Olimpia: Siklósi Gergely ezüstérmes férfi párbajtőrben; ez történt még vasárnap Tokióban

Siklósi Gergely és a francia Romain Cannone a férfi párbajtőrözők egyéni versenyének olimpiai döntőjében Szerzői jogok Illyés Tibor/MTVA
Írta: Euronews és MTI

Verrasztó Dávid 4., Hosszú Katinka 5., Mihályvári-Farkas Viktória pedig 6. lett a magyar idő szerint éjjel rendezett úszódöntőkben. Egygólos vereséggel kezdte az olimpiát a magyar vízilabda-válogatott. Fucsovics Márton teniszező visszalépett.

A világbajnoki címvédő, a világranglistát vezető Siklósi Gergely a francia Romain Cannone-tól 15-10-es vereséget szenvedett a döntőben, így ezüstérmest szerzett Tokióban.

VÍVÁS

Siklósi Gergely ezüstérmes férfi párbajtőrben

A döntőben a nap meglepetésemberével, a francia Cannone-nal került szembe Siklósi Gergely. A világbajnoki címvédő magyar párbajtőröző az első harmadot 4-4-gyel zárta, a másodikat viszont 10-5-re elvesztette. A harmadik elején egy tust szerzett, és feljött 14-10-re. Cannone ezt követően megszerezte az utolsó tust, ezzel olimpiai bajnok lett, Siklósi pedig ezüstérmes.

Az elődöntőben Siklósi Gergely az olasz Andrea Santarellit győzte le, ezzel jutott be a döntőbe a férfi párbajtőrözők vasárnapi egyéni versenyében a tokiói olimpián. A BHSE 23 éves vívója nagyszerű teljesítménnyel 15-10-re bizonyult jobbnak a világranglistán ötödik, 2019-ben, Budapesten vb-harmadik ellenfelénél.

AP Photo/Andrew Medichini
Siklósi Gergely és az olasz Andrea Santarelli a férfi párbajtőrözők egyéni versenyének elődöntőjébeAP Photo/Andrew Medichini

"Az elmúlt napokban több pozitív jel utalt arra, hogy jó lesz ez a nap. Sokan hisznek bennem, sokan támogatnak. Az elődöntő 10-10 után dőlt el. Kiskorom óta úgy van, hogy ha a harmadik harmadba érünk és ott komollyá válik a dolog, akkor nálam van egy váltás. Ezt nem tudom megmagyarázni, ez tehetség, ezt kaptam" - fogalmazott a magyar vívó az elődöntőt követően.

Öt éve Imre Géza második lett a párbajtőrözők versenyében, magyar győztesig azonban egészen az 1972-es müncheni játékokig kell visszamenni, akkor Fenyvesi Csaba nyerte a fegyvernem egyéni versenyét.

CSELGÁNCS

Pupp Réka ötödik lett vasárnap a cselgáncsozók 52 kilogrammos súlycsoportjában a tokiói olimpián.

Az Atomerőmű SE idei Eb-bronzérmese két győzelem után kikapott a negyeddöntőben a svájci Fabienne Kochertől, majd a dél-koreai Park Da Szolt verte, így következhetett a harmadik helyért a tekintélyes eredménylistával rendelkező Odette Giuffrida. Az olasz dzsúdós ezüstérmes volt Rióban, tavaly megnyerte az Európa-bajnokságot, idén pedig második lett, de több Grand Slam-, és Grand Prix-győzelemmel is büszkélkedhet.

Ami az egymás elleni mérlegüket illeti, eddigi egyetlen találkozójukat a 26 éves rivális nyerte az idei Eb-n.

Második összecsapásuk elején Pupp Réka tűnt aktívabbnak, de aztán egy percen belül kétszer is az olasz próbált dobást indítani, majd újra, ennek következtében a magyar versenyzőt intette a bíró. A folytatásban is Giuffrida kezdeményezett, majd Pupp Réka is, ám végül értékelhető akció nélkül telt el a négy perc. Az aranypontig tartó ráadásból fél perc telt el, amikor az olasz ippont érően a földre csavarta Puppot, és nyert.

MTI/Kovács Tamás
Pupp Réka a bronmérkőzésenMTI/Kovács Tamás

"A sorsolás után megpróbáltam úgy felfogni, hogy ez egy nagy lehetőség, az olimpiai címvédől kezdeni, egy nagy skalpot megszerezni, és végig arra gondoltam, hogy meg kéne verni" - nyilatkozott a világ- és Európa-bajnok Braun Ákos tanítványa a nap első meccsére és egész napos teljesítményére utalva. Hozzátette, amit tudott, beletett a bronzmérkőzésbe is, de a végén nem tudott kiforogni ellenfele dobásából.

