Nem ez volt a magyar csapat legjobb napja a tokiói olimpián, összefoglaló a 6. nap eseményeiről

A magyar Klujber Katrin az orosz csapat elleni női kézilabda mérkőzésen
A magyar Klujber Katrin az orosz csapat elleni női kézilabda mérkőzésen Szerzői jogok MTI/Czeglédi Zsolt
Szerzői jogok MTI/Czeglédi Zsolt
Írta: Euronews és MTI

A férfi pólóválogatott kiütéses győzelmet aratott és Cseh László döntőbe jutott - ez két fő pozitívum csütörtökön magyar szemszögből. Kikapott a női kézilabda-válogatott, Hosszú nem jutott be a döntőbe, a női tőrválogatott pedig a 7. helyen végzett.

A világ- és Európa-bajnok Kapás Boglárka negyedik lett, a férfi vízilabda-válogatott 22 gólós győzelmet aratott csütörtökön a tokiói olimpia 6. napján. Kikapott a női kézilabda-válogatott az orosz csapattól. Hosszú Katinka nem jutott be a döntőbe 200 méter háton, és 7. lett a női tőrválogatott.

KÉZILABDA

A magyar női kézilabda-válogatott 38-31-es vereséget szenvedett a címvédő oroszoktól, ezzel nehéz helyzetbe került a csoportból való továbbjutás szempontjából.

Elek Gábor szövetségi kapitány együttese az első meccsén 30-29-re kapott ki a Rióban ezüstérmes franciáktól, majd a brazilok győzték le 33-27-re.

A válogatott legközelebb szombaton magyar idő szerint 12.30 órakor a spanyolokkal játszik.

VÍZILABDA

A magyar válogatott a papírformát érvényesítve 23-1-re legyőzte csütörtökön a dél-afrikai együttest a tokiói olimpia férfi vízilabdatornájának harmadik fordulójában.

A magyar válogatott az első fordulóban 10-9-re alulmaradt Görögország legjobbjaival szemben, majd 16-11-re kerekedett a házigazda japán együttes fölé. Az afrikai együttes az olaszoktól és amerikaiaktól is súlyos vereséget szenvedett, a csütörtöki találkozót 5-41-es gólkülönbséggel, pont nélkül várta.

MTI/Czeglédi Zsolt
Jansik Szilárd a Magyarország - Dél-afrikai Köztársaság mérkőzésenMTI/Czeglédi Zsolt

"Azt, amit szerettem volna a meccstől, megkaptam: lőjjünk sok gólt, gyorsan vezessük a támadásokat és jó százalékkal értékesítsük a helyzeteket. Fontos szempont volt az is, hogy kevés gólt kapjunk, átlátható és egyértelmű legyen a védekezés" - értékelt az M4 Sportnak szövetségi kapitány. Märcz Tamás hozzátette, mivel pörgősek voltak a felúszások, ezek kiváltották a meccs "edzés jellegét".

A folytatásban várhatóan nehezebb dolga lesz a magyar válogatottnak, amely szombaton az Egyesült Államok csapata ellen száll vízbe.

Férfi vízilabda, A csoport, 3. forduló:

Magyarország - Dél-afrikai Köztársaság 23-1 (4-0, 5-0, 8-0, 6-1)

---------------------------------------------------------------

Tacumi Vízilabdaközpont, zárt kapus

gólszerzők: Manhercz 5, Pásztor, Vámos 4-4, Erdélyi 3, Angyal, Jansik 2-2, Hárai, Hosnyánszky, Mezei, illetve Rodda

gól/ötméteres: 1/1, illetve 0/0

gól/emberelőny: 7/9, illetve 1/6

ÚSZÁS - Kapás 4., Cseh döntős, Hosszú búcsúzott

A világ- és Európa-bajnok Kapás Boglárka negyedik lett, így lemaradt a dobogóról a 200 méter pillangó csütörtöki döntőjében a tokiói olimpia úszóversenyén.

Az UTE 28 éves versenyzője szokásához híven a táv első felében még a középmezőnyben tempózott, majd a második 100-on ritmust váltott és egyre feljebb tört. A végül olimpiai csúccsal diadalmaskodó kínai Csang Jü-fejt nem volt esélye befogni, de a többi riválisát egyre jobban megközelítette, végül azonban két amerikai ellenfelét sem érte utol, így 2:06.53 perces idejével negyedikként csapott a célba.

