán valóban beleegyezett-e nukleáris létesítményei ilyen ellenőrzésébe.

Sherman szerint a konfliktus rávilágított a párbeszéd szükségességére. „A diplomácia elengedhetetlen. A katonai eszközök nem fogják megoldani ezt a problémát.”

Arra is figyelmeztetett, hogy Irán Libanonban és a tágabb térségben is nagyobb befolyással kerülhet ki a válságból, ami tovább nehezítheti a stabilitás megteremtésére irányuló erőfeszítéseket.

Ugrás az akadálymentességi billentyűparancsokhoz
Megosztás Kommentek Kövesse az Euronewst a Google-on

kapcsolódó cikkek

Europe Today: nő a nyomás Sánchezen, Európa Ukrajnáról tárgyal, Irán és az USA Svájcban egyeztet

Tokajev Brüsszelben: Kazahsztán még szorosabb kapcsolatokra törekszik az EU-val

Veszélyben a csúcstalálkozó: Starmer lemondása átírhatja Brüsszel és London diplomáciai kapcsolatait