3,6 tonna szemetet halásztak ki a PET Kupa résztvevői a Marosból

Szemetet gyűjt a PET Kupa egyik csapata
Szemetet gyűjt a PET Kupa egyik csapata Szerzői jogok Pet Kupa
Szerzői jogok Pet Kupa
Írta: Magyar Ádám

Négy napig tartott a verseny Apátfalva és Szeged között, összesen 607 zsáknyi hulladékot sikerült összegyűjteni.

Apátfalváról indult és Szegeden Tisza-parti befutóval zárult a négynapos Marosi PET Kupa, amelynek összesített eredménye 607 zsák, azaz nagyjából 3,6 tonna összegyűjtött hulladék. A győztesnek járó kupát és a Maros Hőse címet a rutinos PETúnia csapata nyerte, akik évek óta vesznek részt a Tiszán, a Tisza-tavon és a Bodrogon rendezett versenyeken – írja a PET Kupa közleménye.

Több mint tíz éve szervez hulladékgyűjtő versenyeket a Tiszai PET Kupa, melynek szervezői ezúttal egy újabb mellékfolyó takarítására vállalkoztak. A Maros-menti települések környezetvédelem iránt elhivatott csoportjai évek óta dolgoznak a folyó megtisztításán, a PET Kupa csapata most nekik adta át a máshol szerzett tapasztalatait.

Szerencsére tegnap az időjárás kegyes volt hozzánk és napos, madárcsicsergős oldaláról ismerhettük meg a Marost. 🌞🌊 A sebes folyó elvarázsolt bennünket még a hulladékszigetek ellenére is. A csapatok a katrékat és hulladékszigeteket fosztogatták a bőséges zsákmány reményében. Pénteken a mezőny a Makó-Ferencszállás közötti szakaszt tisztította meg, kb. 1 tonna hulladék gyűlt össze. #marosipetkupa #petkupa2023 #diageo #maros

Posted by PET Kupa on Saturday, May 20, 2023

Az esőzésekkel és áradásokkal nehezített teljes versenyprogramot négy csapat evezte végig, és a legutolsó kilométeren dőlt el, hogy melyik lesz közülük a győztes - sokáig szoros volt az állás a PETúnia és helyi szervezeteket képviselő ASZE-BGRG-MOHOSZ között. Mivel egy főre vetítve is a PETúnia tagjai szedték ki a legtöbb szemetet a folyóból, a Maros Hőse díj is az övék lett.

„A helyiek vendégszeretete és segítőkészsége lenyűgözött bennünket, örülünk, hogy a PET Kupa folyómentő tapasztalataival néhány nap alatt eredményesen működhettünk közre a Maros megtisztításában. Abban bízunk, hogy a közös munka folytatódhat a jövőben és visszatérhetünk még ennek a csodaszép, vadregényes folyónak a partjára” – mondta a verseny főszervezője, Berberovics-Sóvári Viktória.

Hűtőt és tévét is találtak a folyóban

A szervezők a várakozáshoz képest több hulladékot észleltek: a közelmúlt áradásai újabb adagot tettek hozzá a korábbi szemétszigetekhez. A 3,6 tonnára becsült összegyűjtött hulladéknak kb. 80%-a a vízen úszó műanyag palack, aminek java részét a határon túlról hozza a folyó.

Egyenes adásból jelentkezik Ati kapitány és csapata! 🫡🐝

Posted by PET Kupa on Friday, May 19, 2023

A szemét között hűtőt, TV készülékeket, szigetelőanyagokat, műanyag székeket, fémhordókat, autókarosszéria-darabokat, gumicsónakokat és veszélyes hulladékot (festéket, rovarirtót, olajos flakonokat) is találtak a résztvevők. A 36 folyamkilométeres távon evezve 100-150 méretenként bukkantak fel uszadékfával vegyes pillepalack-szigetek, amiket elsősorban a part mentén kidőlt fák fogtak fel.

A közszolgáltatóknak, begyűjtő- és hasznosító cégeknek, valamint az innovatív, kisipari megoldásoknak köszönhetően a PET Kupa a folyami hulladék legnagyobb újrahasznosítójává nőtte ki magát. Az összegyűjtött és különböző frakciókra szétválogatott hulladék nagyobb része, kb. 60%-a újrahasznosul.