Bronzérmes Tóth Krisztián dzsúdós és a magyar férfi kardcsapat, aranyérmes Milák 200 méter pillangón

Decsi Tamás, Gémesi Csanád, Szatmári András és Szilágyi Áron ünnepli a bronzmeccs után a győzelmet Szerzői jogok AP/Andrew Medichini
Szerzői jogok AP/Andrew Medichini
Írta: Attila MagyarPálfi Rita

Világszenzáció: legyőzte a magyar női vízilabda-válogatott az olimpián 13 éve veretlen amerikai csapatot. Három érmet szerzett szerdán a magyar csapat.

Tóth Krisztián bronzérmet nyert a 90 kilogrammosok között szerdán a tokiói olimpia cselgáncstornáján. Korábban a férfi magyar kardcsapat szerzett bronzérmet, miután legyőzték a német csapatot. Magyar idő szerint hajnalban Milák Kristóf új olimpiai csúccsal, 1:51.25 perces idővel olimpiai bajnok lett 200 méteres pillangóúszásban a tokiói játékokon. Ugyanebben a számban Kenderesi Tamás negyedik helyen végzett, mindössze hét századdal maradt le a dobogóról. A magyar női vízilabda-válogatott pedig szenzációs győzelmet aratott az olimpián 13 éve veretlen amerikai csapat felett. Összefoglalónk a tokiói olimpia magyar szempontból eddigi legeredményesebb napjáról

CSELGÁNCS

Tóth Krisztián bronzérmet nyert a 90 kilogrammosok között szerdán. Az MTK versenyzője a harmadik helyért kiírt mérkőzésen az orosz Mihail Igolnyikovval szállt szembe, és a hosszabbítás negyedik percében kapott vazaarival nyert.

Tóth nagy csata végén veszítette el negyeddöntőjét a német Eduard Trippellel szemben, így a vigaszágon folytathatta szereplését. Az MTK versenyzője - aki júniusban bronzérmet nyert a budapesti világbajnokságon - a vigaszágon a holland Noel van't Enddel csapott össze, és vazaarival nyert.

Az első meccsén a 32 között a menekültek csapatában szereplő kongói Popole Misenga ellen kellett küzdenie. Az afrikai sportoló két perc után már két intésnél tartott, majd Tóth 24 másodperccel a vége előtt egy gyors aláfordulással ippont érően dobta el Misengát, nyerte meg első meccsét.

A második meccsen, a nyolcaddöntőben a japán Mukai Soicsiro ellen lépett tatamira. Egyikük sem tudott sikeres akciót bemutatni, így aranypontért folytatódott a meccs. Végül Tóth Krisztián ipponnal legyőzte a japánt, és bejutott a legjobb nyolc közé.

VÍVÁS

A bronzmérkőzésen a Szilágyi Áron, Szatmári András, Gémesi Csanád összeállítású hármas vívott. A magyar csapat végig vezetve, szinte az összes asszóját megnyerve aratott 45-40 -es győzelmet a németek felett. Szilágyi Áron hatalmasat küzdött a német Max Hartunggal szemben az utolsó asszóban. Ebben a számban legutóbb 1996-ban, az atlantai olimpián nyert érmet a magyar válogatott.

Gémesi csak a bronzmérkőzésen csatlakozott a csapathoz, Decsi Tamással cseréltek, így a csapat mind a négy tagja felállhat a dobogóra.

Andrew Medichini/AP
Gémesi Csanád és Max Hartung csatája bronzmérkőzésenAndrew Medichini/AP

Szilágyi az egyéni arany után második érmét nyerte a japán fővárosban, a magyar csapatnak pedig ez a negyedik dobogós helyezése, két arany és egy ezüst után az első bronza.

Korábban a Szilágyi Áron, Decsi Tamás, Szatmári András összeállítású magyar férfi kardválogatott hihetetlen izgalmak után 45-43-as vereséget szenvedett Olaszországtól, így nem jutott döntőbe az olimpián. Bár a csapat szinte végig vezetett, végül csak a bronzmeccsen léphet ismét pástra.

ÚSZÁS

Az első 50 métert Milák 24.48-cal teljesítette, az első három helyezett két tizeden belül állt. Féltávnál a dél-afrikai Chad Le Clos vezetett, az olasz Burdisso volt a második, Milák a harmadik. A második száz méteren viszont verhetetlen volt ismét Milák, aki olimpiai csúccsal nyerte a számot.

