Csodát tett a magyar hokiválogatott

Írta: Pálfi Rita

Az olaszok, majd az ukránok elleni győzelem után még egy feladat várt a magyar csapatra, hogy újra a világ legjobb 16 válogatottja közé kerülhessen: pontot kellett szerezniük a házigazda

A krakkói divízió I-es jégkorong-világbajnokságot a házigazdák legyőzésével a második helyen zárt a magyar csapat, így feljutott a világ legjobb tizenhat válogatottját tömörítő A-csoportba.

Feszült hangulatú, szoros meccs volt a sorsdöntő találkozó. A 42. percben szerzett vezetést Hári János, miután Frank Banham lövése kipattant. Az 1-0-ás vezetés a magyaroknak azért is jó volt, mert a döntetlen is a feljutást jelentette volna a számukra. A lengyelek négy perccel a vége előtt lehozták a kapusukat, és rövid időn belül egyenlítettek. Szirányi Bence lövése pár másodperccel a vége előtt bement az üres kapuba, így biztossá vált: a magyar csapat újra az elitben küzdhet 2016-ban.

A magyar válogatott Japán ellen lépett először jégre múlt vasárnap, 4-2-re nyertek. Másnap a most már biztos tornagyőztes Kazahsztán legjobbjai következtek. A magyaroknak nem sikerült megismételnie ellenük a két évvel ezelőtt Budapesten aratott bravúros győzelmet. Az 5-0-ás vereség és egy szünnap után a másik A csoportból kieső csapat, az olasz volt a következő ellenfél szerdán. A magyarok kiváló védekezéssel, magabiztos játékkal arattak történelmi győzelmet : tétmeccsen 37 éve nem sikerült az olaszok felé kerekedniük, most 4-1 lett a vége egy üres kapus találattal.
Miután csütörtökön a japánok is legyőzték az olaszokat, ezért nem volt annyira komoly tétje az ukrán-magyar találkozónak a számunkra. A magyarokat tavaly Dél-Koreában 3-0-ra legyűrő ukránok 2-0-ra vezettek a második harmadban. Vas Mártonéknak sikerült megfordítani a meccset a kétgólos hátrányból, a lefújás után a körülbelül kétezer fős magyar szurkolótábornak volt mit ünnepelnie. Így kilenc ponttal várták a szombati mérkőzést. A győzelemmel 12 pontosként, másodikként végeztek, és ezzel jövőre az A csoportban jutottak.

A magyar hokisok legutóbb 2008-ban Szapporóban vívták ki a legjobb 16 közé jutást, a rá következő évben Benk András, Kovács Csaba, Vas János és Vas Márton volt akkor és most is tagja a csapatnak.