Tokió 2020: Aranyérmes a női kajak négyes

Tokió 2020 - Kajak-kenu - Aranyérmes a női kajaknégyes
Tokió 2020 - Kajak-kenu - Aranyérmes a női kajaknégyes Szerzői jogok fotó: MTI/Kovács Tamás
Szerzői jogok fotó: MTI/Kovács Tamás
Írta: Gábor ÁcsEuronews/MTI és MTI

Kozák Danuta, Csipes Tamara, Kárász Anna és Bodonyi Dóra ért először célba a női kajaknégyesek 500 méteres versenyének döntőjében.

Féltáv után már nem lehetett bírni az iramot a Kozák Danuta, Csipes Tamara, Kárász Anna és Bodonyi Dóra női kajaknégyessel az 500 méteres verseny döntőjében, immár sorozatban harmadszor nyerte ezt a számot magyar egység az olimpián. Kozák Danuta ezzel hatszoros, Csipes Tamara kétszeres olimpiai bajnok.

Az immár hatszoros ötkarikás bajnok Kozák Danuta elsősorban férjének, családjának, valamint a vele egy hajóban lapátolóknak mondott köszönetet, és úgy fogalmazott, számára ez egy életre szóló diadal.

"Sok szenvedés és keserűség árán, de végül sikerült, ennek pedig nagyon örülök" - nyilatkozta, majd hozzátette, egyesben és párosban elért eredményénél hiányzott valami, ami ezúttal megvolt benne.

"Talán egyfajta dühnek hívnám, mert egészen más mentális állapotban álltam be ma a rajtgépbe" - mondta Kozák, aki elárulta, társai a döntős futam előtt megölelték, bíztatták, ő pedig látta a szemükben a tüzet, ami azt jelezte a számára, hogy mindannyian nagyon meg akarják nyerni ezt az aranyérmet.

"Most egy ideig nem szeretnék célokat kitűzni és teljesíteni, Tokióból pedig azt az érzést viszem haza magammal, hogy van okom elhinni, hogy jó vagyok" - jelentette ki Kozák.

fotó: MTI/Kovács Tamás
Tokió 2020 - Kajak-kenu - Aranyérmes a női kajaknégyesfotó: MTI/Kovács Tamás

Csipes Tamara azt mondta, akárcsak egyesben, úgy a négyesben is azzal a gondolattal ült be a kajakba, hogy 32 éves, és nagy valószínűséggel ennél gyorsabb már nem lesz.

"Az elmúlt 21 évből merítkeztem, azt mondogattam magamban, hogy most vagyok itt, most van itt a lehetőség, most kell megcsinálnom" - nyilatkozta az egyesben ezüstérmes kajakos, aki arról is szót ejtett, hogy a fináléban a zuhogó eső egyáltalán nem zavarta őket, szerinte profi sportolóként ezeket a körülményeket tudni kell kizárni.

"A következő hetekben, hónapokban szeretnék anyukaként létezni, mert egyébként is azt érzem, hogy én elsősorban anya vagyok. A lányom most kezdi az óvodát, rá akarok koncentrálni, bár még lesz egy világbajnokság, arra lehet, hogy összekapom magam" - fogalmazott Csipes, hozzátéve, hogy a versenysport sehogyan sem egyszerű, kisgyermekkel pedig még nehezebb.

"Önbecsülést viszek haza magammal Tokióból, azt az érzést, hogy igenis bármire képes vagyok" - mondta. Az MTI kérdésére válaszolva elárulta, édesapjával, egyben edzőjével, a szintén olimpiai bajnok Csipes Ferenccel arról még nem beszéltek, hogy ő már több aranyat nyert, mint édesapja, de jelezte, az esti vacsoránál ezt mindenképpen szóba fogja hozni.

Bodonyi Dóra elárulta, a párosok versenye után csalódottnak érezte magát, de volt ideje átértékelni a történteket és már pénteken is úgy jött ki a Sea Forest kajak-kenu pályára, hogy "olyan nincs, hogy ne mi nyerjünk".

"Most már elhiszem, hogy én is tudok olimpiai bajnok lenni és viszonylag könnyen félre tudom tenni, hogy az előző néhány nap alatt mi történt" - fogalmazott Bodonyi.

Kárász Anna úgy vélte, "hullámzó" volt a lelkivilága az elmúlt napokban, és az ő esetében nem lehet dühről, vagy dacról beszélni, neki más volt a motivációja.

"Ma tudtam, hogy mindannyian ugyanazt a célt akarjuk elérni, és nagy önbizalmat adott az is, hogy az ilyen esetekben tudunk egymásra számítani" - mondta.

"Szentimentális vagyok, ez a futam érzelmi szempontból is nagy élmény volt nekem, plusz egyfajta bizonyosságot jelent számomra ez az olimpiai bajnoki cím" - tette hozzá Kárász.

A női kajaknégyes a magyar küldöttség 18. érmét, közte a hatodik aranyat nyerte Tokióban.

A magyar férfi kajaknégyes a hetedik helyen végzett 500 méteren a tokiói olimpián

A férfi kajakos kvartettek ezúttal nem az elmúlt évtizedekben megszokott 1000, hanem 500 méteren versenyeztek. A magyar egység évek óta együtt készült, de aztán Kuli István tavaszi sérülése átírta a terveket, és az olimpia előtt néhány héttel át kellett alakítani az egységet.

A magyar hajót így most Nádas Bence, Béke Kornél, Tótka Sándor és Csizmadia Kolos alkotta, közülük Nádas, Tótka és Csizmadia már aratott sikereket a japán fővárosban, Tótka megnyerte a 200 méter egyest, Csizmadia negyedik lett ugyanebben a számban, Nádas pedig ugyancsak éppen lemaradt a dobogóról Kopasz Bálinttal K-2 1000 méteren.

A magyar hajó jól lapátolt a szombati döntőben, de a dobogós helyektől messze volt. Az élen a várakozásoknak megfelelően a németek és a spanyolok vívtak nagy csatát, a táv nagy részében utóbbi hajó vezetett, de végül a németek lehajrázták őket.

A győztes egység tagja, a 39 éves Ronald Rauhe az első férfi gyorsasági kajak-kenuban, aki öt különböző olimpián is érmet tudott szerezni.

Ez volt az utolsó kajak-kenu döntő a játékokon, a magyar küldöttség parádés teljesítményt nyújtva három arany-, két ezüst- és egy bronzéremmel távozik Tokióból.