Rekordidővel nyerte az 54. Kékszalagot a Raiffeisen Fifty-Fifty

Access to the comments Kommentek
Írta: Nóra Shenouda  & Euronews
Józsa Márton Miklós katamaránja, a Raiffeisen Fifty-Fifty az 54. Kékszalag Raiffeisen Nagydíj tókerülő vitorlásverseny rajtja előtt Balatonfüred közelében 2022. július 14-én.
Józsa Márton Miklós katamaránja, a Raiffeisen Fifty-Fifty az 54. Kékszalag Raiffeisen Nagydíj tókerülő vitorlásverseny rajtja előtt Balatonfüred közelében 2022. július 14-én.   -  Szerzői jogok  MTI/Vasvári Tamás

A Józsa Márton kormányozta Raiffeisen Fifty-Fifty rekordidővel, 7 óra 13 perc 21 másodperccel nyerte az 54. Kékszalag Raiffeisen Nagydíjat csütörtökön Balatonfürednél. A Fifty-Fifty - egy kétárbócos magyar fejlesztésű katamarán - a saját maga által 2014-ben felállított 7 óra 13 perc 57 másodperces pályacsúcsot döntötte meg 36 másodperccel.

Az élen végző hajó legénységének tagjai Józsa Márton kormányos mellett Goszleth Marcell, Németh Áron, Adorján Csaba, Dénes Bence Dániel, Erőss Loránd János és Józsa-Kovács Attila.

MTI/Vasvári Tamás
Józsa Márton Miklós a célba érkezés után Balatonfüreden 2022. július 14-énMTI/Vasvári Tamás

Idén 516 hajó nevezett a tókerülő versenyre, fedélzetükön több mint 2500 vitorlázóval. A Kékszalag mezőnye csütörtök reggel 9 órakor rajtolt Balatonfüredről. A versenyre 28 hajóosztály delegált csapatokat, 16 katamaránnal is neveztek a regattára.

Az Euronews megszólaltatta a Vitorlásszövetség főtitkárát, Holczhauser Andrást, aki úgy véli: nem igazságtalan, hogy a nagy sebességre képes katamaránok régebbi típusú hajók ellen versenyeznek a Kékszalagon.

"Ez egy MVSZ elnökségi döntés volt még 2012-ben, hogy a nyílt többtestű hajóosztályok is versenyezhetnek, a személyes véleményem pedig az, hogy a Kékszalag versenyeket pont a technológiai fejlesztések miatt írták ki a múlt században" - magyarázta. 

Én azt gondolom, hogy ez az irány rendben van, és nagyon gyorsan elképzelhető az, hogy nem a katamaránok fognak nyerni, hanem olyan egytestűek, amelyek repülnek majd a víz felett, hiszen most már olyan foil-os technológia kezd kialakulni a vitorlázásban, amely a katamaránok teljesítményét is überelni fogja.

A Kékszalagra 11 külföldi csapat is nevezett, 16 hajó női kormányossal indul, közülük kettőn csak hölgyekből áll a legénység. A legtöbbször, tizenháromszor Litkey Farkas nyerte meg Kékszalagot.

"Több mint 500-an indultak el az idei Kékszalagon" - mondja tudósítónk, Shenouda Nóra a helyszínről. "A verseny első befutói között minden bizonnyal katamaránok lesznek,hiszen adottságaiknál fogva rendkívül gyorsak. De amint arra tegnap vitorlázók emlékeztettek, a többi kategória versenyzői is óriási erőfeszítéseket tesznek azért, hogy célbaérjenek."

Habár a győztes katamarán már csütörtök délután beérkezett, ez a verseny nem ér véget az első három helyezett befutásával. Szakértők szerint az élboly mintegy 50 hajóból áll. A verseny akár péntekig is eltarthat. 

A Kékszalagra nevezett egy-egy hajó legénysége átlagosan ötfős, a legtöbben, 17-en a Raffica fedélzetén, 16-an pedig a Principessán versenyeznek.

MTI/Vasvári Tamás
Oroszlán Péter hajója, a PrincipessaMTI/Vasvári Tamás

Csaknem 100 éves hagyomány

A Kékszalag Európa leghosszabb tókerülő vitorlásversenye, amelyet először 1934-ben rendeztek meg. Elképzelésük lényege az volt, hogy a Balaton Kék Szalagját bármely vitorlás elnyerhesse, amely a kiírt távon, az óramutató járásának megfelelően a leggyorsabban körbehajózza a tavat. 1942-ig a versenyre kétévente került sor, ezután a háború miatt kimaradt néhány esztendő, a hagyomány 1947-ben éledt újra. A verseny egyre népszerűbb lett. 1955-ben a Nemere II. nevű 75-ös cirkáló 10 óra 40 perc alatt teljesítette a távot. Ezt a fantasztikus rekordot csak 57 évvel később, 2012-ben sikerült megdöntenie egy high­tech anyagokból készült katamaránnak, a magyar fejlesztésű kétárbócos Fifty-Fifty-nek. 2001 óta a versenyt már évente rendezik meg, és Európa legnagyobb tókerülő versenye lett, amelyen általában hatszáz vagy annál is több hajó indul el. A Kékszalag hagyománya, hogy a versenyre mindig azon a júliusi hétvégén kerül sor, amely legközelebb van a holdtöltéhez.

