MotoGP: Rossi remekelt, Lorenzo elszállt, Márquez beelőzött

Szerzői jogok

A barcelonai futam után mindhárom motoros versenyben van a világbajnoki címért.

Legutóbb öt évvel ezelőtt fordult elő, hogy nem spanyol versenyző nyerte a Katalán Nagydíjat a MotoGP-ben. Akkor az ausztrál Casey Stonernek sikerült a bravúr, és a szezon végén ő lett a világbajnok. Az idén a pole pozícióból induló Marc Márquez volt a futam esélyese, de Valentino Rossi megtréfálta.

Feszült hangulatban kezdődött a a gyorsaságimotoros-világbajnokság barcelonai futama, a pénteki edzésen történt halálos baleset miatt biztonsági okokból a pálya Formula–1-es nyomvonalán motorozott a mezőny. Nem mindenki értett egyet a döntéssel, néhány pilóta heves vitába keveredett egymással.

Ez a nap sem múlt el bukás nélkül: Iannone beleszállt Jorge Lorenzóba. Szerencsére nem történt nagyobb baj, mindketten azonnal felálltak, megúszták súlyos sérülés nélkül.

A futam Rossi és a spanyol Marc Márquez párharcát hozta. Végül a MotoGP élő legendája, a Dottore remek versenyzéssel győzött. A szintén spanyol Dani Pedrosa lett a harmadik.

Az összetett pontversenyben Márquez ugrott az élre, Lorenzo visszacsúszott a második helyre, hátránya 10 pont. Rossi a harmadik helyen csökkentette hátrányát, így még ő is versenyben van a világbajnoki címért.

Az élcsoport: 1. Márquez (spanyol, Honda) 125 pont, 2. Jorge Lorenzo (spanyol, Yamaha) 115, 3. Rossi (olasz, Yamaha) 103.

Luis Salomot gyászolja a motorsport

Luis Salom halála megrendítette a motorsport világát. Ez volt az első végzetes baleset Marco Simoncelli 2011-es tragédiája óta, amely a Malajziai Nagydíjon történt ebben az igen veszélyes versenysorozatban.

Gyászol a motorsport. A barcelonai futam helyszínén emlékeztek meg Luis Salomról, aki a Moto2 kategória pénteki szabadedzésén szenvedett halálos balesetet. Felsorakoztak a versenyzőtársak is, a nézőkkel együtt vettek búcsút a 24 éves spanyol pilótától.

Az továbbra sem egyértelmű, hogy mi okozta a szerencsétlenséget. Salom a 12-es kanyarban bukott, és hiába siettek azonnal a segítségére, már nem tudták újraéleszteni.

A tehetséges motoros többszörös futamgyőztes, 2013-ban pedig világbajnoki bronzérmes volt a géposztályban.

A motoros vb-k történetében ez a 48. haláleset 1949 óta.

2007: Stoner parádés győzelme

A királykategóriában nem Valentino Rossi az első, aki borsot tört a hazaiak orra alá a Katalán Nagydíjon. 2007-ben is Casey Stoner okozott meglepetést. Abban az évben szerezte a Ducati első és máig egyetlen világbajnoki címét a sorozatban.

Kilenc évvel ezelőtt 110 ezer néző figyelhette a helyszínen az emlékezetes futamot. Hárman küzdöttek egymással az első helyért: a már akkor is ötszörös világbajnok Rossi, a helyiek kedvence, Dani Pedrosa és az ausztrál Stoner.

Különösen a befutó volt parádés, egészen az utolsó méterekig bizonytalan volt, hogy Rossi vagy Stoner nyeri-e a nagydíjat. Végül az ausztrál elképesztően kis különbséggel, 0,069 másodperccel előbb ért a célba. Ez már a negyedik sikere volt a szezonban, és végül meg sem állt a világbajnoki címig.