Gravity - Hirscher favorithoz méltó sikere

Szerzői jogok

Véget ért a Saint-Moritz-i alpesisí-világbajnokság.

Véget ért a Saint-Moritz-i alpesisí-világbajnokság. Az utolsó versenyszámot, a férfi műlesiklást Marcel Hirscher nyerte.

Hirscher, ahogy szokta

Az ötszörös összetett világkupa-győztes osztrák versenyző második aranyérmét szerezte Svájcban; pénteken óriásműlesiklásban győzött.

Hirscher már az első futam után is élen állt, ilyen helyzetből pedig a másodikban ritkán hibázik. Most sem tette. A 27 éves versenyző egyéni számban negyedszer, összességében hatodszor lett világbajnok.

A második helyen is egy osztrák síző, Manuel Feller, a harmadikon a német Felix Neureuther végzett. Az egyik legnagyobb esélyes, a norvég Henrik Kristoffersen csak negyedik lett.

Kékesi Márton a 45. helyen, Samsal Dalibor helyezetlenül zárt.

Óda Hirscherről

Marcel Hirscher tehát már hatszoros világbajnok és jó esélye van arra, hogy a szezon végén hatszoros összetett világkupa-győztes is legyen. Hirscher rekorder lehet azzal, hogy zsinórban a hatodik évben hódítja el a kristálygömböt. Nem véletlen, hogy a francia sízők, Julien Lizeroux-tól Victor Muffat-Jeandet-n át Alexis Pinturault-ig csodálattal beszélnek az osztrák fenoménról.

- Hirscher dominanciája inspirál engem. Villámgyorsan minden idők legjobbjává vált. Ha jól versenyez első, ha átlagosan, akkor is a harmadik-negyedik helyen végez. Technikailag nagyon biztos, de fizikailag is rendkívül erős. Nagyon megérdemelte az eddigi sikereit – mondja Lizeroux.

- Elképesztő, hogy zsinórban ötször nyerte meg a világkupát. Nem hiszem, hogy különösebb titok lenne emögött, egyszerűen csak ő minden idők egyik legjobbja. Mindent megtesz azért, hogy a kitűzött céljait elérje. Már fiatalabb korában is nagyon tehetséges volt, mostanra pedig teljesen beérett – ez már Victor Muffat-Jeandet véleménye.

- Ő a sportág valaha volt egyik legjobbja, különben nem lehetne ilyen eredménylistája. Úgy gondolom, már mindenkit meggyőzött arról, hogy hol van a helye az örökranglistán. Ráadásul még mindig elég fiatal, ami nagyon ígéretes a jövő szempontjából – vélekedik Alexis Pinturault.

Különös távollét

Saint-Moritz már két téli olimpiának is otthont adott, 1928-ban és 1948-ban. Az utóbbi játékokon Henri Oreiller szerezte meg a lesiklás legelső olimpiai aranyérmét.

Az akkor 23 éves síző a Saint-Moritz-i olimpia legeredményesebb versenyzője volt. Oreiller a lesiklást négy tizedmásodperces előnnyel nyerte meg a második helyezett előtt, de diadalmaskodott kombinációban is, műlesiklásban pedig bronzérmes lett.

Érdekesség, hogy a francia síző egyik érmét csak egy héttel később kapta meg, mert az éremátadó ünnepség idején egy helyi bárban harmonikázott.

Oreiller négy évvel olimpiai aranyérmei után, 1952-ben vonult vissza, majd – mindössze 36 évesen – autóbalesetben halt meg 1962-ben.

Snowtime

Andorrában idén már a második Freeride World Tour versenyt rendezték meg. A viadal eredetileg Chamonix-ben lett volna, azonban a francia színhelyen nem volt elég hó. Az andorrai verseny legjobb képeivel búcsúzunk.