Kijutott az olimpiára a magyar férfi kézilabda-válogatott!

A magyar csapat ünnepel, miután legyőzte Portugáliát és kijutott az olimpiára a Tatabányai Multifunkciós Csarnokban 2024. március 17-én. Szerzői jogok Bodnar Boglarka/MTI - MTI
Szerzői jogok Bodnar Boglarka/MTI - MTI
Írta: Peter Kristof

A sokat hibázó magyar csapat heroikus küzdelemben, krimibe illő fordulatok után három góllal verte a végjátékig nagyszerűen játszó Portugáliát Tatabányán az ötkarikás részvételről döntő mérkőzésen.

A magyar csapat a négy lövésből négy gólt szerző Szita Zoltán vezérletével remekül kezdett, és húsz perc után 13–9-re vezetett, ekkor azonban elkezdtek hibák becsúszni a támadásokba, amit a szokásosnál kissé határozatlanabb védekezés nem ellensúlyozhatott. 16–15-re már a portugálok vezettek, de hétméteresből még a szünet előtt összejött az egyenlítés (16–16).

A második félidő rosszul kezdődött a mieinknek, tíz perc alatt a magyar válogatott mindössze három gólt szerzett, így háromgólos hátrányba került – ekkor nagyon távolinak tűnt a párizsi repülőjegy.

Sokáig nem ment jobban a játék a folytatásban sem, de a magyar csapat egy pillanatra sem adta fel – bár a gépezet csikorgott –, Bánhidi és Ancsin sérülése, valamint Sipos piros lapja ellenére sem roppant meg, és 22–22-nél utolérte ellenfelét. Fazekas gólját ezután lépéshiba miatt a bírók elvették, az 50. percben pedig két góllal már megint a portugálok álltak jobban.

Imre Bence lőtte a magyar gólok csaknem harmadát: háromszor hétméteresből volt eredményes, emellett hat akciógólt szerzett.Bodnar Boglarka/MTI - MTI

Ezután jött a fordulat: Imre Bence két emberelőnyös góllal egyenlített, Ilic Zoran lövésével pedig a magyar válogatott végre átvette a vezetést (25–24). Négy perccel a vége előtt aztán 27–25 volt ide, a portugálok ugyan szépítettek, de Bodó első és egyetlen góljával újra két góllal vezettünk (28–26).

A portugálok ezt már nem bírták el, másfél perccel a vége előtt a végjátékban megtáltosodó Imre megint betalált (29–26) – ez volt az a pillanat, amikor minden eldőlt! A portugálok ugyan még lőttek egy gólt, majd egy eladott labda utáni portugál lerohanás után a kapus, Bartucz László tette fel földöntúli bravúrral a koronát pazar teljesítményére, mielőtt Lékai Máté beállította a 30–27-es végeredményt.

Bartucz László káprázatosan védett
Bartucz László káprázatosan védettBodnar Boglarka/MTI - MTI

Győzelmével a magyar válogatott a tatabányai olimpiai selejtező második helyén végzett Norvégia mögött. Ez a két csapat utazhat az olimpiára, míg a harmadik Portugália és a negyedik Tunézia lemaradt az ötkarikás játékokról.

Chema Rodriguez szövetségi kapitány csapatából mindenki hatalmasat küzdött, többen jó, néhányan kiemelkedő, Bartucz és Imre világklasszis teljesítményt nyújtottak. A magyar férfi kézilabda-válogatott 12 év, a londoni ötkarikás játékok után vehet részt ismét az olimpián.