Cselgáncs: viszlát Budapesten!

Elsöprő japán sikerek a tokiói Grand Slam zárónapján.

A szerb Alekszandar Kukolj nyerte a 90 kilogrammos férfiak küzdelmeit a tokiói cselgáncs Grand Slam-verseny zárónapján, vasárnap. A döntőben a francia Axel Clerget volt Kukolj ellenfele. Legutóbb, az Egyesült Arab Emirátusokban is ők ketten mérkőztek a súlycsoport aranyérméért. Akkor a szerb nyert, most a francia visszavághatott volna – de ezúttal is Kukolj volt a jobb. Már vezetett, amikor 49 másodperccel a vége előtt stílusosan, iponnal zárta le a találkozót. Remek finálé volt.

– Két aranyat nyertem egy hónap leforgása alatt. Abu Dzabiban én voltam az első helyen kiemelt. Én voltam az esélyes, de azért voltak nagyon nehéz meccseim, főleg a döntő. Most megint én voltam elsőként rangsorolva, de Tokióban sohasem mehet biztosra az ember. Azelőtt nem sok japán ellenfelem volt, és soha egyiküket sem tudtam legyőzni. Ezúttal két japánt is legyőztem, kemény volt, de nagyon jó napom van – mondta a szerb dzsudoka.

100 kg-os férfiak. Az orosz Kirill Gyenyiszov nemrég váltott ebbe a súlycsoportba, csupán a második versenye – igaz, az elsőt mindjárt meg is nyerte. És a száz százalékos mérleget sikerült is fenntartania, miután fináléjában yukóval legyőzte a francia Cyrille Maret-t. A találkozó végén a két dzsudoka sportszerűen, mosolyogva ölelte át egymást.

A nap további részében szinte folyvást a japán himnuszt hallgatta a közönség. A hazaiak 14 érmet nyertek a zárónapon, 3 aranyat, 2 ezüstöt és 9 bronzot.

A nőknél plusz 78 kilóban például házi döntőt rendeztek, két fiatal japán, Aszahina és Szone lépett tatamira. A csupán 16 éves Szone állta a sarat 30 kilóval nehezebb ellenfelével szemben, és egészen a hosszabbításig. Aztán nem bírta tovább erővel, 40 másodperc után passzivitásért megintették, ezzel pedig Aszahináé lett a győzelem a nehézsúlyúak között.

A nap meglepetése ezúttal igazán kellemes meglepetés. Visszatért a tatamira Alekszandr Mihajlin, a cselgáncs háromszoros világbajnoka. A legendás orosz a 2012-es londoni olimpia döntőjében kikapott Teddy Riner-től, és visszavonult. Most azonban, több mint négy év kihagyás után ismét akcióban láthatta a tokiói közönség. Az ifjú japán Kageura legyőzte ugyan nála 16 évvel idősebb ellenfelét, de a lényeg, hogy Mihajlin újra versenyez.

A 2016-os dzsúdószezon tehát véget ért. Ha átnézzük a statisztikákat, érdekes dolgot találunk. A riói olimpiát Japán uralta a sportágban, de ha az érmek számát vesszük, akkor az oroszok voltak a legerősebbek. Harmadikak a franciák – pillanatnyilag ez a három legjobban cselgáncsozó nemzet. A következő versenysorozat Budapesten kezdődik, az augusztusi világbajnoksággal.