Prevc megnyerte a síugrók világkupáját

Lindsey Vonn szombati bukása után repedt térddel is szenzációsan versenyzett az alpesi kombinációban.

Peter Prevc nyerte a síugrók világkupa-sorozatát. A szlovén akkora fölénnyel vezet, hogy már matematikai esély sincs utolérni, pedig hat verseny még hátra van a szezonból.

Prevc pályafutása első világkupa-győzelmét ünnepelhette Kazahsztánban. Az egész idényben parádésan teljesítő szlovénnak egyszerű volt a feladata vasárnap: túl kellett ugrania első számú üldözőjét, a német Severin Freundot.

Ez sikerült is: 139,5, illetve 139 méteres kísérleteivel megnyerte a versenyt, és ezzel behozhatatlan előnyre tett szert a pontversenyben. Freund a második sorozatban 141,5 méteres sáncrekordot ugrott, de ez is csak a második helyhez volt elegendő.

Lindsey Vonn repedt térddel is remekelt

Újabb párviadalra készültünk az amerikai Lindsey Vonn és a svájci Lara Gut között, de egyikük sem léphetett a dobogóra Andorrában. Vasárnap az alpesi kombinációban Marie-Michèle Gagnon győzött.

A kanadai a szuper-G-ben 13. lett, a műlesiklásban viszont a második, és ezzel megnyerte a kombinációt az andorrai Soldeu-ben. Összesítésben két tizedmásodperccel előzte meg a svájci Wendy Holdenert, aki a szlalomban a legjobb volt, de az első futamban csupán a 25. legjobb idővel ért célba. A harmadik helyen a francia Anne-Sophie Barthet végzett.

A svájci Lara Gut kiesett a szlalomban, ezért az összetett világkupában maradt a második helyen, és nem tudta csökkenteni hátrányát az éllovassal szemben.

Sőt! Lindsey Vonn rajthoz állt, pedig szombaton nagyot bukott, és megrepedt a térdcsontja. Egészen elképesztő, de az amerikai sérülten is megnyerte a szuper-G futamot. Bár a szlalom után visszacsúszott a 13. helyre, így is szerzett 20 pontot, amivel 28-ra növelte előnyét a világkupa-sorozatban.

Kettejük között hatalmas csata várható a szezon hajrájában.

Pinturault megtáltosodott

Senki és semmi nem állíthatja meg Alexis Pinturault-t. A francia már az ötödik versenyét nyerte a szezonban, ebből a negyediket februárban, zsinórban a harmadikat óriás-műlesiklásban, a másodikat Hinterstoderben.

Pinturault-nak tökéletes versenye volt vasárnap az ausztriai óriás-műlesikló futamon. Mindkétszer az övé volt a legjobb időeredmény, így kétség sem férhetett a győzelméhez. Összességében több mint egy másodperccel győzött az osztrák Marcel Hirscher és a norvég Henrik Kristoffersen előtt.

Az összetett világkupában továbbra is Hirscher vezet, előnye már 283 pont. Kristoffersen a második, Svindal a harmadik, de ő sérülése miatt már nem gyűjthet több pontot ebben a szezonban.

Csak egy kis őrültség kellene

Alexis Pinturault tehát igencsak belelendült, miután elég gyengén kezdte a szezont. Ám az összetett világkupát már nincs esélye megnyerni. Pedig szakértőnk szerint már csak ez hiányzik neki.

Franck Piccard: – Többször kellene győznie azokban a számokban, amelyekben erős, elsősorban az óriás-műlesiklásban. Javulnia kellene a műlesiklásban. A szuper-G-ben már voltak egészen kitűnő versenyei. És ha már lesz elegendő önbizalma, akkor apránként feljavulhat a lesiklásban is. Minden adottsága megvan ahhoz, hogy egy napon megnyerje az összetett világkupát. De ehhez az is kell, hogy vigyen a versenyzésébe több spontaneitást, akár egy kis őrültséget is, különösen a szuper-G-ben és a lesiklásban, hogy ezzel elevenebbé tegye a teljesítményét.

Ferenc császár, Innsbruck hőse

Találós kérdés: kit tartanak minden idők legjobb lesikló-specialistájának? Jean-Claude Killyt, Pirmin Zurbriggent, Hermann Maiert vagy Aksel Lund Svindalt? Nem talált. A helyes válasz: Franz Klammer.

Az osztrák versenyző nem kevesebb mint 25 alkalommal győzött a lesiklásban világkupa-versenyeken, és ezzel máig ő a szakág történetének legsikeresebb versenyzője. 1976-ban aranyérmet nyert az innsbrucki téli olimpián, talán mondani sem kell: szintén a lesiklásban. Ami a két világbajnoki címét illeti, inkább az a meglepetés, hogy csupán az egyiket szerezte kedvenc számában, a másikat a kombinációban. Hazájában, Ausztriában háromszor választották az év sportolójává, magas állami kitüntetést kapott, rajongói pedig máig Kaiser Franz-nak, azaz Ferenc császárnak tisztelik.