Kupagyőztesek: Barcelona, Bayern, PSG, Manchester United, Juventus

Négy hosszabbítás, négy duplázás a kupadöntők hétvégéjén.

Európa nagy bajnokságai már befejeződtek, az elmúlt hétvégén a kupadöntőket játszották. Érdekesség, hogy a rendes játékidő nem hozott döntést Angliában, Olaszországban, Spanyolországban és Németországban sem.

Spanyolországban duplázott a bajnok Barcelona. Pedig az újdonsült Európa-liga-győztes Sevilla csaknem egy órán keresztül emberelőnyben játszott Mascherano kiállítása után, de így sem tudott gólt szerezni a rendes játékidőben, 0–0 lett a vége. A hosszabbításban már a Sevilla is tíz emberrel küzdött, Jordi Alba és Neymar góljával pedig végül a katalánok nyerték a Király Kupát.

Németországban a hosszabbítás sem hozott gólt a bajnok Bayern München és a Borussia Dortmund mérkőzésén. Végül tizenegyesekkel 4–3-ra győztek a bajorok. A távozó tréner, Pep Guardiola három év alatt három bajnoki címet és két Német Kupát gyűjtött be a csapattal. A berlini döntő után könnyek közt búcsúzott a Bayerntől; a következő szezontól az angol Manchester City menedzsere lesz.

Franciaországban is duplázott a bajnok, de a párizsi kupadöntő féltucat gólt hozott. A Paris Saint-Germain 4–2-re verte az Olympique Marseille együttesét. A távozó klublegenda, Zlatan Ibrahimovic két góllal vette ki a részét a sikerből búcsúmérkőzésén, a párizsi Stade de France-ban.

Angliában hátrányból fordított a Manchester United, hosszabbítás után 2–1-re verte a Crystal Palace-t, és ezzel elhódította az FA-kupát. A győztes gólt a csereként beállt Lingard szerezte. Ez volt Louis van Gaal első és egyben utolsó trófeája a klubbal, a kupasiker dacára menesztették, utódja várhatóan José Mourinho lesz.

Olaszországban a Juventus a bajnoki cím mellé a kupát is elhódította, és ezzel az első olyan csapat lett, amelyik két egymást követő évben is duplázni tudott. A döntőben az AC Milant verték a zebrák, a csereként beállt Álvaro Morata góljával 1–0-ra. A sorsdöntő találat a 110. percben született.

Van Gaalon a kupasiker sem segített

Szokás szerint megemlékezünk az elmúlt hét nyerteseiről és veszteseiről Fent és lent rovatunkban.

1902 óta 114 évet várt a kupagyőzelemre a skót Hibernian csapata. Most végre sikerült a bravúr: a döntőben az esélyesebbnek hitt Glasgow Rangers-t győzték le 3-2-re. A döntő gólt David Gray szerezte a 92. percben.

A kupagyőzelem sem mentette meg Louis van Gaalt: a Manchester United két szezon után menesztette a holland szakembert. Van Gaal edzősége csalódást okozott, a patinás klub csak az Európa-ligában indulhat a következő szezonban.

Hatalmas vereségbe szaladt bele a New York City FC a városi derbin a Red Bull ellen: 7-0 lett a találkozó vége. A sérüléssel küszködő Frank Lampardnak ez volt az első meccse a szezonban, bár alighanem lemondott volna a negyedórányi kínszenvedésről.

Izgatott magyarok az Eb előtt

Június 10-én kezdődik az Európa-bajnokság. Ott lesz a magyar válogatott is, 44 év óta először. Nem csoda, hogy izgatottak a szurkolók. A kontinenstornára készülő játékosokat a Budapest Parkban búcsúztatták.

„Ria, ria, Hungária!” Újra szól a régi rigmus – újra világversenyen szerepel a magyar labdarúgó-válogatott. A rossz emlékű mexikói vb (1986) óta harminc évet kellett várni erre. A fiatalabbak most először szurkolhatnak a nemzeti együttesnek egy komoly tornán.

– Nagyon-nagyon örülök neki, hogy végre megmutathatjuk magunkat ilyen szinten is, és nagyon remélem, hogy szívből fognak játszani a srácok, és elérünk valami nagyon szép eredményt – mondta egy lány a Budapest Parkban.

– Fantasztikus érzés, hogy ennyien kijönnek a magyar válogatott meccseire, hogy mindenki a csapattal van és szurkol. Bízom benne, hogy minél többen elkísérnek bennünket Franciaországba is – mondta a csapat egyik reménysége, a 22 éves Kleinheisler László, a Werder Bremen középpályása.

Hajagos Andrea, az Euronews tudósítója jelenti: – Az évtizedekig várt eredmény után nem csoda, hogy a magyarok szeretnének a leginkább a helyszínen szurkolni. Legalábbis az egyik nemzetközi szálláskereső oldal adatai szerint a magyar szurkolók keresik a legtöbb szállást az Eb helyszíneinek környékén.

Az Atlético sikerére tippelünk

Szombaton rendezik a szezon utolsó fináléját az európai klubküzdelmekben, méghozzá a legrangosabbat, a BL-döntőt. A résztvevő két madridi csapat, a Real és az Atlético. Mi már tippeltünk, de önök is játszhatnak velünk a #TheCornerScores hashtaggel.

Az Euronews sportújságírói többségükben az Atlético győzelmére fogadnak. Tippünk tehát: Real Madrid-Atlético Madrid 1–2. Persze tudják: akár tévedhetünk is.