Super Bowl - Amerika legnagyobb sporteseménye és üzlete

Szerzői jogok

A Denver Broncos legyőzte a Carolina Panthers-t, a reklámozóknak ez másodpercenként 160 ezer dollárjába került.

A Denver nyerte a védelmek csatáját

Az észak-amerikai amerikaifutball bajnokságot (NFL) a Denver Broncos nyerte, miután a fináléban legyőzte a Carolina Pantherst. A Broncos 24-10-re nyert, így harmadszor lett bajnok.

A mérkőzés legértékesebb játékosának Von Millert választották. Peyton Manning a liga történetének első olyan játékosa lett, aki két különböző csapattal nyert bajnoki címet.

Manning előzőleg 2007-ben, az Indianapolis Colts irányítójaként tudott bajnoki döntőt nyerni, most tehát kilenc év után ért fel ismét a csúcsra.

A kaliforniai döntőn nem volt látványos játék, a mérkőzés inkább a védelmekről szólt. A Carolina irányítóját, Cam Newtont a denveriek remekül semlegesítették, így az első negyed után 10-0-ra, a nagyszünetben 13-7-re vezettek.

A Panthers tovább szűkíthette volna a különbséget, de Graham Geno nem váltotta pontokra mezőnygól-kísérletét, mert a lécet találta el.

A Denver ezután büntetett. A Vadlovak előbb mezőnygólt, majd touchdownt értek el, a Carolina számára pedig már nem volt visszaút.

A mérkőzés emberének választott Vonn Miller hat szereléssel két és fél sackkel és két fumble-lel zárt. Többek közt az ő teljesítménye ellensúlyozta
Peyton Manning gyengébb irányítójátékát.

- Ez óriási! Úgy értem, amikor a társaidat segíted sikerhez, az ad valami pluszt. Emberi lényként önzőek vagyunk, de amikor valaki másért teszel valamit, megtörténik a csoda. Ezt nem csak Peytonra értem. Sokan vannak a listán, akik megérdemelték ezt – értékelt Miller.

A mérkőzés után végeláthatatlan ünneplés kezdődött a denveri utcákon. A Broncos 1997 és 1998 után lett ismét bajnok.

A millió dolláros üzlet

A fehérnemű márkától az autógyártókon át a sörfőzdékig több mint 40 nagyvállalat versenyzett a Super Bowl reklámidejének értékes másodpercekeiért. A profi amerikaifutball-bajnokság, az NFL döntője a legnézettebb televíziós esemény az Egyesült Államokban, és ennek fényében drágul a reklámidő is évről évre.

Míg 1967-ben egy 30 másodperces reklám átlagosan 37,500 dollár volt, idén csaknem 5 millió dollár. Vagyis másodpercenként 160 ezer dollár, azaz közel 45 millió forint.

Az Ad Age adatai szerint az elmúlt 50 évben a Super Bowl közvetítési idejében vetített reklámokra 4,5 milliárd dollárt költöttek a cégek.

Minden idők legtöbbet megosztott reklámja a Volkswagen 2011-es Star Wars ihletésű videója volt, amit már a mérkőzés előtt 17 millióan láttak YouTube-on.

Az első becslések szerint a teljes bevétel idén elérheti a 620 millió dollárt.

És hogy miért fordítanak a cégek ilyen sokat a drága reklámidőre? Mert a több mint 110 millió amerikai tévénéző több mint fele nem kapcsol el a viszonylag rövid reklámblokkokról.

A mérkőzésre elővételben a jegyek ára 850 és 1.800 dollár között mozgott, ám aki csak az utolsó pillanatban döntött úgy, hogy a helyszínen szurkolna kedvencének, attól akár 5.000 dollárt is kérhettek.

Az Uber körülbelül félmillió dollár szponzorpénzt adott a Super Bowl fogadó bizottságának, hogy az elsődleges fuvarmegosztó szolgáltatása legyen a sporteseménynek külön várakozózónával a a kaliforniai Santa Clara-i stadion közelében.

A döntő után a legjobb reklámot is kiválasztják. Legtöbbször amerikai sörmárkák nyertek. Idén egy ketchup-reklám is versenyben volt, amelyben hot-dognak öltöztetett tacskók szaladgálnak egy mezőn.