Vb-korner - Péntektől a negyeddöntők jönnek

A Vb-kornerben minden nap beszámolunk a brazíliai labdarúgó világbajnokság eredményeiről, illetve egyéb érdekességekről.
Íme a szerdai összefoglaló!

Szünnap volt a világbajnokságon, ezért áttekintjük, mi történt a legjobb nyolc közé jutásért vívott mérkőzéseken.

Nyolcból öt hosszabbítás

Mindenképpen ki kell emelni, hogy a nyolc találkozóból ötön hosszabbítás volt, illetve, hogy valamennyi csoportgyőztes kvalifikálta magát a negyeddöntőbe.

Elsőként a házigazda Brazília jutott a legjobb nyolc közé, de ehhez hatalmas szerencse is kellett: a chilei Pinilla a 120. percben kapufát lőtt. A brazilok 1-1 után, tizenegyesekkel nyertek.

Kolumbia Uruguay elleni nyolcaddöntőjét James Rodriguez döntötte el. A Monaco játékosa az első félidőben világklasszis gólt lőtt, majd a második játékrészben Cuadrado fejespassza után talált a hálóba. Kolumbia 2-0-ra győzött.

Hollandia úgy jutott a legjobb nyolc közé, hogy Fortalezában sokáig Mexikó állt jobban.
Dos Santos góljára Sneijder a 88. percben válaszolt, majd a 94-ben Huntelaar büntetőből szerezte a győztes gólt. Hollandia 2-1-gyel ment tovább.

A görögök nem először jöttek vissza a sírból
Costa Rica ellen – ezúttal hiába. Ruiz Costa Ricának szerzett vezetést, Papasztatopulosz a 91. percben egyenlített. A görögök majd’ egy órát emberelőnyben játszottak, de 11-esek döntöttek, és Costa Rica lépett tovább.

A brazíliavárosi nyolcaddöntő a végére pörgött fel. Franciaországnak a 79. percben Pogba szerzett vezetést Nigéria ellen, majd a 91. percben Yobo öngóljával alakult ki a franciák továbbjutását eredményező 2-0-ás végeredmény.

Németország a vártnál nehezebben jutott be a legjobb nyolc közé. Algéria ellen a rendes játékidő gólnélküli döntetlennel végződött, a hosszabbításban viszont előbb Schürrle majd Özil is betalált. Djabou csak szépített, Németország 2-1-re győzött.

Argentína is alaposan megszenvedett a Svájc elleni sikerért. 90 perc után ez a találkozó is 0-0 volt.
A hosszabbításban Di Maria a 118. percben gólt lőtt, majd a svájci Dzemaili még kapufát fejelt.
Argentína 1-0-ra nyert.

Belgium a vb legjobb meccsét játszotta az Egyesült Államokkal. A rendes játékidőben ugyan nem esett gól, a hosszabbításban azonban De Bruyne és Lukaku is eredményes volt. Green szépített, és az amerikaiaknak volt még egyenlítési lehetőségük is, azonban a belgák megtartották a 2-1-et.

A világbajnokság a negyeddöntőkkel folytatódik. Pénteken Franciaország Németországgal, Brazília Kolumbiával csap össze.

Szombaton Argentína – Belgium és Hollandia – Costa Rica összecsapás lesz. A mérkőzéseket magyar idő szerint délután hat órakor és este tízkor játsszák.

Amerikai futball-láz

A válogatott vb-szereplésének hatására (is), megváltozott a labdarúgás megítélése az Egyesült Államokban. Ott, ahol korábban csak az amerikai futballt, a baseballt, a kosárlabdát vagy a jégkorongot vették komolyan, egyre többen gondolják úgy, hogy egy labdarúgó mérkőzés megnézése is igazi szórakozást jelenthet.

Az Egyesült Állmokban a labdarúgó mérkőzések rekordnézettségét regisztrálták a világbajnokság alatt, amiben jelentős szerepe van az amerikai csapatnak.

Bár Jürgen Klinsmann együttese csak Ghána ellen nyert, a portugálok elleni döntetlen, majd a németek elleni egygólos vereség is győzelemmel ért fel, illetve az amerikaiak büszkék lehetnek a Belgium elleni nyolcaddöntőben mutatott játékukra is.

Az Egyesült Államokban már régóta jelentős erőfeszítéseket tesznek az európai futball népszerűsítésére. Ennek jegyében, pályafutásuk vége felé járó sztárok igazoltak a többször is
újraindított észak-amerikai bajnokságokba.

A sor a hetvenes években Pelével és Beckenbauerrel kezdődött, majd az 1993-ban elindított Major League Soccerben megfordult például David Beckham és Thierry Henry is.

A következő szezonban két világbajnok, a spanyol David Villa és a brazil Kaká is az Egyesült Államokban játszik. Villa a New York City, Kaká az Orlando City játékosa lesz.

A tökéletes 11-es

Mivel a Brazília – Chile mérkőzés büntetőpárbajában öten is rontottak, ezért most a
tizenegyesekkel foglalkozunk.
Egy brit tudós azzal állt elő, hogy tudja a büntetőknél alkalmazandó nyerő stratégiát.

Tizenegyesnél elvileg a rúgó játékos van előnyben, hisz ő dönti el, hova rúgja – vagy legalábbis hova szeretné rúgni – a labdát. A kapuson nincs lelki teher, mert nincs veszítenivalója.

A régi futballbölcsesség is azt tartja, hogy a tizenegyest nem lehet védeni, csak rosszul rúgni, és gyakorlatilag erre jutott a témát az angliai Bath egyetemén tudományos módszerességgel vizsgáló egyetemi oktató is.

- Ha a kapus által lefedhető cikkelyen kívülre rúgják a labdát, az száz százalékos biztonsággal gól. A cikkely határait az az ív adja, melynek pontjait a kapus vetődéskor elérheti – mondja dr. Ken Bray.

Az elmélet jól hangzik – vagy demonstrálva – jól mutat, bár sokan mondhatják, hogy a gyakorlatban fabatkát sem ér.

“Fejben” ugyanis mindenki jól rúg, de amikor oda kell állni a pontra letett labda mögé… Na, az már egészen más! Azaz – és ezzel dr. Bray is egyetért – az elméleti felkészülés mellett, a gyakorlás sem árt.