Izgalmas meccsen a Kansas nyerte a Super Bowl-t

A Kansas City Chiefs játékosai (fehér mezben) a Vince Lombardi-trófeával ünnepelnek a mérkőzés után. Szerzői jogok MTI
Írta: Peter Kristof

A Kansas City Chiefs tízpontos hátrányból fordítva győzött a Philadelphia Eagles ellen.

A Kansas City Chiefs nyerte a Super Bowlt. A profi amerikaifutball-liga (NFL) nagydöntőjében a Kansas tízpontos hátrányból fordítva diadalmaskodott a Philadelphia Eagles ellen az arizonai Glendale-ben.

Mindkét csapat touchdownnal zárta az első támadását, utána viszont a jutalomrúgásokért járókon kívül már nem került fel több pont az eredményjelző táblára az első negyedben (7-7).

Eagles-dominancia a második negyedben

A másodikban az Eagles dominált. A Philadelphia – hosszú támadásokkal és főként futójátékkal operálva – két touchdownt és egy mezőnygólt ért el, miközben jórészt a partvonalon kívül tartotta a Chiefs támadóegységét, illetve az azt irányító Patrick Mahomes-t. A quarterback ráadásul rásérült amúgy sem egészséges bokájára, ami a félidei tízpontos hátrány (14-24) mellett szintén aggaszthatta a Chiefs szurkolóit.

A mérkőzéshez képest felejthető – bár a látványtervezők igyekeztek nagyon kitenni magukért – félidei Rihanna-show után azonban Mahomes visszatért, és az első támadásból TD-t szerzett, majd a Chiefs védelme csak mezőnygólt engedélyezett az Eagles-nek.

Caroline Brahman/MTI/MTI
Rihanna (középen, pirosban) volt a félidei show sztárfellépője az 57. Super Bowl-on az arizoniai Glendale-ben 2023. február 12-én.Caroline Brahman/MTI/MTI

A negyedik negyedben vezetett először a Chiefs

Az utolsó negyedet így is a Philadelphia kezdhette hatpontos előnnyel, csakhogy a Kansas folytathatta a szünet előtt megkezdett támadását, amellyel fordított, így a mérkőzésen először vezetett (28-27).

Az első félidőhöz képest kissé visszaeső Eagles ezután nem tudott pontot szerezni, a punt után pedig Kadarius Toney a Super Bowlok történetének leghosszabb, 65 yardos visszahordását mutatta be, amivel megalapozta az újabb Chiefs-touchdownt (35-27).

Érezni lehetett, hogy ez döntő momentum, mert ugyan az Eagles irányítója, Jalen Hurts a harmadik touchdownjával ,illetve az azt követő kétpontos támadás befejezésével egyenlített (35-35), a Kansas olyan helyzetbe került, hogy ha hosszan támad, és a végén pontot szerez, minden bizonnyal nyer. (Hurts egyébként NFL-rekordot állított fel, mert a Super Bowlok történetében ő lett az első irányító, aki három TD-t futott.)

Játék az idővel

A Chiefs ennek megfelelően menedzselte az időt, így Harrison Butker 11 másodperccel a mérkőzés vége előtt szerzett, 27 yardos mezőnygólja döntött (38:35), mert a maradék időben az Eagles már nem tudott érdemleges támadást vezetni. 1970 és 2020 után a Kansas City Chiefs harmadszor lett az NFL bajnoka. A Super Bowl legértékesebb játékosának (MVP) – mint általában – a győztes együttes irányítóját, Patrick Mahomes-t választották