"Most még van bennem csalódottság, de olimpiai újoncként egy ötödik hely nem rossz. Mindig bíztam az edzőmben, de egy jó eredmény azért jól jön visszaigazolásként" - mondta. "Mentálisan sikerült megerősödnöm az utóbbi időben, ettől kinyílt a dzsúdóm. Elkezdtünk szakemberrel dolgozni, ami nem csak beszélgetést, hanem feladatokat jelent, és ennek köszönhető, hogy csak magammal foglalkozom a meccsek előtt, nem pedig azzal, hogy mi lesz, vagy mit várnak tőlem."

SPORTLÖVÉSZET

Péni István az ötödik helyen végzett a férfi légpuskások versenyében vasárnap a tokiói olimpián. A 24 éves sportlövőnek ez eddigi legjobb olimpiai eredménye. Az alapversenyből a hetedik helyen jutott be a kieséses rendszerű fináléba, ahol a 18. lövés után kényszerült búcsúra.

Péni a 24 lövéses döntőben kiválóan kezdett, öt lövés után az élen állt. A következő ötös sorozatban viszont már nem sikerült ugyanolyan pontosan céloznia, és az egyenes kieséses szakaszt az ötödik helyről kezdhette meg.

MTI/Czeglédi Zsolt
Péni IstvánMTI/Czeglédi Zsolt

A kétszeres Európa-bajnok magyar lövő a 12. lövés után még gond nélkül versenyben maradt, a következő kettőnél azonban már izgulnia kellett, de Patrik Jany nem tudott előzni. A 14.-et követően így a szlovák búcsúzott, ám a folytatásnak Péni az utolsó, hatodik helyről vágott neki. Az újabb "dupla" során azonban az UTE puskásának volt némi szerencséje, ugyanis amerikai riválisa másodikra gyengén célzott, így ő esett ki harmadikként, az újabb körben viszont az előzés már nem sikerült a magyarnak, aki nem tudta behozni a török Okmer Agunnal szembeni héttizedes hátrányát, így - 186,5 körös eredményével - meg kellett elégednie az ötödik hellyel.

"Az alapversennyel nagyon elégedett vagyok, jól kezdtem és végig megfelelő tudatállapotban voltam, a 629,4 kör egy nagyon erős eredmény ebben a mezőnyben" - nyilatkozta a finálé után Péni, aki azt mondta, a döntőben mentális szempontból nem volt gondja, de sajnálja, hogy néhányszor hibázott, egymás után több 10,2-t és egy 10,0-t is lőtt. - "Ezek megbüntettek, igazából elvitték a döntőt, hiába tudtam a végén felállni"- értékelt.

Összességében elégedett és boldog vagyok ezzel az ötödik hellyel, mert ami tőlem tellett, azt a munkát beletettem ebbe.
Péni István

Péni a felkészülése során adódott akadályokra visszautalva, újságírói kérdésre elmondta, csodának tartja, hogy itt van az olimpián, és amit vele tettek, "azt senki nem érdemli."

"Biztos vagyok benne, hogy nekem volt a legnehezebb a felkészülésem az egész magyar csapatból, de csak annyit tudok mondani, hogy vannak gonosz emberek" - mondta a sportlövő.

A szám másik magyar indulója, Pekler Zalán 621,1 körrel a 39. helyen zárta az alapversenyt.

ÚSZÁS

Hosszú Katinka ötödik, Mihályvári-Farkas Viktória hatodik lett 400 méter vegyesen

A címvédő Hosszú Katinka az ötödik, Mihályvári-Farkas Viktória pedig a hatodik helyen végzett vasárnap női 400 méter vegyesúszásban a tokiói olimpián.

A háromszoros ötkarikás bajnok Hosszú pillangón alaposan bekezdett, az első fordulónál még vezetett, aztán végül másodikként kezdte meg a hátúszást, amelyben egy pozíciót rontott féltávig. Mellúszásban ugyan megtartotta dobogós pozícióját, de a japán Ohasi Jui és az amerikai Emma Weyant elhúzott tőle. Gyorson sem tudott újítani, sőt, két riválisa is utolérte, majd megelőzte, így végül a szombat esti előfutamban elért idejét jószerivel századra megismételve 4:35.98 perccel ötödikként ért célba. Ez az idő több mint egy másodperccel gyengébb, mint a budapesti Eb-n elért győztes teljesítménye volt májusban.

Hosszú Katinka a női 400 méteres vegyesúszás döntője utánMTI/Kovács Tamás

A mezőny másik magyar tagja, a mindössze 17 éves Mihályvári-Farkas Viktória szokás szerint lassan kezdett pillangón és háton, majd mellen indult meg a mezőny után, s végül, akit reális esélye volt, azt meg is előzte, melynek köszönhetően 4:37.75 perces idővel ő is olimpiai pontszerzőként, a hatodik helyen fejezte be a versenyt.