"Kicsit sírtam a döntő után. Nagyon csodálkozom, hogy ezzel az idővel ilyen messze voltam a dobogótól. Nem vigasztal, hogy közel, három századra jártam az egyéni csúcsomhoz, mert azt reméltem, be tudok menni 2:06 alá. Az viszont vigasztal, hogy teljesen kiúsztam magam" - értékelt Kapás, aki éremért jött Tokióba.

Kapás egy órával később a 4x200 méteres női gyorsváltó fináléjában is szerepet kapott, ugyanis ő váltotta az előfutamban csapattag Verrasztó Evelynt. A Jakabos Zsuzsannát, Veres Laurát és Késely Ajnát felvonultató négyes a franciákat megelőzve 7:56.62 perccel a hetedik helyen ért a célba.

A csütörtöki program harmadik magyar döntőse Németh Nándor volt, aki nem tudta megismételni az elődöntőben nyújtott remek teljesítményét, amikor is 47.81 másodperccel országos csúcsot állított fel. Ezúttal 48.10 másodperc alatt teljesítette a távot, amivel nyolcadik lett. A klasszikus számnak legutóbb az 1964-es játékokon volt magyar döntőse, akkor Dobay Gyula hetedik lett.

Az igazi sikereket ezúttal az elődöntők tartogatták a magyaroknak, ugyanis az utolsó versenyén szereplő Cseh László nyolcadikként fináléba jutott 200 méter vegyesen, míg Telegdy Ádám nagyszerű versenyzéssel negyedikként kvalifikálta magát a 200 méter hát döntőjére.

Az előfutamok során Milák Kristóf 2., míg Szabó Szebasztián 14. idővel kvalifikálta magát a 100 méter pillangó elődöntőjére, Burián Katalinnak sem okozott gondot a továbbjutás 200 méter háton, ugyanakkor a háromszoros olimpiai bajnok Hosszú Katinka a 20. helyével kiesett. Ugyancsak búcsúzott 800 méter gyorson 13. helyezettként Késely Ajna, míg 15. helyezettként Kovács Benedek, Halmai Petra, Márton Richárd, Gyurinovics Fanni összetételű 4x100 méteres vegyes vegyesváltó.

VÍVÁS

A magyar női tőrválogatott megnyerte utolsó mérkőzését, ezzel a hetedik helyen végzett a fegyvernem csütörtöki csapatversenyében a tokiói olimpián. Mohamed Aida is pástra lépett, így hetedik ötkarikás szereplésével magyar rekorderré lépett elő.

A Kreiss Fanni, Kondricz Kata, Pásztor Flóra, Mohamed összeállítású együttes az olaszoktól és a kanadaiaktól elszenvedett vereség után a helyosztón 45-28-ra legyőzte az egyiptomiakat, és az afrikai gárdát megelőzve zárt a nyolccsapatos mezőnyben.

Kezdésként Kondricz 5-3-ra kikapott Nora Mohamedtől, hamarosan azonban már a magyaroknál volt az előny, köszönhetően Pásztor és Kreiss Jara Elsarkavi, illetve Noha Hani elleni győzelmének. Az első kör után 15-11, a másodikat követően pedig - amelyben az egyiptomiak becserélték Marjam Elzohejrit - 30-18 volt az állás.

A harmadik kört a magyar csereember, a Kreiss helyére beállt Mohamed Aida kezdte Elsarkavi ellen, 5-5-öt vívott, majd Kondricz és Pásztor egy-egy sikeres asszójával fejeződött be a küzdelem.

Az 1993-ban világbajnoki második, 2007-ben csapatban Európa-bajnok, 45 éves Mohamed Aida - aki a tokiói megnyitón Cseh Lászlóval együtt a magyar zászlót vitte - legjobb olimpiai eredménye a 2004-es egyéni és az 1996-os, valamint 2008-as csapat negyedik hely.

Az olimpia eddigi magyar sikerei egy helyen

Magyarország jelenleg 13. az olimpiai éremtáblázaton, amit Kína vezet, második a házigazda Japán, harmadik az USA.