Foci Eb - Franciaország és Svájc nyolcaddöntős, Albánia történelmet írt

A labdarúgó Eb 2016.06.19-i, vasárnapi mérkőzéseinek összefoglalója és más érdekességek

• a 24 csapatos Eb-n tényleg nincsen outsider
  • a labdabirtoklás önmagában mit sem ér
  • a lelkesedés sokszor többet ér a tudásnál

Mindkét csapatnak megfelelt

SVÁJC – FRANCIAORSZÁG 0-0 (A csoport)

A csoportelsőség volt a tét Lille-ben: Svájc csak egy győzelemmel előzhette meg Franciaországot, a helvétek reményeit pedig növelhette, hogy a házigazda eddigi legjobbja, Payet ezúttal csak a kispadról figyelhette a kezdőrúgást.

Az idáig két gólt szerző szélső hiányában is aktívan kezdtek a franciák, a gallok sztárja, Pogba kétszer is távolról veszélyeztetett, ám Sommer kapus és a kapufa kifogott a középpályáson.

Didier Deschamps csapata az első félidőben aktívabb volt, amit a kapuralövések is jeleztek (Franciaország 7/4, Svájc 5/0), ám a szünetre 0-0-val vonulhattak a felek.

A térfélcsere után Gignac lövését magabiztosan-, míg Griezmann ziccerét bravúrral védte Sommer, azaz hiába birtokalta a 46-60. percig 69-31 arányban Svájc a labdát, lehetőségeket a gallok tudtak kialakítani.

Deschamps ezzel együtt elégedetlen lehetett, ugyanis 27 perccel a lefújás előtt Comant Payet váltotta, aki negyedórával a lefújás előtt kapásból a keresztlécet találta el. A franciák mindkét korábbi mérkőzésüket a végjátékban döntötték el, ezúttal azonban érintetlenek maradtak a kapuk, azaz Franciaország csoportelsőként, míg Svájc másodikként jutott a nyolcaddöntőbe.

ROMÁNIA – ALBÁNIA 0-1 (A csoport)

A gól nélküli Albánia, és a csak büntetőből betaláló Románia összecsapásán az előzetes várakozások alapján keleti szomszédaink voltak a favoritok, ám az első játékrészben Anghel Iordanescu fiai csak a labdabirtoklásban nőttek balkáni ellenfelük fölé, a kapu előtt a félidő kiegyenlített játékot hozott.

A 43. percben aztán jött a bombameglepetés: a román kapus, Tatarusanu elszámított egy beadást, Sadiku pedig a kapuba fejelt (0-1)! Ez volt Albánia első gólja az Európa-bajnokságok történelmében.

A második félidőben a Sadikut váltó Balaj tovább fokozhatta volna az albánok eufóriáját, de a cserecsatár nem járt szerencsével, a záró 15 percre 0-1-el érkeztek a csapatok. A 76. minutumban kevés választotta el az egyenlítéstől Romániát, ám Andone csak a kapufáig jutott. Albánia nem állt be szemérmetlenül bekkelni az 5 perces ráadásban sem, hősies küzdelemben ünnepelhette az ország első győzelmét egy rangos futballtornán!

Albánia csoportharmadik, ám csak halvány esélye van a továbbjutásra (mindenképpen a jelenleg 4 pontos Magyarország mögött végez), míg Románia kiesett.

AZ A CSOPORT VÉGEREDMÉNYE:

1. FRANCIAORSZÁG 7 pont
2. SVÁJC 5 pont
3. ALBÁNIA 3 pont
4. ROMÁNIA 2 pont

Összegzés
Az első két meccsen még csak sejthető volt, mostanra bebizonyosodott: Albánia is felnőtt a középcsapatok szintjére

Quattro o cinque persone ci sono anche a Tirana a vedere la partita #AlbaniaRomania#SkyEuroPeople#Alb#EURO2016pic.twitter.com/A0g5ZbxUMd

— delinquentweet (@delinquentweet) 19 giugno 2016

A nap embere: Armando Sadiku

Az FC Vaduz támadója Albánia történetének első gólját szerezte az Európa-bajnokságon.

A legtöbb játékost adó klubcsapatok

Tudják melyik két csapat adja a legtöbb játékost az Eb-re? Az egyik nyolcaddöntőt játszott a Bajnokok Ligájában, míg a másik mindössze 8. lett az angol bajnokságban. A megfejtés kulcsszavai: az “Öreg hölgy”, illetve a ‘‘You’ll Never Walk Alone’‘!

Az olasz bajnok Juventus 6 labdarúgója is tagja a mindkét mérkőzését megnyerő Azzurri keretének (Buffon, Barzagli, Bonucci, Chiellini, Zaza, Sturaro), emellett 2 játékos a franciáknál is képviseli a zebrákat (Evra, Pogba), de akad torinói futballista a horvát (Mandzukic), a svájci (Lichtsteiner), a német (Khedira) és a spanyol (Morata) válogatottban is!

Az Európa Ligában döntőt játszó Liverpool ugyancsak 12 játékékost delegál az Eb-re: öten az angol válogatott erősítik (Milner, Lallana,Clyne, Henderson, Sturridge), a Tottenham mellett a Pool adja a legtöbb kerettagot, számszerint hármat a belgákhoz (Mignolet, Origi, Benteke), de Walesben (Allen, Ward), Szlovákiában (Skrtel) és Németországban (Emre Can) is találhatunk olyan futballistát, akinek klubszinten Jürgen Klopp az edzője!

Brazilok az Eb-n?

A franciaországi Európa-bajnokság mellett még egy nagy futballtorna zajlik ezekben a hetekben: a centenáriumi Copa Americában már az elődöntők következnek, ám nagy meglepetésre Brazília már a csoportkörben búcsúzott. Ennek ellenére lehetnek brazil játékosok majd egy rangos viadal elődöntőjében, hiszen az Eb-n több honosított játékos is szerepel a dél-amerikai országból!