Nem tudom, mi történt a medencében. Azt tudom, hogy mindent kiadtam magamból. Még a tegnapi úszást sem éreztem annyira rossznak, mint a mait. Bosszantó az idő és a helyezés is.
Hosszú Katinka
a női 400 méter vegyes szám világcsúcstartója

A 32 éves úszó megjegyezte, az elért időeredményeken látszik, hogy reggel kellett döntőt úszniuk, ugyanakkor hozzátette, "mindenkinek reggel" van.

Honfitársa, a budapesti Eb-n mögötte második Mihályvári-Farkas sokkal elégedettebben nyilatkozott:

Nagyon örülök. Ha valaki ezt mondja az olimpia előtt, biztos hülyének tartom, de legalábbis lehetetlennek gondolom. Szombaton teljesült az álmom a döntővel, ezúttal pedig kiúsztam magam.
Mihályvári-Farkas Viktória

Bár a korai időpontot ő is megjegyezte: ahhoz képest most is jó volt, hogy délelőtt versenyeztünk, hét óra alvás után nem könnyű újra a maximumot nyújtani - fogalmazott

Az aranyérmet Ohasi nyerte meg 4:32.08 perces idővel. Az ezüst Weyanté lett, míg a bronzot a szintén amerikai Hali Flickinger gyűjtötte be.

Verrasztó Dávid negyedik lett 400 méter vegyesúszásban

Az FTC sportolója beragadt a rajtnál, majd a pillangó után utolsóként fordult a hátra a nyolcfős mezőnyben. A második száz méteren viszont megkezdte a felzárkózást, sorra érte utol a riválisait, ennek köszönhetően a mellúszásnak már ötödikként vágott neki. A táv harmadik negyedében tovább erősítette a pozícióját, az utolsó 100 méter elején harmadik volt. Gyorson óriási verseny alakult ki a dobogós helyekért az amerikai Chase Kalisz mögött, aki jelentős előnyre tett szert. Verrasztó az utolsó méterekre mintha kissé elfáradt volna, így 4:10.59 perces idővel negyedikként csapott célba 21 századdal lemaradva a dobogóról.

Verrasztó Dávid a férfi 400 méteres vegyesúszás döntőjébenMTI/Kovács Tamás

"Nagyon nehéz most mit mondani. Ezúttal nem a szégyengéppel kell hazautaznom, de alig több mint két tizeden múlt a dobogó. Az utolsó métereken senki sem lát már, én sem éreztem, hogy jönnek" - értékelt a szám háromszoros Európa-bajnoka és kétszeres vb-ezüstérmese. "Boldog vagyok és boldogan megyek majd nyaralni".

A Rióban ezüstérmes és a 2017-es budapesti vb-n győztes Kalisz mögött honfitársa, Jay Litherland lett a második, míg harmadikként az ausztrál Brandon Smith zárt.

TENISZ

Fucsovics Márton vállsérülés miatt visszalépett

"Nehéz szívvel, külső-belső fájdalmakkal, de idő előtt búcsút kell hogy intsek életem első olimpiájának, amelyen résztvevőként ott lehettem. Egy vállsérüléssel vágtam neki az útnak, bíztam benne, hogy a kezdésre tökéletes állapotban leszek" - írta közösségi oldalán a 29 esztendős nyíregyházi játékos, aki az idei wimbledoni elődöntős, a világranglistán 12. lengyel Hubert Hurkacz ellen kezdte volna meg szereplését. Fucsovics hangsúlyozta: sokat jelentett számára az, hogy sikerült kijutnia az ötkarikás játékokra.

"Most sok-sok honfitársammal együtt versenyezhettem volna, dicsőséget szerezve ezzel a hazámnak. De bárhogy is megtettem mindent és megtettek itt értem a helyszínen is, és otthon is minden erőfeszítést annak érdekében, hogy pályára tudjak lépni, sok szempontot mérlegelve - de főleg a teniszezőket érintő több órán át tartó folyamatos fizikai terhelést -, mégis úgy döntöttünk, hogy a mai játéktól, a Hubert Hurkacz elleni mérkőzéstől játék nélkül visszalépek, a következő versenyekre tekintettel is - fejtette ki Fucsovics.

Sajnálom, hogy nem tudtam megmutatni, hogy mire vagyok képes egy olimpián. Remélem lesz még rá lehetőségem. Csalódott vagyok...
Fucsovics Márton

VÍZILABDA

Az Európa-bajnok magyar férfi vízilabda-válogatott 10-9-re kikapott Görögországtól első csoportmérkőzésén a tokiói olimpián.

