Pazar napot zártak a franciák Val d'Isère-ben

Mathieu Faivre pályafutása első világkupa-versenyét nyerte.

A hazai pálya nagy előny, és ezt most a francia sízők is megerősíthetik. Négyen is bejutottak a legjobb öt közé a Val d’Isère-ben rendezett óriásműlesikló világkupa-versenyen. A győztes: Mathieu Faivre.

A 25 esztendős nizzai születésű Mathieu Faivre pályafutása első világkupa-versenyét nyerte. Neki az óriásműlesiklás a kedvenc száma, ebben nyert junior világbajnoki címet 2010-ben. Ráadásul a pályát is jól ismeri, ez pedig ez alkalommal elegendőnek bizonyult a sikerhez.

A második helyen az osztrák Marcel Hirscher végzett, 49 századmásodperccel elmaradva a győztestől. Ő volt az egyetlen külföldi, aki bejutott az első öt közé. 1999 óta először fordult elő ebben a szakágban, hogy az első ötből négyen egy nemzetből valók. A bravúr akkor az osztrákoknak sikerült, most a franciák ismételték meg.

Harmadikként Alexis Pinturault ért célba, ő vezet a szakági összetettben, holtversenyben Hirscherrel.

Az összetett világkupában a sorrend öt futam után: Hirscher az első, a norvég Kjetil Jansrud a második, Pinturault a harmadik.

Egy szokatlan pálya dicsérete

Újabb műlesikló és óriásműlesikló versenyt rendeznek Val d’Isère-ben a jövő hétvégén. Ezúttal azonban egy másik pályán, a híres Face de Bellevarde-on. Azon a lejtőn, ahol Victor Muffat-Jeandet tavaly harmadik lett, Julien Lizeroux pedig két ezüstérmet nyert a 2009-es világbajnokságon.

Victor Muffat-Jeandet: – A Face de Bellevarde valóban szokatlan pálya. Borzasztóan nehéz és jéghideg. Decemberben rendszerint jók a hóviszonyok. Nekem kellemes emlékeim vannak róla, itt szereztem életem első világkupa-pontjait. A pálya annyira nehéz, hogy nem gondolkozom túl sokat, teljesen nyugodtan állok rajthoz. Ez pedig nagyon is megfelel nekem. De hát ez alpesi sí, itt bármi megtörténhet.

Julien Lizeroux: – Igen meredek a pálya, a célvonal szinte beszippantja az embert. Nagy feladat jól lejönni. 1800-2000 méterrel fekszik a tengerszint fölött, próbára teszi a szívet és az ereket. Általában nagyon jó minőségű a hó, rendkívül kemény. A mesterségesen ráhordott hó sokszor megfagy, és romlik a lecsúszó versenyzők miatt. Szóval ez valóságos háború, de mi nagyon élvezzük.

Lara Gut sikere Lake Louise-ban

Gyorsan változnak az esélyek a nőknél Lindsey Vonn sérülése után. Az amerikai a karját törte, és január előtt biztosan nem versenyezhet. Vajon ki él a váratlan lehetőséggel? Lake Louise-ban Lara Gut nyerte a szuper G-t.

A kanadai verseny nehezen indult. A hóesés miatt 75 perc késéssel indították a futamot, a pályát pedig 300 méterrel lerövidítették. Végül a svájci Lara Gut bizonyult a leggyorsabbnak, 1 perc 2,68 másodperces időeredménnyel. Ő az összetett világkupa és a szakág címvédője is.

Tina Weirather lett a második, Liechtenstein képviseletében. A 27 éves versenyző hazájában, a parányi alpesi hercegségben már háromszor volt az év sportolója. Az amerikai Mikaela Shiffrin a harmadik legjobb idővel ért célba, és ezzel őrzi vezető pozícióját az összetett világkupában.

Ezúttal az ifjabbik Prevc remekelt

A Prevc családban Peter a tavalyi síugró világkupa összetett győztese. De van egy öccse is, Domen, aki vasárnap ugyanebben a sportágban nyert vk-versenyt a németországi Klingenthalban.

Az ifjabbik Prevc fivérnek ez már pályafutása második győzelme volt világkupa-viadalon. Nem kis dolog, ha azt vesszük, hogy a szlovén tehetség papíron még nem nagykorú, csak jövő nyáron tölti be 18. évét. Ennek ellenére érett versenyzőnek bizonyult vasárnap. Már elsőre is hatalmasat ugrott, 140 métert, de a második sorozatban még ezt is túlugrotta egy méterrel. Ezzel az összetettben is átvette a vezetést a német Severin Freundtól.

A második helyen a norvég Daniel Andre Tande végzett 136,5, illetve 143 méteres kísérletekkel. Harmadik az osztrák Stefan Kraft lett. Peter Prevc ezúttal a vert mezőnyben fejezte be.

A szombati csapatversenyt a lengyelek nyerték, megelőzve a házigazda németeket és az osztrákokat.