Az Euronews Europe Today című műsorának adott interjút az USA volt külügyminiszter-helyettese.
Wendy Sherman, az Egyesült Államok korábbi helyettes külügyminisztere szerint Teherán a háborúból sokkal erősebb pozícióban került ki, mint Washington. A konfliktust az Egyesült Államok indította el február 28-án az iráni katonai és kormányzati létesítmények ellen végrehajtott amerikai–izraeli légicsapásokkal, amelyek iráni tisztségviselők, valamint a legfőbb vezető, Ali Hamenei meggyilkolásához vezettek.
A tapasztalt diplomata, aki az Iránnal kötött 2015-ös nukleáris megállapodást előkészítő tárgyalódelegációt vezette, az Euronewsnak nyilatkozva üdvözölte a jelenlegi washingtoni–teheráni egyeztetéseket, ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy egy esetleges megállapodás körül továbbra is komoly bizonytalanságok vannak.
„Nem világos, valójában mi történik” – mondta. „Az Egyesült Államok egy dolgot állít, Irán pedig mást.”
Sherman bírálta a Hormuzi-szoros újranyitásához kapcsolódó keretmegállapodás feltételezett költségeit is, utalva arra, hogy szerinte ez „elég sokat ad Iránnak, cserébe nem túl sokért”.
Hangsúlyozta, hogy egy tartós megállapodás kulcsa az ellenőrzés lesz: a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség ellenőreinek vissza kell térniük a helyszínre. „A tárgyalásokon semmit sem lehet tenni anélkül, hogy tudnánk, mi a valóság” – fogalmazott. Egyelőre azonban az Egyesült Államok és Irán között vita folyik arról, hogy Teherán valóban beleegyezett-e nukleáris létesítményei ilyen ellenőrzésébe.
Sherman szerint a konfliktus rávilágított a párbeszéd szükségességére. „A diplomácia elengedhetetlen. A katonai eszközök nem fogják megoldani ezt a problémát.”
Arra is figyelmeztetett, hogy Irán Libanonban és a tágabb térségben is nagyobb befolyással kerülhet ki a válságból, ami tovább nehezítheti a stabilitás megteremtésére irányuló erőfeszítéseket.