A magyar csapat hozta el a labdát a kezdésnél és első támadását sikerrel fejezte be, Erdélyi Balázs lőtt a jobb felső sarokba. Mindkét oldalon kimaradt egy emberelőnyös helyzet, majd Angyal Dániel kapufája után a volt ferencvárosi Fundulisz egyenlített. Kettős emberelőnyben közelről Angyal juttatta újra vezetéshez a csapatot, aztán Zalánki kapufája után mindkét kapus bemutatott egy védést. A görögök is kettős fórból lőttek gólt, amire Manhercz Krisztián válaszolt egy távoli lövéssel (3-2).

A második negyed kimaradt helyzetekkel kezdődött, aztán Angyal, majd a következő támadásból Jansik Szilárd növelte az előnyt. Két görög találat következett, de az újabb egyenlítés elmaradt, mivel a kapitány Varga Dénes is megmutatta klasszisát. A játékrész két görög góllal zárult (6-6).

A harmadik negyedben Vlahopulosz először juttatta vezetéshez a görögöket, sőt, kimaradt magyar fór után már két góllal elhúztak, azaz 6-1-es sorozatot produkáltak! Ekkor Varga Dénes vette hátára a csapatot és egalizált. A másik oldalon Genidoniasz lőtt nagy gólt távolról (8-9).

A záró negyed elején egy szépen kijátszott emberelőny végén Erdélyi húzta a hálóba a labdát. A görögök egy támadáson belül kétszer is fórhoz jutottak, és a másodikat belőtték. A magyar helyzetek sorra kimaradtak, de az ellenfél sem tudott újra betalálni, így 54 másodperccel a vége előtt - Märcz Tamás időkérése után - az egyenlítésért támadhattak Varga Dénesék. Sikerült emberelőnybe kerülni, de Manhercz lövését védte a kapus (9-10).

A mérkőzés után a játékosokkal együtt Märcz Tamás úgy vélekedett, hogy az emberelőnyük kihasználása döntött.

"A görögök a tíz góljukból nyolcat vagy kilencet fórból lőttek, ezen a téren nekünk fejlődni kell. Hosszú még az olimpia, most legalább megtapasztaltuk a hangulatot és a közeget" - nyilatkozott Manhercz Krisztián.

"Nem ideális egy ilyen kezdés, de a célunk változatlan. Először tovább kell jutni a csoportból és a negyeddöntőre kell a legjobb formánkat élesíteni. Az, hogy az ellenfél sok fórt kapott, az egyéni hibáknak tudható be" - mondta Varga Dénes.

"Jól indult a mérkőzés, fel volt pörögve a csapat, 5-2-nél még el is puskáztunk jó néhány helyzetet. A görögök egyértelműen jobban használták ki az emberelőnyös helyzeteket, mi pedig naggyá tettük a kapusukat" - fogalmazott Märcz Tamás.

Férfi vízilabdatorna, A csoport, 1. forduló:

Görögország-Magyarország 10-9 (2-3, 4-3, 3-2, 1-1)

---------------------------------------------------

Tacumi Vízilabdaközpont, zárt kapuk

gólszerzők: Fundulisz 3, Genidoniasz, Papanasztasziu, Vlahopulosz 2-2, Kapocisz 1, illetve Varga 3, Angyal, Erdélyi 2-2, Manhercz, Jansik 1-1

KÉZILABDA

A magyar női kézilabda-válogatott 13 év után szerepelhet ismét olimpián. Az akkori csapatból mára csak Tomori Zsuzsanna és a stáb munkáját segítő Görbicz Anita maradt.

A fiatal magyar csapat első meccsén a riói olimpia ezüstérmesével, Franciaországgal találkozott a B csoportban. A körülményekhez az elején úgy tűnt, hogy a franciák alkalmazkodtak jobban, és 4-0-val nyitottak. Elek Gábor csapata felzárkózott, elsősorban Lukács Viktória és Schatzl Nadine vezérletével. A félidő közepe a magyar válogatotté volt, de a vége ismét a franciáké, így 15-12-es előnnyel vonulhatott pihenőre a két csapat.

A második félidőben a franciák ismét átvették az irányítást, és folyamatosan 3-4 góllal vezettek. A vége izgalmasra sikerült, főként a kapuba visszatérő Bíró Blanka védéseinek köszönhetően. Az utolsó percekben már csak egy góllal vezettek a franciák, de nem sikerült az egyenlítés, így a magyar válogatott 30-29-es vereséget szenvedett első olimpiai meccsén. Legközelebb kedden, helyi idő szerint 11:00-kor Brazília lesz a következő ellenfél.

B-CSOPORT, 1. FORDULÓ

Magyarország–Franciaország 29–30 (12–15)

A magyar csapata sikerei egy helyen

Magyarország 9. helyezett a második versenynap után. Az első Kína, a második a házigazda Japán, a harmadik az USA.