Végeredmény:

1. Milák Kristóf 1:51.25 – olimpiai csúcs

2. Honda Tomoru (Japán) 1:53.73

3. Federico Burdisso (Olaszország) 1:54.45

4. Kenderesi Tamás 1:54.52

A verseny előtt elszakadt a gatyám, így már beugráskor tudtam, hogy nem lesz meg a világcsúcs. Egy ilyen kis apróság is teljesen kiszakítja az embert a fókuszból. De nem vagyok csalódott, akár holnap Kecskeméten is lehet világcsúcsot úszni.
Milák Kristóf
olimpiai bajnok úszó

Itt tudja visszanézni Milák Kristóf versenyét az Eurosport adásában:

Több magyar úszó volt még érdekelt a délelőtti programban. Időrendben haladva, előbb Németh Nándor úszott 100 gyorson elődöntőt, és a hetedik idővel jutott be a döntőbe.

Női 200 méter pillangón szintén elődöntőket rendeztek, Kapás Boglárka harmadik helyen jutott a fináléba.

A női 200 méteres vegyesúszásban már döntőt rendeztek, Hosszú Katinkával a medencében. A háromszoros olimpiai bajnok magyar úszó 2:12.38-as idővel hetedik lett, a számot 2:08.52-vel a japán Ohasi Jui nyerte.

VÍZILABDA

Bravúros magyar győzelem az amerikai női vízilabda válogatott ellen a tokiói olimpián. A magyar női pólósok 10-9-re győzték le az amerikai válogatottat, ami 13 éve nem kapott ki olimpián.

Az első két negyedet döntetlennel (2-2, illetve 5-5-tel) zárta a két csapat. A harmadik harmadban úgy tűnt, hogy az amerikaiak visszavették az irányítást, 8-6-os vezetéssel kezdhették a negyedik negyedet, amit aztán 4-1-re nyerte a magyar csapat.

A záró játékrész Parkes góljával indult, majd Vályi talált be szépen, ezzel egyenlítettek a magyarok, akiknek a következő amerikai támadást sikerült kivédekezniük. Három perccel a lefújás előtt Bíró Attila időt kért, a rivális azonban ezután hamar újabb gólt szerzett és újra vezetett. Keszthelyi távoli bombája újfent egyenlítést ért a magyaroknak, az amerikai csapat pedig a következő akciónál csak kapufáig jutott. Egy perccel a lefújás előtt Parkes villant, szenzációs találatával már a magyaroknál volt az előny, az amerikaiaknak pedig erre már nem érkezett válaszuk.

MTI/Kovács Tamás
A győztes magyar gólt szerzi Parkes RebeccaMTI/Kovács Tamás

"Azt beszéltük meg a lányokkal hogy meg akarjuk nyerni a mérkőzést, a győzelemre hajtunk. Ez akkor fog valamit érni, ha a következő két mérkőzésünkön nyerünk, és be tudjuk húzni a csoportelsőséget, innentől nagyon oda kell figyelni" - mondta a meccs után nyilatkozó Keszthelyi Rita.

"Az USA-t a pályafutásom során egyszer vertük meg otthon Cegléden. Akkora lehetőséget harcoltunk ki magunknak, amivel tudnunk kell élni" - tette hozzá.

Bíró Attila szerint a győzelemhez több tényező is kellett, így például az, hogy a magyarok két-három pozícióban jobbak voltak, mint ellenfelük.

"Ez eddig elég ritka volt, sőt, majdnem lehetetlen, és talán a negyedik negyedben nem hitték el, hogy esetleg rossz kézről, vagy akár centerből is tudunk gólt lőni" - értékelt a kapitány, hozzátéve, hogy fontos volt felvenniük a ritmust a gyors amerikaiakkal, akiket így le tudtak követni, valamint sokszor remekül tudták lassítani a játékot.

Nem a szűk vereségért jöttünk, hanem nyerni, mert tudtuk már a meccs előtt is, hogy a csoport második helye az amerikaiak elleni eredményen, gólkülönbségen múlik majd. Ennek a sikernek lehet örülni, de a torna hosszú, és könnyen pofára lehet esni, mert például a Kína elleni meccs semmivel sem lesz könnyebb.
Bíró Attila
a magyar női vízliabda-válogatott szövetségi kapitánya

Bíró hangsúlyozta, továbbra is a negyeddöntő megnyerése a céljuk, mert akkor biztosan éremért szállhatnak majd vízbe.