Speed - Rosberg mesterhármasa

A Speedben, az Euronews sebességperceiben minden vasárnap a hétvégi autó-motorsport eseményeket foglaljuk össze. Ha Monte-Carlo, akkor Rosberg

Ha Monte-Carlo, akkor Rosberg

A monacói Formula-1-es futamon zsinórban a harmadik évben Nico Rosberg győzött. A német pilóta Mercedeses csapattársa, Lewis Hamilton stratégiai hibájának köszönheti az újabb sikert.

Graham Hill, Alain Prost és Ayrton Senna után Nico Rosberg a negyedik, aki sorozatban háromszor tudta megnyerte a Monacói Nagydíjat. A német pilóta emellett életében először győzött két egymás utáni Formula-1-es versenyen.

Pedig sokáig úgy tűnt, hogy a világbajnoki pontversenyben vezető Lewis Hamilton nyer. Az első rajtkockából induló brit versenyző a 64. körig vezetett, a mérnökei azt hitték, nyugodtan kiállhat kereket cserélni. Csakhogy tévedtek!

Az előzőleg 20 másodperccel vezető Hamilton a kerékcsere után nem tudott visszajönni az első helyre, sőt, nem csak Rosberg, de Sebastian Vettel is megelőzte.

Hamilton előnye a világbajnoki pontversenyben – húszról – 10 pontra csökkent Rosberg előtt. A harmadik helyről Vettel várja a két hét múlva sorra kerülő Kanadai Nagydíjat.

Az első verseny Monacóban

A Formula-1 nem lenne ugyanaz Monte-Carlo nélkül. A verseny története 1929. április 14-én kezdődött. 86 évvel ezelőtt 16 pilóta indult az első (természetesen még nem Formula-1-es) Monacói Nagydíjon.

Időmérő edzés nem volt, az indulási sorrendet sorsolással döntötték el. A nagy esélyes Rudolf Caracciola a 15. helyről startolhatott, így hiába versenyzett remekül, csak harmadik lett.

A 100 körös versenyen a győzelmet közel négyórás – pontosan 3 óra 56 perc 11 másodperces – száguldás után az angol William Grover-Williams szerezte meg.

1950-ben aztán a monacói verseny az első Formula-1-es szezon egyik futama lett. A debütáláskor Juan Manuel Fangio győzött.

Mivel a Monacói Nagydíjat 1955-től mostanáig minden évben megrendezték, így ez a Formula-1 legrégebben megszakítás nélkül a programban lévő versenye.

Latvala először

A sima aszfaltról murvásra váltunk. Portugáliában rendezték a rali világbajnokság ötödik futamát, a szezonban először Jari-Matti Latvala győzött.

A finn pilóta már a zárónap előtt is vezetett – 9 és fél másodperccel csapattársa, a kétszeres világbajnok, Sébastien Ogier előtt. Ugyan az utolsó három gyorsasági szakaszból Latvala csak egyet nyert meg, ez is elég volt. A 30 éves versenyző végül 8 egész 2 tizedmásodperccel előzte meg Ogier-t.

A világbajnoki címvédő fölényesen vezet az idei pontversenyben is, azután, hogy – az utolsó háromból két speciális szakaszt nyerve – második lett. A 105 pontos Ogier 42 ponttal előzi meg Andreas Mikkelsent. (A norvég pilóta harmadikként zárta a Portugál Ralit – így a verseny mindhárom dobogós helyét Volkswagen Polós versenyző szerezte meg.)

Összetettben Mikkelsen honfitársa, Mads Östberg áll a harmadik helyen.

A Portugál Rali záró napján a finn Jari Ketomaa szerencsés balesetet szenvedett.

Formula E – Nem az első győzött

Búcsúzóul látványos képsorokat mutatunk a Formula E világbajnokság berlini futamáról.

Bár Lucas di Grassi ért elsőként célba, később kizárták, így Jerome d’Ambrosio győzött. Összetettben Nelson Piquet Jr. vezet.

A Speed legközelebb jövő vasárnap jelentkezik.