Shenouda Nóra
A Kékszalag rajtjaShenouda Nóra

Említésre méltó esemény volt az idei Kékszalagon, hogy néhány órával a csütörtök reggeli balatonfüredi rajt után az Anibel nevű vitorláshajó elsüllyedt Balatonalmádi előtt, a négy versenyzőt épségben kimentették. Amíg tart a verseny, a hajót nem lehet kiemelni. 

A verseny névadó támogatója immáron negyedik éve a Raiffeisen Bank. Zolnai György vezérigazgató elmondta a verseny előtt, a balatonfüredi Anna Grand Hotelben rendezett sajtótájékoztatón: "Közös az irány a fenntarthatóságban, az energiahatékonyságban, a digitalizációban, és ahogy a Kékszalag, a Raiffeisen Bank sem csak szavakban tesz az innovációkért. Reméljük idén is hasonlóan izgalmas futamot láthatunk, a Raiffeisen Bank az általa támogatott hajóval is jelen van a Kékszalagon, immár harmadik éve segíti a Fifty-Fifty indulását és csapatát, továbbá hosszú ideje szponzora a Spartacus VSE-nek és Majthényi-Domokos világbajnok párosnak."

Megújult a verseny fődíja

A verseny díjait idén is a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. készítette. Dr. Simon Attila vezérigazgató kiemelte: a tradíció és innováció gondolatiságából kiindulva a Herendi Porcelánmanufaktúra ebben az évben megújította a Kékszalag fődíját. „A Herendi trófea egyik tükrén egy új minta jelenik meg, ez utal a Herend innovatív gondolkodására. A kék szín dominál, amelyet arany festés nemesít. Az arany 24 karátos mattarany, amely az aranyfestékek legdrágább változata.” Az új kreatív egy vitorlás hajó sziluettjét mutatja. "A vitorlás hajó alatt a Balaton vize fodrozódik, amely átvált szalagba, így utalva a verseny elnevezésére.” – mondta el Dr. Simon Attila. 

Veszprém-Balaton Európa Kulturális Fővárosa Program

A Kékszalag Fesztiválhoz csatlakozott a Veszprém-Balaton Európa Kulturális Fővárosa Program is. Markovits Alíz, a VEB 2023 Zrt. vezérigazgatója kiemelte a sajtótájékoztatón: a vitorlázás és a Kékszalag a Balaton életének, kultúrájának meghatározó mozgatóereje; összeköt országokat, városokat, partokat, embereket – így egyértelmű volt, hogy a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program a Kékszalag verseny mellé álljon. „Örömmel várjuk a Kékszalag résztvevőit és rajongóit is, hogy ismerjék meg a 2023-as EKF programjait, legyenek azok Füreden, vagy máshol a Balaton mellett, a Bakony-alján, esetleg éppen Veszprémben. A Tagore sétányon a kulturális régiónk értékeit bemutató fotókiállításon és az információs pontunkon már az idei programjainkról is sok részletet elárulunk.” -fogalmazott Markovts Alíz.

MTI/Vasvári Tamás
Az 54. Kékszalag Raiffeisen Nagydíj tókerülő vitorlásverseny mezőnye a rajt előtt Balatonfüred közelében 2022. július 14-én.MTI/Vasvári Tamás

Balatonfüred ad otthont a versenynek

A Kékszalag alapításától kezdve hagyomány, hogy a versenynek Balatonfüred városa ad otthont. Dr. Bóka István, Balatonfüred polgármestere köszöntőjében kiemelte: a városvezetés nagy hangsúlyt fektet arra, hogy minél sokrétűbb programok jelenjenek meg az év során, ezek között a tókerülő verseny az egyik legkiemelkedőbb esemény minden esztendőben. „Balatonfüred életében meghatározó a Kékszalag verseny, nem hiába nevezik a várost a vitorlázás balatoni fővárosának. Az elmúlt években a Kékszalag ideje alatt városunkba érkező látogatók száma, valamint a vendégéjszakaszámok is rekordokat döntöttek és én úgy vélem ez most sem lesz másképp. Örömmel jelenthetem be Önöknek, hogy a hetekben nyitottuk meg hivatalosan a Balaton legújabb kikötőjét a KékszalagPORT-ot városunkban, hamarosan pedig elkészül Balatonfüred legújabb sétánya is, mely szintúgy a tradicionális tókerülő nevét viseli majd.”