Ganong és Hector, az újonc győztesek hétvégéje

Szerzői jogok

Az óév utolsó világkupa-versenyeit rendezték a hétvégén. Férfi lesiklásban az amerikai Travis Ganong győzött az olaszországi Santa Caterinán. Ez volt pályafutása első világkupa-sikere.

Travis Ganong első vk-sikere

A 26 éves kaliforniai ugyanebben a számban ötödik lett a szocsi téli olimpián, ezenkívül mindössze egy harmadik hellyel büszkélkedhetett, amelyet szintén az idén ért el egy norvégiai vk-versenyen. Most vasárnap viszont ő bizonyult a leggyorsabbnak, és ezzel eddigi legnagyobb sikerét érte el.

Kilenc századmásodperccel előzte meg a másodikként célba érő osztrák Matthias Mayert.

A verseny legnagyobb meglepetését mégis Kjetil Jansrud okozta. A norvég, aki az elmúlt hetekben szenzációs formát mutatott, ezúttal egy teljes másodperccel maradt le a győztes mögött, és csupán a 17. helyen végzett. Igaz, az összetettben ezzel is növelte előnyét, mert legnagyobb riválisa, az osztrák Marcel Hirscher nem állt rajthoz ebben a versenyszámban.

A hazai közönség eközben az olasz Dominik Parist ünnepelte, aki 21 századmásodperces hátránnyal harmadikként ért célba Santa Caterinán.

Az összetett vk állása:
1. Kjetil Jansrud (norvég)24 pont
2. Marcel Hirscher (osztrák)576
3. Dominik Paris (olasz)405

Sara Hector megelőzte az esélyesebbeket

A nők óriás-műlesikló futammal folytatták sorozatukat az ausztriai Kühtaiban. A versenyt a svéd Sara Hector nyerte, megelőzve két nevesebb és esélyesebbnek tartott vetélytársát, Anna Fenningert és Mikaela Shiffrint.

A 22 éves svéd versenyző az első futam után a második helyen állt, de a második körben végül kiharcolta a győzelmet, méghozzá igen szoros versenyben. Mindössze 9 század másodperccel előzte meg az osztrák Anna Fenningert. Neki is ez volt pályafutása első világkupa-sikere.

Az amerikai Mikaela Shiffrin indult utolsónak, tehát a legjobb idővel, és esélye is volt a győzelemre, ám egy hiba miatt végül csak harmadik lett.

Az összetettben a szlovén Tina Maze vezet Fenninger és Shiffrin előtt.

1. Tina Maze (szlovén)688
2. Anna Fenninger (osztrák)487
3. Mikaela Shiffrin (amerikai)345

Kell a reklám az alpesi sínek

Münchenben le kellett mondani az újév napjára tervezett City Event elnevezésű rendezvényt, mert az utóbbi hetekben nem volt elég hideg ahhoz, hogy megmaradjon a mesterséges hó. Nagy kár érte, mondja szakértőnk, Franck Piccard, mert kellenek az ilyen programok.

– A sportágnak szüksége van arra, hogy népszerűsítésék a világkupát. És a versenyzők képesek is erre – mondta állandó szakértőnk, a Calgary-i téli olimpia bajnoka. – Bármilyen formában rendezzék is a bemutatókat, például úgy, hogy egyszerre két síelő jön le a pályán, vagy hogy három futam műlesiklást három futam óriás-műlesiklás követ. Én nyitott vagyok az efféle újításokra. A lényeg, hogy az emberek felfedezzék maguknak ezt a nagyszerű sportágat, az alpesi sízést. Csodaszer nincs, egyszerűen a közönség felé kell fordulnunk.

Sítörténelem: Kronberger mesterötöse

Történelmet írt az ifjú Petra Kronberger 1990. december 9-én. Az akkor csupán 21 esztendős osztrák síző hazai közönség előtt, az ausztriai Altenmarktban világkupa-versenyt nyert szuper G-ben. Korábban már győzött lesiklásban, műlesiklásban, óriás-műlesiklásban és kombinációban is, így ő lett a sportág történetében az első, aki minden szakágban szerzett aranyérmet. A 92-es albertville-i téli olimpián két bajnoki címet nyert. Így történt, hogy többé nem érzett motivációt a versenyzésre, és ez a kivételes sportember idejekorán, 23 évesen befejezte pályafutását.